Joanna Bator w Bibliotece na Woli

Joanna Bator w Bibliotece na Woli.

7 maja o godz. 17.30 w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 73 – jednej z filii Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, odbędzie się spotkanie z pisarką Joanną Bator. Porozmawiamy o jej książkach, pisarskich inspiracjach, spędzaniu czasu blisko natury, fascynacji kulturą Japonii oraz o głośnej ekranizacji jej powieści „Ciemno, prawie noc”.

Joanna Bator z wykształcenia jest kulturoznawczynią i filozofką. Z tej drugiej dziedziny obroniła doktorat w Polskiej Akademii Nauk. Prowadziła wykłady na kilku polskich uczelniach, odbywała stypendia w Londynie, Nowym Jorku oraz Tokio. Ale literatura pochłonęła ją tak bardzo, że porzuciła dla niej karierę naukową.

Pisarka za swoją twórczość została uhonorowana prestiżowymi nagrodami takimi jak Nagroda Literacka Nike („Ciemno, prawie noc”), Gwarancja Kultury przyznawana przez TVP Kultura, szwajcarska Spycher Prize („Chmurdalia”), Nagroda Literacka im. Stefana Heyma, niemiecka Nagroda Literacka Usedomer oraz ostatnio Nagroda Literacka im. H. Hessego.

Urodziła się i wychowała w Wałbrzychu, a na kartach swoich książek chętnie wraca w rodzinne strony. Jej „wałbrzyska trylogia” – „Piaskowa Góra” (2009), „Chmurdalia” (2010) oraz „Ciemno, prawie noc” (2012) jest tłumaczona na wiele języków. W marcu odbyła się premiera filmu na podstawie trzeciej części tej trylogii w reżyserii Borysa Lankosza. W postaci wykreowane w „Ciemno, prawie noc” wcieliła się czołówka polskich gwiazd ekranu – m.in. Magdalena Cielecka, Marcin Dorociński, Agata Buzek, Piotr Fronczewski, Roma Gąsiorowska, Dorota Kolak, Aleksandra Konieczna
i Dawid Ogrodnik. Drugim nurtem twórczości Joanny Bator jest fascynacja kulturą japońską. Jej efektem jest najnowsza powieść zatytułowana „Purezento”, której akcja rozgrywa się w Tokio
i Kamakurze. Podczas spotkania w wolskiej bibliotece mamy nadzieję poznać różne oblicza pisarki.

7 maja 2019, godz. 17.30
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 73, ul. Żytnia 64
Wstęp wolny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.