Filmoterapia z Sensem 2

Filmoterapia z Sensem 2.

25 października 2017 roku rusza Filmoterapia z Sensem 2! Najlepsze filmy dokumentalne, gorące dyskusje z udziałem ekspertów oraz publiczności, wspólne przeżywanie emocji oraz praca nad nimi. To Filmoterapia z Sensem 2, cykl siedmiu comiesięcznych spotkań, podczas których prezentowane będą filmy z Millenium Docs Against Gravity, jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. Drugą edycję rozpocznie projekcja „Bobbie Jene” w reż. Elwiry Lind, poruszającego obrazu o życiowych wyborach, determinacji w dążeniu do celu i walce o niezależność artystyczną. Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem ekspertów z Uniwersytetu SWPS: psycholog dr Ewy Jarczewskiej-Gerc oraz dr. Karola Jachymka, kulturoznawcy, filmoznawcy, współtwórcy i wykładowcy School of Ideas. 

O filmie:
BOBBI JENE reż. Elwira Lind, Dania, Szwecja, 2017, 95 min
25 PAŹDZIERNIK godz. 20.00 Kinoteka
Bobbi Jene Smith to amerykańska tancerka o niebanalnym talencie, wizerunku i osobowości. W 2005 roku zdecydowała się wyjechać do Izraela, aby tańczyć w legendarnej grupie Batsheva Dance Company pod kierunkiem słynnego na cały świat tancerza i choreografa Ohada Naharina. To on sprawił, że jej podejście do tańca i ciała nabrało nowego znaczenia, a co więcej – to on również upoważnił ją do nauczania stworzonej przez siebie techniki ruchowej o nazwie Gaga. Jednak po trwającej ponad dekadę udanej gwiazdorskiej karierze w Batsheva Dance Company – ku zaskoczeniu wszystkich – Smith zdecydowała się opuścić Izrael i mieszkającego tam jej życiowego partnera. Postanowiła wrócić do USA i zawalczyć tam o własną artystyczną niezależność. Cel był jeden – wyzwolenie się spod wpływu i cienia sławnego artystycznego mentora-artysty i stworzenie własnych interdyscyplinarnych, osobistych tanecznych spektakli łamiących dotychczasowe granice i stereotypy w myśleniu o ciele i tańcu.Film pokazuje nie tylko wyjątkowy talent i indywidualność tej zdolnej tancerki, portretując szczególny etap jej biografii, gdy zdecydowała się porzucić wygodne życie gwiazdy i zaryzykować walkę o samą siebie. Proces rodzenia się własnej artystycznej niezależności przebiegał jednak w nowej dla niej przestrzeni i konfiguracji. Film pokazuje konsekwencje podjętych przez Smith radykalnych i – pozornie tylko – zaskakujących decyzji. Ukazuje również towarzyszące im dylematy i nieuniknione skutki pragnienia realizacji jej życiowych ambicji. To również portret kobiecej walki o niezależność, w tym tej od mężczyzn i podejmownych przez Smith prób odniesienia sukcesu z własną sztuką w niezwykle konkurencyjnym świecie współczesnego tańca

Po filmie wraz z ekspertami z Uniwersytetu SWPS, mgazynu Sens oraz autorką projketu Filmoterapia.pl Martyną Harland będziemy rozmawiać o: Czy można pogodzić miłość, karierę i pasje? Z czym wiążą się nasze wybory w życiu? Jakie są konsekwencje tych wyborów? Co to znaczy walczyć o samych siebie? Czy ambicja może być przekleństwem? Z czym wiąże się kobieca walka o niezależność? Co to znaczy osiągnąć sukces? Kiedy się tak dzieje? 

PROWADZĄCA:
Martyna Harland – autorka projektu www.filmoterapia.pl, psycholożka Uniwersytetu SWPS, dziennikarka m.in magazynu „Sens”

Bilety do kupienia na stronie Kinoteki.

PROGRAM CAŁOROCZNY: 
http://akademiadokumentalna.pl/cykle/filmoterapia-z-sensem-2/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.