Materac – najważniejszy element dziecięcego łóżka

Miejsce do spania dla niemowlaka kojarzy się z solidną konstrukcją z barierkami, dzięki którym coraz bardziej mobilny malec nie wypadnie z łóżka. Dziecięce potrzeby nie ograniczają się jednak do tak podstawowej, jak bezpieczeństwo. Już w pierwszych miesiącach życia istotne są np. wrażenia zmysłowe, które niemowlę odbiera z otoczenia. Nie bez znaczenia jest, w jakim miejscu stoi dziecięce łóżko oraz jaki kolor ma rozłożony nad nim baldachim. Przede wszystkim jednak o komforcie i zdrowiu małego człowieka stanowi wybór odpowiedniego materaca.

Optymalna twardość i wielkość materaców do dziecięcych łóżek

Rodzice często sądzą, że ich pociesze najwygodniej będzie na miękkim podłożu. Jednak niemowlę ma jeszcze słabe mięśnie. Jeśli łóżko dziecięce nie będzie stanowić dla malca stabilnego podparcia, utrudni mu każdą próbę samodzielnego przemieszczenia się. Zbyt miękkie podłoże wpłynie też niekorzystnie na kształtowanie się kręgosłupa niemowlęcia. Dlatego dziecięce łóżko trzeba wyposażyć w średniej twardości materac o grubości około 10-15 cm. Należy przy tym wybrać model co najmniej o 20 cm dłuższy od dziecka, aby zapewnić mu swobodę ruchu.

Odpowiednie wypełnienie materaca dla niemowlaka

Materac w dziecięcym łóżku powinien być nie tylko wygodny, ale i bezpieczny dla zdrowia dziecka. Materiał, z którego jest wykonany, nie może zawierać toksycznych związków chemicznych. Musi cechować się właściwościami antyalergicznymi i antyseptycznymi. Obecnie rekomenduje się stosowanie w łóżkach dziecięcych materaców lateksowych lub z wysokoelastycznej pianki. Takie tworzywo jest bardzo higieniczne, ponieważ stanowi środowisko niekorzystne dla rozwoju drobnoustrojów. Zapewnia też właściwą cyrkulację powietrza. Warto dodatkowo ułożyć na materacu specjalną nakładkę, która ochroni go przed zabrudzeniami.

Po czym poznać, że materac jest bezpieczny dla niemowlaka?

Materaca do dziecięcego łóżka ma niebagatelny wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój niemowlęcia. Dlatego przed zakupem warto zaczerpnąć opinii ekspertów oraz sprawdzić renomę producenta wybranego modelu. Przedmioty przeznaczone dla najmłodszych użytkowników dopuszczane są do oficjalnej sprzedaży tylko wówczas, gdy mają odpowiednie atesty. Jeśli materac do łóżka dziecięcego nie uzyskał Certyfikatu Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny, nie można mieć pewności, że spełnia restrykcyjne normy i jest w pełni bezpieczny dla niemowlaka.

Jak układać niemowlę w dziecięcym łóżku?

Nawet najwyższej klasy materac nie spełni swojej funkcji, jeśli niemowlę zostanie ułożone w nieprzewiewnej pościeli albo – co gorsze – na mięciutkiej poduszce. Wszelkie duże, miękkie elementy (w tym – maskotki) w łóżkach dziecięcych są niebezpieczne. Nie tylko utrudniają zmianę pozycji, ale przede wszystkim mogą zakryć niemowlęciu buzię. Nie będąc w stanie jej odsłonić, malec może się nawet udusić. Niemowlę powinno być układane bez poduszki także dlatego, że taka pozycja służy prawidłowemu rozwojowi kręgosłupa. Dopiero dzieci, które są już zdolne swobodnie się poruszać (około 12-18 miesiąca życia), mogą spać na płaskiej poduszce.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.