Jak sprawdzić swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych

Jak sprawdzić swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych.

PESELu nie oszukasz! Jeśli jednak chcesz sprawdzić, czy Twoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych są na pewno poprawne, możesz to zrobić online.

Rejestr Dowodów Osobistych (RDO) to centralny rejestr państwowy, w którym gromadzone są np. dane dotyczące wniosków o wydanie dowodu osobistego, samych dowodów osobistych i posiadaczy dowodów, w tym – uwaga – zdjęcia do dowodu.

„W Rejestrze Dowodów Osobistych znajdują się informacje dotyczące naszych wszystkich dokumentów tożsamości wydanych po 2001 r. Można tam sprawdzić także stare, tzw. książeczkowe, dowody osobiste, jeśli znajdowały się w rejestrze PESEL” – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. „Oczywiście można tam sprawdzić tylko swoje dane. Bezpieczeństwo operacji zapewnia Profil Zaufany, którym można zalogować się do e-usługi. Dane otrzymamy od razu po zalogowaniu” – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Dane w Rejestrze Dowodów Osobistych może sprawdzić każdy kto ma Profil Zaufany lub e-dowód. I jeden, i drugi środek identyfikacji pozwalają potwierdzić naszą tożsamość. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod nas podszyć.

Sprawdź, jak założyć Profil Zaufany. http://www.pz.gov.pl/

Kliknij i sprawdź

Jeśli chcesz sprawdzić swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych, zacznij od wejścia na stronę gov.pl i wyboru sekcji „Obywatel”. Kolejne kroki to sekcja „Dokumenty i dane osobowe”, a tam „Sprawdź swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych”. Droga na skróty. https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/sprawdz-swoje-dane-w-rejestrze-dowodow-osobistych

Następnie kliknij przycisk Sprawdź swoje dane. System przekieruje Cię na stronę logowania. Po zalogowaniu z powrotem znajdziesz się na stronie obywatel.gov.pl. Twoje dane pojawią się na ekranie.

Usługa jest bezpłatna.

Co mówią liczby?

No to jak to jest z tym PESELem? No nie oszukasz go. Czy wiesz, że każda z 11 cyfr w Twoim numerze PESEL ma swoje znaczenie? Można je podzielić tak:

RRMMDDPPPPK

RR – to dwie ostanie cyfry roku urodzenia,

MM – to miesiąc urodzenia (osoby urodzone po 1999 roku mają inne oznaczenie miesiąca urodzenia)

DD – to dzień urodzenia,

PPPP – to liczba porządkowa oznaczająca płeć. U kobiety ostatnia cyfra tej liczby jest parzysta (0, 2, 4, 6, 8), a u mężczyzny – nieparzysta (1, 3, 5, 7, 9),

K – to cyfra kontrolna.

Przykład: PESEL 820803PPP6K należy do kobiety, która urodziła się 3 sierpnia 1982 r., a PESEL 761115PPP3K – do mężczyzny, który urodził się 15 listopada 1976 r.

Sprawdź, jak obliczyć cyfrę kontrolną. https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/czym-jest-numer-pesel

 
Źródło informacji: MC

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.