Kino letnie Elle w Nowej Fali

Kino letnie Elle w Nowej Fali.

ELLE PolskaDocs Against Gravity i Przystań Nowa Fala zapraszają na cykl wieczorów z najgłośniejszymi filmami dokumentalnymi o modzie ostatnich lat – w każdy wtorek sierpnia, na dolnym pokładzie Nowej Fali.

W programie:

7/08, godz. 21:30 – „WESTWOOD: punkówa, ikona,aktywistka”, reż. Lorna Tucker
14/08, godz. 21:45 – „My Margiela”, reż. Menna Laura Meijer
21/08, godz. 21:45 – „Szalona miłość – Yves Saint Laurent”, reż. Pierre Thoretton
28/08, godz. 21:30 – „Fresh Dressed”, reż. Sacha Jenkins

Przed każdym z filmów odbędzie się krótka rozmowa wprowadzjąca z zaproszonym gościem.

Wstęp wolnyliczba miejsc na każdy z nich jest ograniczona. Rejestracja pod tym linkiem bit.ly/2v1pD9l

Miejsce: Przystań Nowa Fala

Bulwar Gen. George’a Smitha Pattona

„WESTWOOD: punkówa, ikona,aktywistka”, reż. Lorna Tucker
Wywarła wpływ na współczesną modę punk i nowej fali. Otrzymała od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki za zasługi dla mody i Order Imperium Brytyjskiego za rozsławienie na świecie Wielkiej Brytanii. Posiada ponad 60 sklepów i projektuje kosztowne i wyszukane stroje haute couture. Angielska projektantka mody i biznesmenka Dame Vivienne Westwood od 40 lat na nowo definiuje brytyjską modę i jest odpowiedzialna za stworzenie wielu głośnych i wyrafinowanych stylizacji naszych czasów. Film jest portretem tej nietuzinkowej osobowości. To podróż od jej dzieciństwa w powojennym Derbyshire do kariery w Paryżu i Mediolanie. Poznajemy niezwykłą historię jej życia, mody, aktywizmu i znaczenia kulturowego, a także walki o utrzymanie integralności marki, jej zasad i dziedzictwa.

„My Margiela”, reż. Menna Laura Meijer
Belgijski twórca mody Martin Margiela to jeden z najbardziej wziętych i kontrowersyjnych współczesnych projektantów. Założony przez niego dom mody Maison Margiela to nietuzinkowy kolektyw artystyczny, który zaskakuje niebanalnym podejściem do ubrań łamiących powszechnie obowiązujące trendy. Jego znakiem rozpoznawczym są asymetryczne, obszerne formy, pop-artowe dodatki i nietuzinkowe wzory ubrań przeczące zasadom logiki i grawitacji.

„Szalona miłość – Yves Saint Laurent”, reż. Pierre Thoretton
Yves Saint Laurent to najsłynniejszy projektant XX wieku, twórca wyjątkowego królestwa mody, a także cennej kolekcji dzieł sztuki, wśród których znalazły się obrazy Picassa i Matisse’a, antyczne egipskie statuetki, jak również XVII-wieczne chińskie rzeźby i autoportrety. „Moda przemija, ale styl jest wieczny” – mawiał Yves Saint Laurent. Film jest próbą pokazania unikalnego stylu życia i pracy niekwestionowanej ikony XX-wiecznego świata mody, osobistym hołdem na rzecz dekadencji i piękna, złożonym słynnemu projektantowi za jego konsekwentną postawę, łamiącą wszelkie obowiązujące wówczas zasady i granice myślenia oraz działania.

„Fresh Dressed”, reż. Sacha Jenkins
Film dokumentalny. Funkowe adidasy z grubymi sznurówkami, czapki Kangola, okulary słoneczne Cazala i im podobne gadżety stworzyły nowy styl. Narodził się on w czarnych i kolorowych dzielnicach amerykańskich miast, gdzie kolejna fala rewolucji kulturalnej właśnie szykowała się do podbicia świata. Muzyka hip – hopowa i jej związek z tworzącą się modą stały się również wielką siłą rynkową. Kreatorzy, tacy jak Tommy Hilfiger, rozdawali swoje kreacje na ulicach, aby ich marka kojarzyła się z nową rewolucją modową. Hip – hopowa stylówa jest fascynującą kroniką hip – hopu, narodzin miejskiej mody i gorączki, która wyprowadziła za szerokie spodnie i kurtki pokryte graffiti z getta na salony, by z czasem stać się modą masową i dostępną w galeriach. Reżyser Sasha Jenkins w poszukiwaniu źródeł hip – hopu sięga głęboko wstecz, na plantacje na południu USA i do specyficznej tradycji tamtejszego kościoła legendy Małego Richarda. Oglądamy bogate archiwalia filmowe i ciekawe wywiady z raperami, projektantami, i innymi ludźmi ze świata muzyki i mody hip – hopowej, jak: Pharrell Williams, Damon Dash, Karl Kani, Kanye West, Nas Jones i Andr Leon Talley. Film z pasją opowiada o pragnieniu wolności, lepszego życia i potrzebie ekspresji, a także o kulturze, która nie pozwoliła się zamknąć w getcie, dzięki swej oryginalności i odwadze przejęła rząd dusz. Wybrane festiwale i nagrody: 2015 FF Sundance (docsag.pl)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.