Koncerty tradycyjnej muzyki alpejskiej w Warszawie i Łodzi – „The Alphorn Academy of Switzerland”

Koncerty tradycyjnej muzyki alpejskiej w Warszawie i Łodzi – „The Alphorn Academy of Switzerland” w ramach kontynuacji obchodów stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwajcarią.

W związku z obchodami stulecia nawiązania kontaktów dyplomatycznych między Polską a Szwajcarią, w dniach 26-28 sierpnia mieszkańcy Warszawy i Łodzi będą mieli niezwykłą okazję wziąć udział w koncertach zespołu „The Alphorn Academy of Switzerland”, grającego na tradycyjnych rogach alpejskich. Muzycy zagrają na ulicach obu miast, a 28 sierpnia uświetnią swoją grą otwarcie wystawy „Swiss Innovation Trail” („Szwajcarski Szlak Innowacji”), w Łazienkach Królewskich oraz Piknik Szwajcarski odbywający się w Dolince Szwajcarskiej w Warszawie.

Róg alpejski jest niezwykłym, długim na około 4 metry i niemal mitycznym instrumentem. Dawniej służył do komunikacji między mieszkańcami odległych od siebie dolin w Alpach, a obecnie jest jednym z najbardziej znanych elementów szwajcarskiej kultury ludowej. Dźwięk wydobywa się z niego dzięki rezonansowi powietrza wdmuchiwanego do instrumentu. Głos rogu słyszalny jest nawet na odległość 10 km i tworzy niezwykłe uczucie wspólnoty, dotykając głęboko zmysłów słuchaczy.

Wspaniałych, muzycznych wrażeń dostarczanych przez „The Alphorn Academy of Switzerland” będą mogli doświadczyć mieszkańcy dwóch polskich miast – Łodzi i Warszawy. Koncerty na tradycyjnych rogach szwajcarskich najpierw usłyszą mieszkańcy Łodzi, w której muzycy pojawią się już 26 sierpnia. Zagrają między innymi na słynnej ulicy Piotrowskiej oraz przy Manufakturze. W stolicy koncertów szwajcarskich muzyków będzie można wysłuchać od 27 do 28 sierpnia w kluczowych punktach miasta, odwiedzanych chętnie zarówno przez jej mieszkańców, jak i turystów: na Starym Mieście, na Krakowskim Przedmieściu, przed Pałacem w Wilanowie. Serię występów w przestrzeni miejskiej ukoronują pokazy w Łazienkach Królewskich o godzinie 17:00 podczas oficjalnego otwarcia wystawy „Swiss Innovation Trail” („Szwajcarski Szlak Innowacji”), w którym weźmie udział Ambasador Szwajcarii w Polsce, Jürg Burri, oraz o 18:30 w Dolince Szwajcarskiej w trakcie Pikniku Szwajcarskiego.

Podczas polskich koncertów „The Alphorn Academy of Switzerland” usłyszymy 18 rogów, a całość występów będzie pełna symboliki nawiązującej do przyjaźni oraz szwajcarskiej kultury. Zaznajomią one polskich słuchaczy nie tylko z tradycyjną muzyką szwajcarską, ale również z innym niezwykle intersującym elementem kultury ludowej – sztuką żonglowania flagą. Jest to jeden z najstarszych narodowych sportów Szwajcarii. Podobnie jak zapasy czy jodłowanie, sztuka ta jest prezentowana przede wszystkim na tradycyjnych festiwalach. Polega ona na sprawnym podrzucaniu flagi i wykonywaniu nią aż 99 figur.

Pokazy odbywające się w dniach 26-28 sierpnia będą jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem, a muzycy występujący na ulicach polskich miast, wprowadzą w ich codzienność niezwykłe dźwięki rogów alpejskich. Ta jedność pozornie odległych od siebie przestrzeni miejskiej
i tradycyjnej muzyki alpejskiej idealnie zobrazuje współpracę Polski i Szwajcarii, której stulecie obchodzimy w tym roku.

Cieszę się, że setna rocznica nawiązania kontaktów dyplomatycznych między Polską a Szwajcarią jest nie tylko oficjalnym wydarzeniem na szczeblu dyplomatycznym, ale również świętem kultury, z którą możemy dotrzeć do szerokiego grona i pokazać jej bogactwo i różnorodność. Dzięki koncertom zespołu „The Alphorn Academy of Switzerland” zarówno mieszkańcy Łodzi, jak i Warszawy, a także turyści z różnych zakątków Polski przebywający na wakacjach w obu miastach mają okazję poznać niezwykle ciekawy folklor mojej rodzinnej Szwajcarii. – powiedział Jürg Burri, Ambasador Szwajcarii w Polsce.

Podczas koncertów będą również rozdawane mapki i broszury informacyjne inspirujące do wyjazdów do Szwajcarii.

Partnerem wizyty zespołu w Polsce jest PATH (PATH Family Office Suisse).

Partnerami obchodów stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską
i Szwajcarią są: Roche, Syngenta, UBS, Sika, Nestle, Novartis, Euroglas, AVIA.

PROGRAM WYSTĘPÓW „THE ALPHORN ACADEMY OF SWITZERLAND”

PONIEDZIAŁEK, 26 sierpnia 2019, Łódź

12:30 – Koncert na ulicy Piotrkowskiej (Pasaż Schillera)
14:00 – Koncert w Manufakturze

WTOREK, 27 sierpnia 2019, Warszawa

9:00 – Uliczne koncerty na Starym Mieście

11:00 – Koncert w Hotelu Bristol, ul. Krakowskie Przedmieście 42/44

14:00 – Koncert przed Pałacem Króla Jana III w Wilanowie

ŚRODA, 28 sierpnia 2019, Warszawa

9:00 – Uliczne koncerty na ulicy Nowy Świat, przy Pałacu Kultury i Nauki, w Ogrodzie Saskim

12:00 – Koncert przy hotelu Raffles Europejski Warsaw, ul. Krakowskie Przedmieście 13

17:00 – Koncert w Łazienkach Królewskich uświetniający oficjalne otwarcie wystawy „Swiss Innovation Trail” („Szwajcarski Szlak Innowacji”)

18:30 – Koncert w Dolinie Szwajcarskiej przy ulicy Chopina, uświetniający Piknik Szwajcarski

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.