Koncerty tradycyjnej muzyki alpejskiej w Warszawie i Łodzi – „The Alphorn Academy of Switzerland”

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

Koncerty tradycyjnej muzyki alpejskiej w Warszawie i Łodzi – „The Alphorn Academy of Switzerland” w ramach kontynuacji obchodów stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwajcarią.

W związku z obchodami stulecia nawiązania kontaktów dyplomatycznych między Polską a Szwajcarią, w dniach 26-28 sierpnia mieszkańcy Warszawy i Łodzi będą mieli niezwykłą okazję wziąć udział w koncertach zespołu „The Alphorn Academy of Switzerland”, grającego na tradycyjnych rogach alpejskich. Muzycy zagrają na ulicach obu miast, a 28 sierpnia uświetnią swoją grą otwarcie wystawy „Swiss Innovation Trail” („Szwajcarski Szlak Innowacji”), w Łazienkach Królewskich oraz Piknik Szwajcarski odbywający się w Dolince Szwajcarskiej w Warszawie.

Róg alpejski jest niezwykłym, długim na około 4 metry i niemal mitycznym instrumentem. Dawniej służył do komunikacji między mieszkańcami odległych od siebie dolin w Alpach, a obecnie jest jednym z najbardziej znanych elementów szwajcarskiej kultury ludowej. Dźwięk wydobywa się z niego dzięki rezonansowi powietrza wdmuchiwanego do instrumentu. Głos rogu słyszalny jest nawet na odległość 10 km i tworzy niezwykłe uczucie wspólnoty, dotykając głęboko zmysłów słuchaczy.

Wspaniałych, muzycznych wrażeń dostarczanych przez „The Alphorn Academy of Switzerland” będą mogli doświadczyć mieszkańcy dwóch polskich miast – Łodzi i Warszawy. Koncerty na tradycyjnych rogach szwajcarskich najpierw usłyszą mieszkańcy Łodzi, w której muzycy pojawią się już 26 sierpnia. Zagrają między innymi na słynnej ulicy Piotrowskiej oraz przy Manufakturze. W stolicy koncertów szwajcarskich muzyków będzie można wysłuchać od 27 do 28 sierpnia w kluczowych punktach miasta, odwiedzanych chętnie zarówno przez jej mieszkańców, jak i turystów: na Starym Mieście, na Krakowskim Przedmieściu, przed Pałacem w Wilanowie. Serię występów w przestrzeni miejskiej ukoronują pokazy w Łazienkach Królewskich o godzinie 17:00 podczas oficjalnego otwarcia wystawy „Swiss Innovation Trail” („Szwajcarski Szlak Innowacji”), w którym weźmie udział Ambasador Szwajcarii w Polsce, Jürg Burri, oraz o 18:30 w Dolince Szwajcarskiej w trakcie Pikniku Szwajcarskiego.

Podczas polskich koncertów „The Alphorn Academy of Switzerland” usłyszymy 18 rogów, a całość występów będzie pełna symboliki nawiązującej do przyjaźni oraz szwajcarskiej kultury. Zaznajomią one polskich słuchaczy nie tylko z tradycyjną muzyką szwajcarską, ale również z innym niezwykle intersującym elementem kultury ludowej – sztuką żonglowania flagą. Jest to jeden z najstarszych narodowych sportów Szwajcarii. Podobnie jak zapasy czy jodłowanie, sztuka ta jest prezentowana przede wszystkim na tradycyjnych festiwalach. Polega ona na sprawnym podrzucaniu flagi i wykonywaniu nią aż 99 figur.

Pokazy odbywające się w dniach 26-28 sierpnia będą jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem, a muzycy występujący na ulicach polskich miast, wprowadzą w ich codzienność niezwykłe dźwięki rogów alpejskich. Ta jedność pozornie odległych od siebie przestrzeni miejskiej
i tradycyjnej muzyki alpejskiej idealnie zobrazuje współpracę Polski i Szwajcarii, której stulecie obchodzimy w tym roku.

Cieszę się, że setna rocznica nawiązania kontaktów dyplomatycznych między Polską a Szwajcarią jest nie tylko oficjalnym wydarzeniem na szczeblu dyplomatycznym, ale również świętem kultury, z którą możemy dotrzeć do szerokiego grona i pokazać jej bogactwo i różnorodność. Dzięki koncertom zespołu „The Alphorn Academy of Switzerland” zarówno mieszkańcy Łodzi, jak i Warszawy, a także turyści z różnych zakątków Polski przebywający na wakacjach w obu miastach mają okazję poznać niezwykle ciekawy folklor mojej rodzinnej Szwajcarii. – powiedział Jürg Burri, Ambasador Szwajcarii w Polsce.

Podczas koncertów będą również rozdawane mapki i broszury informacyjne inspirujące do wyjazdów do Szwajcarii.

Partnerem wizyty zespołu w Polsce jest PATH (PATH Family Office Suisse).

Partnerami obchodów stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską
i Szwajcarią są: Roche, Syngenta, UBS, Sika, Nestle, Novartis, Euroglas, AVIA.

PROGRAM WYSTĘPÓW „THE ALPHORN ACADEMY OF SWITZERLAND”

PONIEDZIAŁEK, 26 sierpnia 2019, Łódź

12:30 – Koncert na ulicy Piotrkowskiej (Pasaż Schillera)
14:00 – Koncert w Manufakturze

WTOREK, 27 sierpnia 2019, Warszawa

9:00 – Uliczne koncerty na Starym Mieście

11:00 – Koncert w Hotelu Bristol, ul. Krakowskie Przedmieście 42/44

14:00 – Koncert przed Pałacem Króla Jana III w Wilanowie

ŚRODA, 28 sierpnia 2019, Warszawa

9:00 – Uliczne koncerty na ulicy Nowy Świat, przy Pałacu Kultury i Nauki, w Ogrodzie Saskim

12:00 – Koncert przy hotelu Raffles Europejski Warsaw, ul. Krakowskie Przedmieście 13

17:00 – Koncert w Łazienkach Królewskich uświetniający oficjalne otwarcie wystawy „Swiss Innovation Trail” („Szwajcarski Szlak Innowacji”)

18:30 – Koncert w Dolinie Szwajcarskiej przy ulicy Chopina, uświetniający Piknik Szwajcarski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.