Howoryt Ząbkowska Street: PROGRAM 4-5 sierpnia 2018

Howoryt Ząbkowska Street: PROGRAM 4-5 sierpnia 2018

To dwa dni wspólnej twórczości i artystycznych eksperymentów prowadzonych na ulicy Ząbkowskiej przez artystów-migrantów mieszkających w Warszawie, a także gości z Ukrainy, Białorusi i Rosji. W Polsce dobrze rozpoznawalna jest zachodnia scena muzyczna, a wciąż za mało wiemy o tym, co się dzieje „na wschód od Wisły” – według znanej linii podziału, który wyznaczała rzeka. Praga wraz z Bazarem Różyckiego, Dworcem Wschodnim i Wileńskim była niegdyś tyglem komunikacyjno-handlowym, w którym rozbrzmiewały nawoływania po ukraińsku, białorusku, rosyjsku i w jidysz. Chcemy odtworzyć ten klimat i przywołać bliską Pradze wielojęzykową atmosferę dialogu i żywej ulicy. 
Poprzez warsztaty plastyczne i dźwiękowe dla dorosłych i dzieci, wspólne rysowanie i granie, koncerty, happeningi i instalacje artystyczne przetworzymy na 2 dni ulicę Ząbkowską w twórcze laboratorium. Będzie huczne i delikatnie, ludowo i współcześnie, konceptualnie i bajkowo, przejmująco i radośnie… Gwarantujemy bardzo dobrą zabawę!

PROGRAM W SKRÓCIE:

SOBOTA:
11:00-18:00 Otwarty Antykwariat
12:00-13:00 Pensiya – poranna rozgrzewka gimnastyczno-wokalna [Iwano-Frankiwsk/UA]
13:00-15:00 Muzyczny Spacer po Pradze [Petersburg, RU]
13:00-15:00 Recyklingowe Legendy Warszawskie – warsztaty [Warszawa/PL]
13:00-17:00 Tradycyjne ukraińskie lalki słomiane – warsztaty [Warszawa/PL, UA]
13:00-17:00 Ukraińskie pierogi, czyli kuchnia Pani Marii [Warszawa/PL, UA]
13:00 -17:00 Warsztaty huculskie – malowanie na glinie [Iwano-Frankiwsk/UA]
15:00-16:00 Interaktywny koncert Małanki Orchestry dla dzieci [Mińsk, BY]
16:30-17:30 Teściowa Śpiewa – koncert [Warszawa, PL] 
17:30-18:30 Pensiya / interaktywny koncert / jam session ze wszystkimi chętnymi muzykami i niemuzykami [Iwano-Frankiwsk/UA, Warszawa/PL]
19:00-20:15 Gogodzy Ganski – koncert [Iwano-Frankiwsk/UA] 
20:30-22:00 OPA! – koncert [Petersburg, RU]
22:00 – … Afterka Impreza Dj’ska [Warszawa, PL, LT, IT, GB, DE, FR] 

NIEDZIELA:
11:00-18:00 Otwarty Antykwariat
12:00-13:00 Pensiya – poranna rozgrzewka gimnastyczno-wokalna [Iwano-Frankiwsk/UA]
13:00-14:00 „Mama Mu nabija sobie guza” – spektakl dla dzieci [Mińsk, BY]
13:00-17:00 Tradycyjne ukraińskie lalki słomiane – warsztaty [Warszawa/PL, UA] 
13:00-17:00 Ukraińskie pierogi, czyli kuchnia Pani Marii [Warszawa/PL, UA]
13:00-17:00 Warsztaty huculskie – malowanie na glinie [Iwano-Frankiwsk/UA]
14:30-16:00 Orkiestra Warzywna Paprykalaba – warsztaty i koncert dla dzieci i dorosłych [Warszawa/PL/LT/UA/GB] 
16:00-18:00 Animacje dla dzieci, czyli zabawki i zabawy z różnych stron świata – warsztaty [Warszawa/PL] 
17:30-19:00 Pensiya / interaktywny koncert / jam session ze wszystkimi chętnymi muzykami i niemuzykami [Iwano-Frankiwsk/ UA, Warszawa/PL]
19:30-21:30 Małanka Orchestra – koncert [Mińsk/BY] 


PROGRAM SZCZEGÓŁOWY:

SOBOTA:
11:00-18:00 Otwarty Antykwariat
ul. Ząbkowska przy ul. Targowej
Zapraszamy na zakupy! Książki, winyle, białe kruki!

12:00-13:00 Pensiya – poranna rozgrzewka gimnastyczno-wokalna [Iwano-Frankiwsk/UA] – okolice ul. Ząbkowskiej 12-16
Poranna rozgrzewka gimnastyczno-wokalna. Na dobry początek dnia rozciągniemy ciało i duszę, aby dobrze je przygotować do dwudniowego aktywnego uczestnictwa w Otwartej Ząbkowskiej. Yarema Stecyk wtajemniczy nas w ideę Pensiyi i pokaże z czym to się je 😉

13:00-15:00 Muzyczny Spacer po Pradze [Petersburg, RU]
START i ZAKOŃCZENIE: okolice ul. Ząbkowskiej 7 – wysokość parkingu Bazaru Różyckiego – SCENA ULICZNA. 
Trasa Spaceru: ul. Brzeska, Bazar Różyckiego, Muzeum Pragi, ul. Kłopotowskiego, ul. Targowa. To wędrujący koncert kapeli klezmerskiej, połączony z poznaniem historii Pragi, a w szczególności miejsc związanych z jej wielokulturowymi korzeniami. To wszystko w oprawie muzycznej awantury, podwórkowych tańców i mistrzowskiego wykonania dawnych klezmerskich melodii. To już XI Muzyczny Spacer po Pradze. Poprowadzi go zespół Dobranotch z Petersburga, łączący inspiracje z bałkańskich, klezmerskich i wschodnich melodii oraz pierwsze szlagiery z czasów rozkwitu rosyjskich orkiestr dętych. 

13:00-15:00 Recyklingowe Legendy Warszawskie – warsztaty [Warszawa/PL] – okolice ul. Ząbkowskiej 12-16
Tworzenie trójwymiarowych ilustracji do legend warszawskich z różnego rodzaju materiałów odpadowych.

13:00-17:00 Tradycyjne ukraińskie lalki słomiane – warsztaty [Warszawa/PL, UA] – okolice ul. Ząbkowskiej 12-16
Stoisko Ukraińskiego Domu w Warszawie, przy którym dowiemy się różnych ciekawych rzeczy o kulturze i tradycjach ukraińskich i będziemy mogli wykonać różne rękodzielnicze drobiazgi między innymi Tradycyjne ukraińskie lalki słomiane: spróbujemy w szybki i prosty sposób nauczyć się tworzenia lalek z garstki słomy, kilku ścinków i kawałka sznurka.

13:00-17:00 Ukraińskie pierogi, czyli kuchnia Pani Marii [Warszawa/PL, UA] – okolice ul. Ząbkowskiej 12-16
Pani Marija Popko to bardzo aktywna Ukrainka mieszkająca od wielu lat w Polsce. Jest członkinią Klubu Ukraińskich Kobiet, działającego w Ukraińskim Domu w Warszawie z inicjatywy Fundacji „Nasz Wybór”. Jest niezwykle energiczną i przedsiębiorczą kobietą i bardzo utalentowana kucharką. W jej pierogach z kartoflami zakochało się już pół Warszawy. Drugie pół nie miało jeszcze okazji ich spróbować.

13:00 -17:00 Warsztaty huculskie – malowanie na glinie [Iwano-Frankiwsk/UA] – okolice ul. Ząbkowskiej 12-16
Tradycje huculskie to tradycje górali karpackich. Poznamy ich wzory i symbole i spróbujemy je przenieść na wcześniej wypalone gliniane upominki.

15:00-16:00 Interaktywny koncert Małanki Orchestry dla dzieci [Mińsk, BY] – okolice ul. Ząbkowskiej 7 – wysokość parkingu Bazaru Różyckiego – SCENA ULICZNA
Interaktywny koncert dla dzieci z elementami spektaklu, który poprowadzi Leonid Pavlyonok, lider białoruskich zespołów Nagual i Małanki Orchestry. To człowiek-orkiestra, multinstrumentalista, miłośnik cudacznych instrumentów i znakomity dziecięcy performer, który zabierze najmłodszych (i starszych) w świat niesłychanych dźwiękowych baśni.

16:30-17:30 Teściowa Śpiewa – koncert [Warszawa, PL] 
okolice ul. Ząbkowskiej 7
Duet Teściowa + Zięć, który wykonuje autorskie piosenki w klimacie warszawskim: zabawne, ale czasem też rzewne. Kleją warszawsko-folkową nutę z mocnym odniesieniem do współczesności w warstwie tekstowej. Jednym słowem muzyczne naturszczyki.

17:30-18:30 Pensiya / interaktywny koncert / jam session ze wszystkimi chętnymi muzykami i niemuzykami [Iwano-Frankiwsk/UA, Warszawa/PL] – okolice ul. Ząbkowskiej 7. 
Pensiya (z ukr. Emerytura) – to muzyczny projekt Yaremy Stecyka (Perkalaba, Perkalabskie Pridatki), w którym próba jest już koncertem i gdzie głównym wokalistą jest publiczność. Proste dźwiękotwórcze teksty, głębokie liryczne uczucia, niebywały drajw i ekstaza, bycie razem i wspólne tworzenie. Na „pensiyę” (emeryturę) trzeba zapracować – a Pensiya jest dźwiękiem lepszej przyszłości. 

19:00-20:15 Gogodzy Ganski – koncert [Iwano-Frankiwsk/UA] 
Ząbkowska Grolshownia, ul. Zabkowska 9 a
GOGODZY GANSKI to ukraiński zespół, który został założony w 2014 r. w Iwano-Frankiwsku przez muzyków znanych z takich zespołów jak: Perkalaba, Koleskyi Asesor, Verba Hlos, a także z Orkiestry Ludowej z Iwano-Frankiwska. Te różnorodne doświadczenia muzyczne wyznaczają styl grupy – niezwykle ciekawe połączenie różnych gatunków,które na pozór łączyć się nie dają. Sami muzycy charakteryzują się jako post klezmer, ale oprócz klezmeru nie da się nie zauważyć w ich utworach tradycyjnych melodii z Karpat z domieszką reggae, ska, folku oraz punka. 
Wspomnieć trzeba, że to ostatni zespół jaki współtworzył Andrij Fedot, wieloletni wokalista Perkalaby, potem Perkalabskich Prydatków i na koniec Gogodzy Ganski. 

20:30-22:00 OPA! – koncert [Petersburg, RU]
Ząbkowska Grolshownia – ul. Ząbkowska 9 a
To zespół sceniczno-klubowy z ponad dziesięcioletnim stażem prosto z Petersburga – multikulturalnej stolicy Rosji. Prostolinijność ska, melodyjność klezmeru, liryczność reggae, lekkość swingu, bałkański ogień oraz mnóstwo radosnej energii – to podstawowe składniki utworów OPY!, mających to do siebie, że najtrudniej jest wybrać ulubiony. Członkowie OPY! – jak mówią sami – są kontynuatorami tradycji paradnych orkiestr dętych i tak jak one rozbrajają wszystkich muzyką pełną niepohamowanej radości i zaraźliwych rytmów, do których tańczy się na stole lub skacze ze sceny. Wszędzie, gdzie się pojawią, niezależnie od przestrzeni i rodzaju publiczności, zaraz się udziela rozbrajający szampański nastrój. 

22:00 – … Afterka Impreza Dj’ska [Warszawa, PL, LT, IT, GB, GER, FRA] Offside, ul. Brzeska 16
Afterka z muzyką z całego świata czyli Impreza „Wojny francusko-angielskiej pod flagą biało-czerwoną” – niedzielnej audycji w Radio Kampus o godz. 13:00-14:00. Czeka nas Veggae Dance Punk Party, w którym nadawać będą DJ’je z różnych krain i upodobań, mieszający piosenki z boku i ze świata, z Neapolu, Kinshasy, Nowopołocka, Bressuire, Turcji, Litwy, Ułan Ude, Iwano-Frankowska i Łodzi. Mieszanka muzyczna może zawierać trochę klezmeru, sega, psychodelii 70tych lat z Teheranu, hucul punk, ruskiego hardbassu, rebetiko, orientalnego film soundtracku, cumbii, neue deutsche welle i innych skarbów znalezionych podczas podróży. 

NIEDZIELA:
11:00-18:00 Otwarty Antykwariat – ul. Ząbkowska przy ul. Targowej
Winyle, książki, białe kruki!

12:00-13:00 Pensiya – poranna rozgrzewka gimnastyczno-wokalna [Iwano-Frankiwsk/UA] – okolice ul. Ząbkowskiej 12-16
Poranna rozgrzewka gimnastyczno-wokalna. 

13:00-14:00„Mama Mu nabija sobie guza” – spektakl dla dzieci [Mińsk, BY] – okolice ul. Ząbkowskiej 7, wysokość parkingu Bazaru Różyckiego – SCENA ULICZNA
Spektakl białoruskiego teatru lalek FILCOWA SZOPKA na podstawie książki Jujji Wieslander „Mama Mu nabija sobie guza”

13:00-17:00 Tradycyjne ukraińskie lalki słomiane – warsztaty [Warszawa/PL, UA] – okolice ul. Ząbkowskiej 12-16
Stoisko Ukraińskiego Domu w Warszawie, przy którym dowiemy się różnych ciekawych rzeczy o kulturze i tradycjach ukraińskich i będziemy mogli wykonać różne rękodzielnicze drobiazgi między innymi Tradycyjne ukraińskie lalki słomiane: spróbujemy w szybki i prosty sposób nauczyć się tworzenia lalek z garstki słomy, kilku ścinków i kawałka sznurka.

13:00-17:00 Ukraińskie pierogi, czyli kuchnia Pani Marii [Warszawa/PL, UA] – okolice ul. Ząbkowskiej 12-16
Pani Marija Popko to bardzo aktywna Ukrainka mieszkająca od wielu lat w Polsce. Jest członkinią Klubu Ukraińskich Kobiet, działającego w Ukraińskim Domu w Warszawie z inicjatywy Fundacji „Nasz Wybór”. Jest niezwykle energiczną i przedsiębiorczą kobietą i bardzo utalentowana kucharką. W jej pierogach z kartoflami zakochało się już pół Warszawy. Drugie pół nie miało jeszcze okazji ich spróbować.

13:00-17:00 Warsztaty huculskie – malowanie na glinie [Iwano-Frankiwsk/UA] – okolice ul. Ząbkowskiej 12-16
Tradycje huculskie to tradycje górali karpackich. Poznamy ich wzory i symbole i spróbujemy je przenieść na wcześniej wypalone gliniane upominki.

14:30-16:00 Orkiestra Warzywna Paprykalaba – warsztaty i koncert dla dzieci i dorosłych [Warszawa/PL/LT/UA/GB] – okolice ul. Ząbkowskiej 7
Członkowie orkiestry swoje instrumenty wykonują własnoręcznie z warzyw. To eksperyment polegający na poszukiwaniu dźwięków, jakie można wydobyć z nietradycyjnego materiału. Uczestnictwo w orkiestrze warzywnej nie wymaga wcześniejszego przygotowania muzycznego, a ponieważ instrumenty wykonujemy samodzielnie z taniego, tymczasowego tworzywa-warzywa, oznacza to, że Paprykalaba pozwala rozwijać swój potencjał muzyczny (i aktorski!) każdemu. Ponadto Perkalaba to cover band, nawiązujący do twórczości ukraińskiej kapeli Perkalaba, która zainspirowała nas do własnych prób muzycznych. Najpierw odbędzie się warsztat tworzenia instrumentów z warzyw, a gdy już każdy będzie miał swój instrument zagramy wspólny jamowy koncert. 

16:00-18:00 Animacje dla dzieci, czyli zabawki i zabawy z różnych stron świata – warsztaty [Warszawa/PL] – okolice ul. Ząbkowskiej 12-16.
Wyjątkowe warsztaty, na których wspólnie poznamy i wykonamy gry i zabawki z różnych zakątków świata. Przy okazji poznamy i przyjrzymy się nie tylko zwyczajom i tradycjom z całego świata ale również wykorzystamy wiele naturalnych i recyklingowych materiałów. Inspiracją będą między innymi gwarne podwórka przedwojennej Warszawy, na których dzieci bawiły się Frucką, zrobimy niezwykle popularne w Chinach i Japonii latające Ważki i znane dzieciom ze wszystkich kontynentów Bączki. Dodatkowo będziemy mogli wziąć udział w zabawach ruchowych z różnych zakątków świata. 

17:30-19:00 Pensiya / interaktywny koncert / jam session ze wszystkimi chętnymi muzykami i niemuzykami [Iwano-Frankiwsk/ UA, Warszawa/PL] – okolice ul. Ząbkowskiej 7 
Otwarty koncert z aktywnym uczestnictwem publiczności – odsłona druga. Pensiya (z ukr. Emerytura) – to muzyczny projekt Yaremy Stecyka (Perkalaba, Perkalabskie Pridatki), w którym próba jest już koncertem i gdzie głównym wokalistą jest publiczność. Proste dźwiękotwórcze teksty, głębokie liryczne uczucia, niebywały drajw i ekstaza, bycie razem i wspólne tworzenie. Na „pensiyę” (emeryturę) trzeba zapracować – a Pensiya jest dźwiękiem lepszej przyszłości. 

19:30-21:30 Małanka Orchestra – koncert [Mińsk/BY] 
Ząbkowska Grolshownia – ul. Zabkowska 9 a
Małanka Orchestra to zjawiskowa mini-orkiestra z wywrotowym połączeniem inspiracji nutą cygańską, rytmami samby oraz tradycyjnymi pieśniami Leonida Utiosowa. Podejrzany w filmach Q. Tarantino surf rock w parze z tęsknym klezmerem daje zaskakujące efekty – żywiołowe i rytmiczne piosenki z dużą dawką liryzmu: kompozycje porywające do tańca z bogatym jednocześnie romantycznym bagażem. „Dobre taneczne rytmy i wzruszające melodie łączą ludzi” – to słowa Iggy Popa, którymi członkowie zespołu lubią określać swoją muzykę. Należy dodać, że dzięki szerokiemu instrumentarium, różnorodnym „muzycznym smaczkom” i niezwykle energetycznemu wokaliście, koncerty Małanki to prawdziwe wydarzenie muzyczne w najlepszym gatunku.

OTWARTA ZĄBKOWSKA: HOWORYT ZĄBKOWSKA STREET
Organizator: Stowarzyszenie MY

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.