III Społeczna akcja sprzątania grobów powstańców i kwatery AK Żywiciela

UDOSTĘPNIJ
  • 1
  •  
  •  
  •  

27 lipca 2018 roku odbędzie się III Społeczna akcja sprzątania grobów powstańców i kwatery AK Żywiciela.

Uczcijmy pamięć Bohaterów i posprzątajmy wspólnie Kwatery Żoliborskich Powstańców.

Spotykamy się po raz trzeci na Kwaterze Żywiciela, aby znów podobnie jak w zeszłym roku posprzątać ją przed uroczystościami 74 rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia – oczyścić krzyże z mchów, wyczyścić kamienne tablice z napisami pod krzyżami, doprowadzić teren do właściwego stanu. Akcja organizowana jest przez Tomasza Michałowskiego – radnego Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy, Moje Miasto Żoliborz, Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej Żywiciel i Miłośników Ich Tradycji oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział Warszawa. Kwatera Powstańców Żywiciela liczy 265 krzyży, a poza kwaterą jest jeszcze prawie 150 grobów indywidualnych poległych bądź zmarłych już po wojnie Żołnierzy Żywiciela pochowanych w grobach rodzinnych często już zapomnianych i zaniedbanych, więc jest co robić. Na każdym krzyżu zawiążemy biało-czerwoną tasiemkę. Będą z nami razem żyjący Żoliborscy Powstańcy ze zgrupowania Żywiciela. Jest już ich niewielu i sami nie są w stanie tego zrobić. Bądźmy z Nimi i im pomóżmy. Okażmy wszystkim Żoliborskim Powstańcom, tym poległym i tym żyjącym w ten sposób szacunek, pamięć i cześć za ich heroiczne bohaterstwo w obronie miejsca, w którym przyszło im żyć i nam teraz.

Większość sprzętu i środków do sprzątania zapewni główny partner akcji, który odpowiedział natychmiast na naszą prośbę Leroy Merlin, Instytut Pamięci Narodowej, PGZ S.A. oraz Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy oraz pozostali organizatorzy. W tym roku partnerów akcji i organizacji wspierających nie zabrakło. W organizację i patronat włączyły się następujące instytucje, organizacje: Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy w osobie Pana Burmistrza Krzysztofa Bugli, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w osobie Pana Ministra Jana Józefa Kasprzyka, Muzeum Wojska Polskiego w osobie Pana dr Adam Buławy, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. w osobie Pana Prezesa Jakuba Skiby, Grupa Historyczna “Zgrupowanie Radosław” (ogromne podziękowania Tomasz Karasiński), Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Warszawa-Żoliborz, Stowarzyszenie Zatrasie, firma Leroy Merlin, dwutygodnik żoliborski Wilsoniak i Informator Żoliborza. Całą akcję swoim Patronatem Honorowym objęła Poseł na Sejm RP Pani Ewa Tomaszewska.
Jeśli dopisze frekwencja na wszelki wypadek, aby nie zabrakło sprzętu do ilości rąk (choć nie powinno zabraknąć) możecie przynieście ze sobą malarskie szpachelki przydadzą się do czyszczenia betonowych krzyż, przynieście szmaty, wiadra do umycia tabliczek pod krzyżami, preparaty woskowe do kamienia, aby nadać błysku tabliczkom z napisami i rękawice. Sprzątanie jest mimo wszystko ciężką pracą fizyczną więc jeśli możecie przyjdźcie choćby na godzinę.

W tym roku stawiamy sobie cel dotrzeć do wszystkich indywidualnych grobów Żoliborskich Powstańców pochowanych w grobach rodzinnych często opuszczonych i zaniedbanych.

Spotykamy się w piątek, 27 lipca 2018 roku, o godzinie 13:00 na kwaterze Żywiciela (kwatera 28A – ostatnia kwatera powstańcza po prawej stronie od Alei Głównej) i będziemy działać, aż do zmierzchu do godziny 20:00.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.