Festiwal Warszawa Singera 2016: Program wydarzeń

UDOSTĘPNIJ

Festiwal Warszawa Singera
 W dniach 27 sierpnia – 4 września 2016r., na ulicy Próżnej, odbywać się będzie 13. edycja Festiwalu  Warszawa Singera. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera od kilkunastu lat przywraca pamięć o przedwojennej, żydowskiej „Warsze”, sławionej przez Singera w licznych opowiadaniach i powieściach. Co roku na festiwalowe dni do stolicy Polski przyjeżdżają najznakomitsi przedstawiciele kultury żydowskiej z całego świata. Sprawdźcie program wydarzeń, które odbędą się podczas 13. edycji Festiwalu.

PROGRAM

26 sierpnia 2016 (piątek)

Festiwal kulinarny „Kuchnia mamy Soni”  cykl wydarzeń promujących żydowską kuchnię.
Program Festiwalu Kulinarnego

godz. 20.00 „Matki” – spektakl/performance/spotkanie Teatru Żydowskiego. Reżyseria: Paweł Passini, tekst i dramaturgia: Patrycja Dołowy, muzyka: Daniel Moński, Paweł Passini, przestrzeń sceniczna: Zuzanna Srebrna, multimedia: Maria Porzyc, światło: Damian Bakalarz.
Odnośnik do wydarzenia na FB

godz. 20.30 Singer Jazz Festival: koncert Wania/Bernstein/Parker/Grey (PL/USA). Wystąpią: Dominik Wania (fortepian), Marc Bernstein (saksofon), Michael Parker (kontrabas),Devin Grey (perkusja).

godz. 23.30 Singer Jazz Festival: Late Night Jam w 12on14 Jazz Club, ul. Noakowskiego 16.

 

27 sierpnia 2016 (sobota)

godz. 10.00 Wystawa „Jan. Karski. Człowiek wolności”. Plac przed synagogą im. Nożyków przy ul. Twardej 6.

godz. 10.00 Wystawa fotografii i dawnych ogłoszeń pt. „Na Placu Grzybowskim”. Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Plac Grzybowski 2.

godz. 12:00 Przegląd filmowy Filmoteki Narodowej: „Akademia Pana Kleksa”, reż. Krzysztof Gradowski (Polska, ZSRR 1983, 158 min). 
Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, sala Stolica.

godz. 12.00-15.00 „Hamsa – dłoń, która chroni od zła” – warsztaty plastyczne dla dzieci przygotowane w ramach „Kropka w kropkę”, autorskiego projektu Doroty Pasek i Katarzyny Cecot.
Odnośnik do wydarzenia na FB

godz. 13.00 Żydowski salon literacki: „Artyści w okupowanej Warszawie” – spotkanie z Ryszardem Markiem Grońskim.

godz. 15.00 Dzień powszedni przedwojennej praskiej Warszawy” – spacer z Amelią Szałachowską.

godz. 15.30 „Kim jesteśmy?” – spotkanie z członkami Stowarzyszenia Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holokaustu.

godz. 16.00 „Z NADZIEJĄ PRZEZ ŻYCIE” – recital ALONY SZOSTAK. Akompaniament: Lena Minkacz (fortepian). 
Odnośnik do wydarzenia na FB

godz. 18.00 „ŚMIERĆ PIĘKNYCH SAREN” spektakl Teatru Żydowskiego. Reżyseria i inscenizacja: Jan Szurmiej, tłumaczenie: Andrzej Czcibor-Piotrowski, adaptacja sceniczna: Paweł Szumiec, opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska, z wykorzystaniem ballad Jaromira Nohavicy.

godz. 18.00 Wernisaż wystawy rzeźby Barbary Falender w galerii Salon Akademii, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.

godz. 19.00  Recital Izabelli Rzeszowskiej, przy fortepianie Michal Salamon.

Galeria Salon Akademii, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta) Wystawa czynna od 28 sierpnia do 4 września 2016 r. (pn.-pt., godz. 12.00-18.00, sb.-nd. godz. 12.00-16.00)

godz. 19.00 Start Festiwalu Singera w Składzie Butelek: Wernisaż wystawy wycinanek Wiesławy Rawskiej-Tejszerskiej.

godz. 20.30 Recital ALOSZY AWDIEJEWA. Wystąpią: Alosza Awdiejew (śpiew, gitara klasyczna), Kazimierz Adamczyk (kontrabas), Marek Piątek (gitara).
Odnośnik do wydarzenia na FB

godz. 20:30 Inauguracja przeglądu filmowego Filmoteki Narodowej: „Austeria”, reż. Jerzy Kawalerowicz (Polska 1982, 102 min).  Seans poprzedzą projekcja filmu dokumentalnego „I powiesz – jestem”, reż. Andrzej Titkow (Polska 1994, 33 min) oraz rozmowa z Andrzejem Titkowem.

godz. 20.30 Singer Jazz Festival: koncert Dominik Bukowski Group, feat. Amir Elsaffar(PL/USA). Wystąpią: Amir Elsaffar (saksofon), Dominik Bukowski (wibrafon, marimba), Piotr Lemańczyk(kontrabas), Przemysław Jarosz (perkusja).

godz. 21.00 Impreza klubowa: DJ Woj

godz. 22.00 „HAWDALA – zakończenie szabatu”. Ceremonię Hawdali poprowadzi Etel Szyc, tradycyjne pieśni szabatowe podczas koncertu kantoralnego zaprezentują: Yaakov Lemmer, Benzion Miller, Tzudik Greenwald, przy akompaniamencie Menachema Bristowskiego (Izrael).

godz. 23.30 Singer Jazz Festival: Late Night Jam

 

28 sierpnia 2016 (niedziela)

godz. 10.00 Zwiedzanie cmentarza żydowskiego na Bródnie z przewodnikiem.

godz. 10.00-18.00 Wystawy Żydowskiego Instytutu Historycznego.
„Amsterdam Polskich Żydów” – stare druki z kolekcji Żydowskiego Instytutu Historycznego.
„Ocalałe” – fenomen polsko-żydowskiej kultury i sztuki od końca XIX do połowy XX wieku.

godz. 11.00-16.30 „Oblicza Jidyszkajt” – dzień otwarty Centrum Kultury Jidysz
Odnośnik do wydarzenia na FB

godz. 12.00 „Słowo i obraz w sztuce żydowskiej” – wykład ilustrowany Moniki Krajewskiej

godz. 12.00 Spacer śladami przedwojennej ulicy Zamenhofa i Dzikiej

godz. 12:00 Przegląd filmowy Filmoteki Narodowej: „Podróże Pana Kleksa”, reż. Krzysztof Gradowski (Polska, ZSRR 1985, 164 min)

godz. 14.00 „Po Warszawie – żydowskim szlakiem filmowym” – spacer z Rafałem Dajborem

godz. 14.00 „Poproszę inny globus” – program muzyczno-kabaretowy aktorów Teatru Żydowskiego

godz. 15.00 Międzypokoleniowa Potańcówka na Mokotowie.
Odnośnik do wydarzenia na FB

godz. 15.00 „Carlebach Sabat Style” – warsztaty śpiewu kantoralnego z Benzionem Millerem(USA)

godz. 16.00 „THE KISHKA MONOLOGUES” spektakl Teatru Yiddishpiel z Izraela

godz. 17.00 „Wiedeńczycy z Galicji” – wernisaż wystawy Andrzeja Krakowskiego – reżysera, producenta filmowego, pedagoga, rysownika, autora 18 scenariuszy filmowych i kilku książek.

godz. 17.00 Warsztaty języka hebrajskiego poprowadzi Magdalena Sommer

godz. 18.30 UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU – KONCERT KANTORALNY: Benzion Miller,Yaakov Lemmer, Tzudik Greenwald z towarzyszeniem orkiestry kameralnej Warszawskiej Opery Kameralnej

godz. 20:30 Przegląd filmowy Filmoteki Narodowej: „Przybysz z Narbony” – spektakl telewizyjny, reż. Laco Adamik (Polska 1996, 133 min)

 

29 sierpnia 2016 (poniedziałek)

godz. 11.00-15.00 Dzień otwarty Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego w Centrum Kultury Jidysz.
godz. 11.00-12.30 Warsztaty wycinanki żydowskiej poprowadzi Wiesława Rawska-Tejszerska.
godz. 12.30-14.00 Teatr Lalkowy SIMCHE zaprezentuje wiersze Jana Brzechwy i scenkę „Numerek”.
godz. 14.00-15.00 Pokaz i nauka tańca izraelskiego prowadzone przez uczestniczki warsztatów tańca UTW.
Odnośnik do wydarzenia na FB

godz. 11.00 Zwiedzanie cmentarza żydowskiego na Bródnie z przewodnikiem.

godz. 13:00 Przegląd filmowy Filmoteki Narodowej: „Tryumf Pana Kleksa”, reż. Krzysztof Gradowski (Irlandia, Polska, Szwecja 2001, 94 min). 
Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, sala Stolica

godz. 17.30 „Wycinanka żydowska: tradycja i nowoczesność” – warsztaty i wykład Moniki Krajewskiej.

godz. 18.00 Klub Miłośników Kultury Żydowskiej: „Jidysz w łańcuchu czasu, pamięci i przestrzeni” – wykład Anny Rozenfeld.

godz. 18.00 Spacer: „Warszawa Janusza Korczaka”. Oprowadza: Olga Szymańska.
Odnośnik do wydarzenia na FB 

godz. 18.00 „ANNE FRANK” – spektakl Miejskiego Teatru Trešnja z Chorwacji. 

Wystąpi: Lucia Stefania Glavich Mandarić; oprawa muzyczna: Paula Žuljević (skrzypce). Spektakl z wykorzystaniem fragmentów filmu „Anne Frank. Then and Now” w reż. Jakova Sedlara i Dominika Sedlara (2014).

godz. 18.30 Otwarcie Singer Jazz Festival: “MAGGID” – koncert Sefardix trio (Oleś Brothers & Jorgos Skolias). Klimatyczna fuzja śpiewanej po grecku muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji oraz instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień.
Odnośnik do wydarzenia na FB

godz. 19.00 Żydowski salon literacki: promocja książki dr Anny Rataj pt. „Sąd Najwyższy Izraela jako sąd konstytucyjny”. Prowadzenie: Michał Sobelman.

godz. 19.30 Pokaz filmu Hannas schlafende Hunde”, w reż. Andreasa Grubera (Austria, Niemcy 2016, 124 min). Film na podstawie powieści Elisabeth Escher, występują: Hannelore Elsner, Franziska Weisz, Nike Seitz, Rainer Egger, Christian Wolff, Johannes Silberschneider.
Odnośnik do wydarzenia na FB

godz. 20.00 Singer Jazz Festival: „COŚ PRZYJDZIE: MIŁOŚĆ LUB WOJNA” projekt muzyczny Leny Piękniewskiej i Pawła Skorupki do wierszy młodych poetów z getta. Wystąpią: Lena Piękniewska, Paweł Skorupka, Krzysztof Dys, Sebastian Frankiewicz, Michał Górczyński, Wojciech Pulcyn oraz Royal String Quartet, wizualizacje: Karolina Fender Noińska. 
Odnośnik do wydarzenia na FB

godz. 20:30 Przegląd filmowy Filmoteki Narodowej: „Tommaso del Cavaliere” – spektakl telewizyjny, reż. Roland Rowiński (Polska 1995, 76 min). Seans poprzedzi prelekcja Joanny Biernackiej.
Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, sala Stolica

godz. 20.30 Singer Jazz Festival: koncert World Citizen Band (DK/DE/ECQ/USA). Wystąpią: Ramiro Olaciregui (gitara), Kenneth Dahl Knudsen (kontrabas), Alex Terrier(saksofon), Tomasz Dąbrowski (trąbka), Rodolfo Zuniga (perkusja).

godz. 22.00 Singer Jazz Festival: koncert duetu Oleś Brothers (kontrabasista Marcin Oleś i perkusista Bartłomiej Oleś) z gościnnym udziałem Leszka Żądło (Niemcy)saksofon.
Odnośnik do wydarzenia na FB

 

30 sierpnia 2016 (wtorek)

godz. 11.00 Zwiedzanie cmentarza żydowskiego na Bródnie z przewodnikiem.

godz. 17.00 Żydowski salon literacki: spotkanie z prof. Michałem Głowińskim. Prowadzenie: Remigiusz Grzela.

godz. 18.00 „Faszerowane kłopoty” – program muzyczno-kabaretowy aktorów Teatru Żydowskiego. Wystąpią: Izabella Rzeszowska, Henryk Rajfer, Marek Węglarski. Akompaniament: Teresa Wrońska. 

godz. 18.00 Klub Miłośników Kultury Żydowskiej: „AHEYM – archiwum pamięci” – spotkanie z Pawłem Figurskim. Prowadzenie: Anna Szyba

godz. 18.00 „Współczesne gminy żydowskie” – spotkanie z Anną Chipczyńską.

godz. 18.00 „Sabataj Cwi – fałszywy Mesjasz” – wykład Hanny Kossowskiej.

godz. 18.00 „Życie po śmierci i koniec świata w wyobrażeniach Żydów Polskich” – wykład dr. Pawła Fijałkowskiego.

godz. 18.00 „Tajemnice mykwy” – wykład połączony ze zwiedzaniem mykwy w podziemiach Synagogi im. Nożyków. Prowadzenie: Magdalena Szpilman.

godz. 19.00 Przystanek poezja: Else Lasker-Schüler. Występują: Paulina Lombarowicz, Monika Soszka. Akompaniament: Dariusz Falana (klarnet).

godz. 19.30 Klub Miłośników Kultury Żydowskiej: „Ze skarbnicy Szolema Alejchema” – ilustrowany wykład Anny Rozenfeld połączony z interaktywnym warsztatem dla dorosłych.

godz. 20.30 Singer Jazz Festival: koncert SAVANNAH AND THE STRINGZ (Izrael). Wystąpią: Savannah Zwi-Navon (wokal, fortepian), Tomer Einat (skrzypce, wokale), Noam Elron(kontrabas, wokale).
Odnośnik do wydarzenia na FB

godz. 20.30 Singer Jazz Festival: koncert Ugo Trio (DE). Wystąpią: Federico Eterno (saksofon, klarnet), Marco Papa (gitara), Gioele Pagliaccia (perkusja).

godz. 22.00 Singer Jazz Festival: koncert duetu Maciej Obara/Dominik Wania z gościnnym udziałem Leszka Żądło (saksofon).
Odnośnik do wydarzenia na FB

 

31 sierpnia 2016 (środa)

godz. 11.00 Zwiedzanie cmentarza żydowskiego na Bródnie z przewodnikiem.

godz. 16.30 Singer Jazz Festival: „Opowiedz mi swoją historię” – spotkanie z Leszkiem Żądło.

godz 17.00 Festiwal kulinarny „Kuchnia mamy Soni”: „Chałka na świątecznym stole, czylimycwa. Tradycja i przepisy” – prezentacja i warsztaty zaplatania chałki prowadzone przez Hannę Kossowską.

godz. 17.00 “Women’s Zionism in Interwar Poland: What Is It and Where Does It Come from?” – wykład dr. Jolanty Mickutė.

godz. 18.00 Czytanie performatywne opowiadań Etgara Kereta ze zbioru „Siedem dobrych lat”. Reżyseria: Jacek Papis. Wystąpią: Marcin Błaszak, Joanna Rzączyńska, Piotr Sierecki.

godz. 18.00 „Tajemnice mykwy” – wykład połączony ze zwiedzaniem mykwy w podziemiach Synagogi im. Nożyków. Prowadzenie: Magdalena Szpilman.

godz. 18.00 Spacer: „Odkrywanie żydowskiej Pragi”. Oprowadza: Olga Szymańska.

godz. 18.00 Singer Jazz Festival: „The Music of Henryk Wars” – koncert Trio Kuby Stankiewicza. Wystąpią: Kuba Stankiewicz (fortepian), Wojciech Pulcyn (kontrabas), Sebastian Frankiewicz (instrumenty perkusyjne).

godz. 18.30 Czytanie perfomatywne sztuki „Wielka Wygrana” Szolema Alejchema. Tekst uwspółcześniony: Marta Guśniowska, reżyseria: Tomasz Szczepanek. Obsada: Marcin Błaszak, Przemysław Kosiński (gościnnie), Joanna Przybyłowska, Dawid Rafalski(gościnnie), Monika Soszka, Małgorzata Trybalska, Marek Węglarski, Ernestyna Winnicka, Piotr Wiszniowski.

godz. 18.30 Czytanie Tyrmanda. Pomysłodawczyni: Marta Basak – kaowiec Ekierki Siedem.
Odnośnik do wydarzenia

godz. 19.00 „ULICA MANDELSZTAMA”koncert Ryszarda Leoszewskiego z zespołem Sklep z Ptasimi Piórami. Wystąpią: Ryszard Leoszewski (gitara, śpiew), Mariusz Smoliński (piano), Joanna Kraszewska(wiolonczela), Krzysztof Ciesielski (kontrabas), Lech Grochala (perkusja).

godz. 19.00 Klub Miłośników Kultury Żydowskiej: „ISRAEL_TAGS” – o zdjęciach z podróży do Izraela opowie Paweł Figurski.

godz. 19.00 Dyskusyjny Klub Filmowy: pokaz filmu „Perecowicze”, reżyseria: Sławomir Grünberg, według pomysłu Gołdy Tencer, muzyka: Joel Dancyger (Producent: Fundacja Shalom, Polska 2009, 52 min). 
Klub Skład Butelek, ul. 11 listopada 22

godz. 19.00 „Moja żydowska Warszawa” – spotkanie na temat pierwszej antologii tekstów o żydowskiej warszawie z udziałem Krystyny Budnickiej (Heny Kuczer), Piotra Pazińskiego i Anny Ciałowicz.

godz. 19.00 Spektakl „Czarne czereśnie”. Obsada: Hanna Chojnacka, Szymon Cempura.

godz. 20.30 Singer Jazz Festival: „REMEMBER” – projekt multimedialny Francesco Bruno Ensemble (Włochy) poświęcony pamięci wielkiego włoskiego pisarza, poety i naukowca Primo Leviego. Wystąpią: Francesco Bruno (gitara, muzyka, aranżacja), Silvia Lorenzo (czytanie i wokal), Marco Rovinelli (instrumenty perkusyjne), Jacopo Ferrazza (kontrabas).
Odnośnik do wydarzenia na FB

godz. 20.30 Singer Jazz Festival: koncert Łukasz Borowicki Quartet (PL/DK). Wystąpią: Łukasz Borowicki (gitara), Mads la Cour (flugelhorn), Mariusz Praśniewski (kontrabas),Karol Domański (perkusja).

godz. 21.00 Savannah and the Stringz w Cosmopolitan – koncert specjalny.

godz. 22.00 Singer Jazz Festival: Trio Jachna/Wójciński/Szpura z gościnnym udziałem Leszka Żądło (saksofon).

 

1 września 2016 (czwartek)

godz. 11.00 Zwiedzanie cmentarza żydowskiego na Bródnie z przewodnikiem.

godz. 13.00 – 17.30 Sesja popularnonaukowa: „Wokół fenomenu humoru żydowskiego”.
Odnośnik do wydarzenia na FB

godz. 17.00 „Eichmann” – spektakl na podstawie sztuki Rainera Lewandowskiego. Reżyseria: Franz Froschauer, Georg Mittendrein, scenariusz: Franz Huber.

godz. 17.30 Pokaz filmu dokumentalnego o Benie Barenholtzu pt. „Wytrwałość” w reż.Małgorzaty Imielskiej (Polska, 2015).

godz. 18.00 Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawach czasowych: „ocalałe” i „Amsterdam polskich Żydów”.

godz. 18.00 „Opowiedz mi swoją historię” – spotkanie z dr. Kristofem Zorde. Prowadzenie: Remigiusz Grzela.

godz. 19.00 „REQUIEM NA PLACU GRZYBOWSKIM” – inscenizowany koncert Warszawskiej Opery Kameralnej w reżyserii Jerzego Lacha
Odnośnik do wydarzenia na FB

godz. 20.30 Singer Jazz Festival: „WITAM” – koncert Francesco Bruno Trio (Włochy). Wystąpią: Francesco Bruno (gitara), Marco Rovinelli (instrumenty perkusyjne), Jacopo Ferrazza(kontrabas).
Odnośnik do wydarzenia na FB

godz. 20.30 Singer Jazz Festival: koncert Małgorzata Hutek Quintet. Wystąpią: Małgorzata Hutek (wokal), Dominika Kątny (altówka), Bogusław Kaczmar (fortepian), Paweł Wszołek (kontrabas), Szymon Madej (perkusja)

godz. 21.00 Singer Jazz Festival: Koncert NAHORNY TRIO.
Odnośnik do wydarzenia na FB

godz. 21.00 Czwartkowy JAM muzyczny/akustyczny w klezmerskich klimatach.

 

2 września 2016, piątek

godz. 16.00-18.00 Muzyczny Spacer ulicami Warszawy, których już nie ma, z zespołem Hamsa (UK).
Odnośnik do wydarzenia na FB

godz. 17.00 Żydowski salon literacki: spotkanie z prof. Goldie Morgentaler – wokół książki „Drzewo życia” i pisarstwa Chavy Rosenfarb. Prowadzenie: dr Karolina Szymaniak.

godz. 17.00 Żydowski salon literacki: spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą, redaktorką serii literatury jidysz wydawnictwa Austeria.

godz. 18.00 „Szabat Szalom”. Świąteczny wieczór poprowadzą: Gołda Tencer – gospodyni Festiwalu Warszawa Singera, Ewa Dąbrowska, Etel Szyc, Genady Iskhakov oraz Dawid Szurmiej.
Odnośnik do wydarzenia na FB

godz. 18.30 „Aktorzy żydowscy” – spektakl Teatru Żydowskiego. Reżyseria: Anna Smolar, scenariusz i dramaturgia: Michał Buszewicz, muzyka na żywo: Dominika Korzeniecka, scenografia i kostiumy: Anna Met, asystentka reżysera: Paulina Lombarowicz. Występują: Ryszard Kluge, Mariola Kuźnik, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak.

godz. 19.00 Koncert zespołu KLEZMERSI, w składzie: Damian Orłowski (skrzypce), Robert Kuśmierski (akordeon), Michał Lamża (kontrabas), Robert Smoderek (klarnet).

godz. 19.00 Singer Jazz Festival: koncert Kuba Płużek Quartet. Wystąpią: Kuba Płużek (fortepian), Marek Pospieszalski (saksofon), Dawid Fortuna (perkusja),Jakub Dworak (kontrabas).

godz. 19.30 Czytelnia pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają – „Monisz” Icchoka Lejbusza Pereca w interpretacji Olgierda Łukaszewicza.

godz. 19.30 Festiwal kulinarny „Kuchnia mamy Soni”: „Koszerne, czyli jakie?” – degustacja izraelskich win Teperberg, połączona z krótkim wykładem.

godz. 20.00 Singer Jazz Festival: „WYGNANIE Z RAJU” – nieznane kompozycje z musicalu Krzysztofa Komedy w wykonaniu Leszek Żądło European Art Ensemble. Wystąpią: Leszek Żądło (saksofon), Leszek Kułakowski (fortepian), Piotr Kułakowski (kontrabas),Jacek Pelc (perkusja).
Odnośnik do wydarzenia na FB

godz. 20.00 „Warszawo ma” – koncert Danuty Stankiewicz. Wystąpią: Danuta Stankiewicz (śpiew), Michał Salamon (piano), Mirosław Kuźniak (skrzypce) iDariusz Falana (klarnet).

godz. 21.00 „SPONTAŃCE!” – projekt muzyczny przygotowany specjalnie na Festiwal Warszawa Singera. Spontaniczną, graną na żywo muzykę w klimatach klezmersko-bałkańsko-cygańskich wykonają zespół w składzie: Hipolit Woźniak (gitara), Oliwier Andruszczenko (klarnet), Andrzej Kowalski (bas),Ryszard Grabowski (cajon) oraz goście.

godz. 22.00 Singer Jazz Festival: koncert zespołu Sphere z gościnnym udziałem Leszka Żądło. Wystąpią: Leszek Żądło (saksofon), Ania Rybacka (wokal), Kuba Dybżyński (klarnet), Marek Kądziela (gitara).
Odnośnik do wydarzenia na FB

 

3 września 2016, sobota

godz. 12.00 Otwarcie wystawy sztuki użytkowej i rzemiosła artystycznegoManufaktury Warszawskie.

godz. 12.00 Poranek poetycki: Zamkowe Spotkanie Literackie – „Złoty łańcuch… czyli twórczość i życie Icchoka Lejba Pereca”. Prowadzenie: Daniel Artymowski.

godz. 12.00 Festiwal kulinarny „Kuchnia mamy Soni”: warsztaty kulinarne „Przy stole z Singerem –  szabasowe gotowanie z Etel Szyc oraz prawdziwymi „jidysze mame” Klarą Szyc i Marią Tkaczyk.

godz. 12.00 Spacer dawnym po żydowskim Lesznie z Janem Jagielskim.

godz. 13.00 „Jidysz na trawie” – koncert Sióstr Rajfer (Izrael).

godz. 13.00 Żydowski salon literacki: „W poszukiwaniu złotego jabłka” – spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą.

godz. 13.00 „ABC literatury jidysz” – warsztaty prowadzi dr Jacob Weitzner.

godz. 14.00 Festiwal kulinarny „Kuchnia mamy Soni”: Pokaz wypieku bajgli – prowadzony przez Andreasa Pfeffera, właściciela firmy Salomon Bagels (Niemcy).

godz. 15.00 Debata: „Teatr żydowski. Po co to komu?” z udziałem Doroty Buchwald, dr Joanny Krakowskiej, Belli Szwarcman-Czarnoty, Łukasza Chotkowskiego.

godz. 16.00 Spektakl „BLIZNY PAMIĘCI. RZECZ O JANIE KARSKIM”. Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zelnik. Wystąpią: Sebastian Ryś, Jerzy Zelnik

godz. 16.00 Warsztaty piosenki żydowskiej prowadzone przez Teresę Wrońską.

godz. 16.00 Festiwal kulinarny „Kuchnia mamy Soni”: „Koszerne, czyli jakie?” – degustacja izraelskich win Teperberg, połączona z krótkim wykładem.

godz. 16.30 Przystanek poezja: Rose Ausländer.

godz. 17.00 Żydowski salon literacki: „Narzeczona Schulza” – spotkanie z Agatą Tuszyńską i Bietą Ficowską. 
Prowadzenie: Remigiusz Grzela.

godz. 17.00 Warsztaty tańca żydowskiego – prowadzenie Guy Schalom z zespołem Hamsa (UK).

godz. 17.30 TRIO SORMEH – koncert sefardyjski. Wystąpią: Golnar Shahyar (śpiew, daf, berimbau), Mona Matbou Riahi (klarnet, śpiew), Jelena Popržan (altówka, śpiew, loops).

godz. 19.00 Singer Jazz Festival: koncert Orange Train. Wystąpią: Dominik Bukowski (wibrafon), Piotr Lemańczyk (kontrabas), Tomasz Łosowski(perkusja).

godz. 19.00 NOC KLEZMERÓW: koncert zespołów HAMSA (Wielka Brytania) oraz RZESZÓW KLEZMER BAND & Przyjaciele (Polska).

godz. 22.00 Singer Jazz Festival: koncert MusiConspiracy (PL/UK). Wystąpią: Zbigniew Chojnacki (akordeon), Fabrizzio Brusca (gitara), Michał Kapczuk (kontrabas),Jacek Kochan (perkusja).

godz. 22.00 Impreza klubowa: „MAZEL TOV” – DJ WOJ.

Program na stronie Organizatora: http://www.festiwalsingera.pl/program/3-wrzesnia-2016-sobota/

4 września 2016, niedziela

godz. 10.00-12.00 „Drejdel” – warsztaty dla najmłodszych dzieci z rodzicami.

godz. 10.00 Zwiedzanie cmentarza żydowskiego na Bródnie z przewodnikiem.

godz. 11.00 Zwiedzanie Synagogi im. Nożyków z Bolesławem Zającem.

godz. 11.00 „Tajemnice mykwy” – wykład połączony ze zwiedzaniem mykwy w podziemiach Synagogi im. Nożyków. Prowadzenie: Magdalena Szpilman.

godz. 12.00 Otwarcie wystawy sztuki użytkowej i rzemiosła artystycznegoManufaktury Warszawskie.

godz. 12.00 Spotkanie z Szewachem Weissem – „ambasadorem” dialogu i autorem wielu książekniepowtarzalna okazja do posłuchania i rozmowy m.in. o tym, co w życiu jest najważniejsze.

godz. 12.00 „Porozmawiajmy o Warszawie” – spacer na temat języków przedwojennej Warszawy. Spacer poprowadzi Katarzyna Jakubowicz, przewodniczka i edukatorka w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

godz. 12.00 Warsztaty muzyczne z Merlinem Shepherdem.

godz. 12.00 Festiwal kulinarny „Kuchnia mamy Soni”: Przy stole z Singerem – warsztaty kulinarne: „Moderny” rosół Maryli Musidłowskiej.

godz. 12.30 Spacer po ul. Próżnej z Jagną Koftą oraz zwiedzanie budynku Le Palais przy ul. Próżnej 7/9 z architektem Wojciechem Popławskim.

godz. 12.30 „Tajemnice mykwy” – wykład połączony ze zwiedzaniem mykwy w podziemiach Synagogi im. Nożyków.
Prowadzenie: Magdalena Szpilman.

godz. 13.00 „OSTATNI DEMON – POWRÓT” – spektakl Teatru NN. Reżyseria: Tomasz Pietrasiewicz, wystąpi: Witold Dąbrowski.

godz. 13.00 „Alef, Bejs, Gimel” – warsztaty języka jidysz poprowadzi dr Jacob Weitzner.

godz. 13.30 YIDDISH TANGO – koncert Olgi Avigail z zespołem Tango Attack.

godz. 14.00 Singer Jazz Festival: „Berlin jako centrum kultury europejskiej w latach 20. ubiegłego wieku i dziś”.
Prowadzenie: Adam Baruch.

godz. 14.30 Przystanek poezja: Mascha Kaléko Występują: Ewa Dąbrowska, Joanna Przybyłowska.

godz. 15.00 „Orientalizm w żydowskiej architekturze sepulkralnej” – wykład dr Amalii Reisenthel,
towarzyszący finisażowi wystawy rzeźby Barbary Falender.

godz. 15.00 „ŻYDOWSKA MUZYKA XX WIEKU NA SMYCZKI” – koncert muzyki klasycznej.
Występują: Katarzyna Duda (skrzypce), Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka), Marcin Zdunik(wiolonczela).

godz. 15.00 „Śladami pisarzy żydowskich” – spacer po Grzybowie z Janem Jagielskim

godz. 15.00 Promocja przekładu książki Ester Kreitman – „Rodowód”, z udziałem tłumaczkiNatalii Moskal oraz Hazel Karr, wnuczki Ester Kreitman i Meirav Hen, wnuczki Icchoka Baszewisa Singera.
Prowadzenie: Remigiusz Grzela.

godz. 15.00 Podsumowanie Festiwalu Kulinarnego „Kuchnia mamy Soni” i rozstrzygnięcie plebiscytu na najlepszą potrawę festiwalową.
Udział wezmą: gospodyni Festiwalu Warszawa Singera – Gołda Tencer oraz szef Festiwalu Kulinarnego – Maciej Nowak.

godz. 15.30 „Czy wódka jest koszerna?” – wykład Andrzeja Szumowskiego, prezesa Stowarzyszenia Polska Wódka.

godz. 15.30 Spotkanie Anną Azari, Ambasador Izraela w Polsce.
Prowadzenie: Michał Sobelman.

godz. 16.00 Spacer po ul. Próżnej z Jagną Koftą oraz zwiedzanie budynku Le Palais przy ul. Próżnej 7/9 z architektem Wojciechem Popławskim.

godz. 16.00 Przystanek poezja: Nelly Sachs. Występują: Barbara Szeliga, Piotr Wiszniowski. Akompaniament: Mirosław Kuźniak (skrzypce).

godz. 16.00 Festiwal kulinarny „Kuchnia mamy Soni”: Spotkanie z maszgijachem: „Pogadanka o kaszrucie – teoria i praktyka”.

godz. 17.00 „Obecność Kabały w naukach chasydzkich przywódców: Baal Szem Tova i Wielkiego Magida z Międzyrzecza” – wykład Hanny Kossowskiej.

godz. 17.00 Pokaz filmu dokumentalnego „MINKOWSKI | SAGA” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego (Polska 2013, 85 min). 

godz. 17.00 „DNI, KTÓRYCH NIE ZNAMY” – opowieść muzyczna Janusza Tencera. Reżyseria, scenariusz i teksty piosenek: Janusz Tencer, dźwięk i technika: Jurek Wajnblom, inspicjent: Erna Erlich.

godz. 17.30 Czytelnia pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają – „Pieśń nad pieśniami” Szolema Alejchema w interpretacji Janusza Gajosa.

godz. 18.00 „Shnirele Perele” – koncert muzyki żydowskiej. Wystąpią: Olga Avigail (wokal), Marta Maślanka (cymbały), Małgorzata Szarlik-Woźniak (skrzypce).

godz. 18.00 „Sto pytań do rabina” – spotkanie z rabinem Michaelem Schudrichem.

godz. 18.30 Żydowski salon literacki: „Kameleony” – rozmowa o zaprzeczonej tożsamości z udziałem Aleksandry Domańskiej, Janki Kaempfer Louis i Aleksandra Smolara.
Prowadzenie: Remigiusz Grzela.

godz. 20.00 KONCERT FINAŁOWY: „TRIBUTE TO WARSAW” – THE KLEZMATICS (USA).

godz. 22.30 „Kołysanka dla pamięci”. Pomnik Bohaterów Getta, ulica Anielewicza, róg ulicy Zamenhofa.
Uwaga: Godzina rozpoczęcia spotkania jest uzależniona od czasu zakończenia koncertu finałowego

Program na stronie Organizatora: http://www.festiwalsingera.pl/program/4-wrzesnia-2016-niedziela/

Oragnizator – http://www.festiwalsingera.pl, bilety do nabycia na stronie Eventim.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.