Powstańcy warszawscy mogą liczyć na pomoc miasta

Powstańcy warszawscy mogą liczyć na pomoc miasta – finansową, organizacyjną czy transportową. Niedawno stołeczny ratusz rozstrzygnął również konkurs na pomoc w życiu codziennym i utrzymaniu samodzielności.

Liczę na kolejne spotkania z Państwem. Jedną z okazji będą obchody 75. rocznicy powstania warszawskiego, ale też przygotowania do tych uroczystości. Chcemy poznać Państwa opinie i pomysły na temat ich przebiegu, tak by tegoroczne obchody odbyły się w szczególnej atmosferze – mówił Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy podczas spotkania w Domu wsparcia dla powstańców warszawskich, który działa przy ul. Nowolipie 22. – Bardzo się cieszę, że czujecie się tu Państwo jak w domu. Chcę przy tym zapewnić, że dążymy do systematycznej rozbudowy usług i systemu pomocy dla powstańców. Właśnie rozstrzygnęliśmy przetarg związany z tymi działaniami wspierającymi najbardziej potrzebujący, a także zwiększyliśmy liczbę bezpłatnych przejazdów taksówkami – dodał prezydent stolicy.

Mam nadzieję, że powstańcy warszawscy, którzy na co dzień mieszkają poza granicami naszego kraju, licznie odwiedzą stolicę w czasie uroczystości upamiętniających 1 sierpnia. Otrzymałam w tej sprawie wiele telefonów. Jednocześnie chciałabym, aby przed tą datą dotarła do Państwa kolejna nagroda pieniężna. Stosowne uchwały w tej sprawie będą procedowane na najbliższej sesji rady miasta – mówiła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Wsparcie dociera do najbardziej potrzebujących żołnierzy powstania warszawskiego mieszkających w stolicy poprzez współpracę z organizacjami kombatanckimi takimi jak: Światowy Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenie Szarych Szeregów, Związek Powstańców Warszawskich.

Na rzecz powstańców pracują cztery organizacje i fundacje dofinansowane przez miasto. Dotacja w wysokości 1,5 mln zł przyznana została na trzy lata (2019-21). Wolontariusze pomagają w sytuacjach codziennych, podczas wizyty u lekarza, zakupów lub pomocy pielęgnacyjnej. Wspierają także osoby, które ze względu na stan zdrowia nie wychodzą już z domów.

Z każdym kombatantem przeprowadzana jest indywidualna rozmowa – jakie ma oczekiwania i na czym ma polegać pomoc wolontariusza.  Świadczona przez organizacje pomoc jest zindywidualizowana i  dopasowana do każdego powstańca.

Warszawa przygotowuje się do obchodów
W tym roku przypada 75. rocznica powstania warszawskiego. Z tej okazji Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, wystosował list do powstańców zamieszkałych poza Warszawą i Polską, zapraszający ich na obchody z informacją, że stołeczny samorząd opłaci ich przelot lub przyjazd oraz pobyt w stolicy w dniach uroczystości tj. od 28 lipca do 3 sierpnia. Zwolniona z opłat będzie także osoba towarzysząca powstańcowi.

Więcej przejazdów taksówkami
Dużym ułatwieniem w poruszaniu się po Warszawie przez powstańców są bezpłatne przejazdy taksówkami. Dotychczas z darmowego transportu żołnierze powstania warszawskiego mogli korzystać cztery razy w miesiącu. Teraz miasto zwiększyło liczbę przejazdów do dziesięciu. Z bezpłatnych taksówek powstańcy mogą korzystać w godz. 6.00-22.00.

Dom wsparcia dla powstańców warszawskich
Powstańcy warszawscy od jesieni zeszłego roku korzystają z Domu wsparcia mieszczącego się przy ul. Nowolipie 22. Program zajęć i wydarzeń kulturalnych rozwija się, a powstańców przychodzi na nie coraz więcej – „Na Nowolipiu jesteśmy u siebie”.

Czujemy się tutaj bezpieczni. Dzięki temu miejscu nie jesteśmy samotni. Pobyt tu jest rzeczną niezwykle cenną – mówiła Halina Jędrzejewska, wiceprzewodnicząca Związku Powstańców Warszawskich.

Dom wsparcia dla powstańców warszawskich realizuje to, o co prosili kombatanci. Na samym początku najbardziej pilnym było zorganizowanie ciepłych obiadów. Obecnie korzysta z nich około trzydziestu osób dziennie. Na Nowolipie przyjeżdżają jednak nie tylko na posiłek. Dużym powodzeniem cieszy się gimnastyka organizowana trzy razy w tygodniu, ale także zajęcia komputerowe (dwa razy w tygodniu), usługi kosmetyczki czy dyżury lekarza i psychologa. W ostatki, 4 marca powstańcy bawili się na zabawie karnawałowej.

Człowiek przychodzi tutaj z przyjemnością. Otaczany jest opieką. Gdy tylko nas nie ma otrzymujemy telefony z pytaniami, czy coś się stało, czy potrzebna jest pomoc? – mówiła Zofia Gordon, uczestniczka powstania warszawskiego. 

Koszty dwuletniej (2018-19) działalności placówki są pokrywane z budżetu m.st. Warszawy w wysokości 1,637 mln zł.

Spotkanie z powstańcami – gratka dla varsavianistów i nie tylko
Dom odwiedzają również aktorzy, pisarze, śpiewacy operowi, sportowcy. Spotkania odbywają się w zamkniętym gronie – dedykowane są tylko powstańcom. Organizowane są także wycieczki do teatru, fabryki czekolady czy wspólne spacery.

W domu przy Nowolipiu odbywają się także ogólnodostępne spotkania z cyklu „Moja Warszawa”. To rozmowy o mieście zapamiętanym przez powstańców z dzieciństwa, młodości i lat późniejszych. Ważnym elementem są wspomnienia z okresu powstania, ale nie jedynym. Relacje wzbogaca pokaz slajdów.

Spotkania z powstańcami dostępne są dla wszystkich chętnych, a program można sprawdzić w internecie. Bohaterem najbliższego spotkania 29 marca o godz. 16.00 będzie Mieczysław Adamski „Mały” (walczył na Woli, Starym Mieście i w Puszczy Kampinoskiej). Relacje ze spotkań i imprez można znaleźć tutaj oraz na Facebooku.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.