III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja

III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja.

Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Inspiracją trzeciej edycji Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja jest wpływ dążeń wolnościowych Polaków na wydarzenia na świecie. Podkreślimy rolę Konstytucji 3 Maja, pierwszej ustawy zasadniczej w Europie. Kiedy ta postępowa Konstytucja okazała się nie do przyjęcia dla ówczesnych europejskich monarchii, Rzeczypospolita zapłaciła za jej wprowadzenie cenę najwyższą. Dwa kolejne rozbiory na 123 lata pozbawiły Polskę własnej państwowości, a sama Europa jeszcze przez ponad sto lat musiała czekać na upadek największych monarchii, zastąpionych przez pierwsze państwa demokratyczne. Znany irlandzki filozof Edmund Burke, wspominając Konstytucję 3 Maja, powiedział: „to najszlachetniejsze dobro otrzymane kiedykolwiek przez jakikolwiek naród”.

W narracji przypomnimy też zapomnianą Konstytucję dla Europy, napisaną przez powstańca listopadowego Bogumiła Wojciecha Jastrzębowskiego, która jest jedną z najwcześniejszych koncepcji zjednoczonej Europy. Ukażemy także służbę Polaków pod obcymi sztandarami, gdzie walczyli o wolność innych narodów. W doborze repertuaru i narracji skupiamy się zarówno na utworach nawiązujących do Konstytucji 3 Maja, jak i popularnych wśród polskich żołnierzy walczących na „ziemi obcej”.

Specjalnie na trzeciomajową edycję Koncertu Niepodległości przygotowana została premierowa aranżacja utworu Trzeci Maj z 1831 roku, znanego także pod nazwą Witaj, majowa jutrzenko. Zaprezentujemy także hybrydowe aranżacje pieśni, które towarzyszyły Polakom w walce o wolność innych narodów oraz na emigracji. Będą to między innymi utwory prezentowane w czasie ubiegłorocznej, międzynarodowej premiery Koncertu Niepodległości w Rose Theatre w Brampton w Kanadzie. Na zakończenie artyści zaproszą publiczność do wspólnego odśpiewania czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego (1797).

Ekipę III Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja tworzą doskonali polscy wokaliści i muzycy sesyjni.

Wystąpią między innymi:

Ola Turkiewicz (śpiew, aranżacje, kompozycje), Grzegorz Wilk (śpiew) oraz Marcin Riege (fortepian, aranżacje, kompozycje), Krzysztof Kowalewski (gitary), Robert Murakowski (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon), Marcin Ritter (bas), Wojciech Hartman (I skrzypce), Sara Malinowska (II skrzypce), Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka), Marzena Masłowska (wiolonczela), Grzegorz Poliszak (perkusja).

Narracja Koncertu Niepodległości: aktor Teatru Narodowego Jacek Mikołajczak
Inżynier dźwięku: Kamil Bobrukiewicz
Obsługa fotograficzna: Dorota Smolarek
Dyrektor muzyczny: Ola Turkiewicz
Korekty językowe: Elżbieta Frankiewicz
Scenariusz, reżyseria i produkcja: Jacek “Wiejski” Górski

Wstęp wolny


3 maja 2017, godz. 19:00
Arkady Kubickiego, Zamek Królewski

Bezpłatne wejściówki można zarezerwować TU – klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.