Festiwal Made in Polin
W dniach 21-23 października 2016 roku odbędzie się Festiwal Made in POLIN, którego tematem są „Cytaty”: międzykulturowe zapożyczenia, to, co przekształcane, a czasem zawłaszczane. Trawestacje, polemiki i remiksy. Słowa, dźwięki, obrazy, obiekty i idee. W kulturze popularnej i wysokiej, w życiu codziennym i sztuce. Żartobliwie i poważnie.
W ramach festiwalu swój finał będzie miał projekt „Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa”. Przez 6 miesięcy wolontariusze pod okiem ekspertów zbierali informacje dotyczące historii tej ważnej części przedwojennej żydowskiej Warszawy – miejsca, w którym dzisiaj stoi Muzeum POLIN. Efekt ich pracy stał się inspiracją dla artystów, którzy na Made in POLIN przygotowali instalacje, koncerty i inne projekty specjalne.
PROGRAM WYDARZEŃ
PIĄTEK, 21 PAŹDZIERNIKA 2016 (1. dzień)
REICH // JIMEK // CYTATY – KONCERT
godz. 19.00, audytorium, wejściówki do zdobycia w konkursach, szczegóły podamy po 21 września br.
Radzimir Dębski (JIMEK) oraz orkiestra Sinfonia Varsovia odczytają na nowo muzykę wybitnego amerykańskiego kompozytora Steve’a Reicha. Podczas koncertu, oprócz utworów Amerykanina, usłyszymy nową kompozycję JIMKA napisaną specjalnie dla Muzeum POLIN.
SOBOTA, 22 PAŹDZIERNIKA 2016 (2. dzień)
OD JOŚKA DO JAŚKA – WARSZTAT
godz. 10.00, Centrum Informacyjne, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja
Podczas warsztatu dowiemy się, jak polskie i żydowskie tradycje nadawania imion i nazwisk wzajemnie się przenikały.
DŹWIĘKI PRZEDWOJENNEJ ULICY ZAMENHOFA
– SPACER DŹWIĘKOWY DOSTOSOWANY DO POTRZEB OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU
godz. 11.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja pod adresem: zbenesz@polin.pl
W czasie spaceru poznamy codzienność jednej z najważniejszych ulic dawnej Dzielnicy Północnej. Usłyszymy dźwięki, które mogły towarzyszyć przedwojenym mieszkańcom ulicy Zamenhofa.
ŻYD W JĘZYKU – DYSKUSJA
godz. 13.00, audytorium, wstęp wolny
O przenikaniu się jidysz i polskiego oraz znaczeniach słowa
„Żyd” porozmawiają eksperci: językoznawcy prof. Jerzy Bralczyk i prof. Andrzej Markowski, tłumaczka i pisarka Bella Szwarcman-Czarnota oraz socjolog i tłumacz dr Sergiusz Kowalski. Rozmowę poprowadzi dziennikarka radiowej Trójki i twórczyni programu „Co w mowie piszczy” – dr hab. Katarzyna Kłosińska.
Dyskusja tłumaczona na język migowy.
WARSZAWA OCZAMI MIGRANTÓW – SPACER MIĘDZYKULTUROWY
„Ze świata do Warszawy, z Warszawy w świat” – spacer po Śródmieściu śladami migrantów
22.10.2016, godz. 14.00-16.00, wstęp wolny
Muzeum POLIN i Centrum Wielokulturowe zapraszają na autorski spacer przygotowany przez uczestniczki kilkutygodniowego kursu dla przewodników miejskich i migrantów.
Czy wiecie gdzie na Muranowie spotyka się społeczność ukraińska i gdzie mieszkała panna Skłodowska? Zapraszamy na spacer śladami ludzi, dla których Warszawa stała się nowym domem. Poznamy historie warszawiaków z wyboru – dawniej i współcześnie, odwiedzimy miejsca im poświęcone i przez nich tworzone. Opowiemy o tych, którzy część lub całe swoje życie związali z Warszawą, ale i o tych, którzy z Warszawy wyruszyli w świat, by tam stać się emigrantami.
Prowadzące:
Małgorzata Stróżyk-Kaczyńska – warszawianka i przewodniczka od pokoleń, pasję przewodnicką odziedziczyła po mamie, italianistka, mama dwójki maluchów, z którymi odkrywa Warszawę na nowo.
Larysa Vychivska – początkująca przewodniczka, kijowianka, nauczycielka szkoły ukraińskiej w Warszawie , miłośniczka zabytków i historii Warszawy, obecnie mieszkająca w Warszawie, aktywistka.
Ewa Tworko – rusycystka, tłumaczka, pilotka, przewodniczka, turystyczne geny otrzymała po mamie, także pilotce i przewodniczce; z satysfakcją identyfikuje literackie obrazy Warszawy i warszawskie miejsca literatów i artystów.
Ula Modzelewska – uwielbia Warszawę i język angielski. Jako przewodnik przekazuje swoją wiedzę odwiedzającym stolicę turystom.
22 października 2016, godz. 14.00-16.00, wstęp wolny. Spotykamy się o godzinie 14.00 przy głównym wejściu do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Spacer potrwa do godziny 16.00 i zakończy się na Placu Piłsudzkiego.
Spacer w ramach komponentu „Oblicza różnorodności”, który realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię
MURANÓW_POLIFONIE – WYKŁAD PERFORMATYWNY OSOBISTE HISTORIE MIESZKAŃCÓW
godz. 14.00, sala konferencyjna A, wstęp wolny
Druga edycja projektu z udziałem mieszkańców Muranowa oraz wszystkich, którzy interesują się historiami tej dzielnicy. Tym razem kanwą pracy są osobiste historie związane z przedwojenną i obecną ulicą Zamenhofa oraz materiały archiwalne. Na ich podstawie uczestnicy projektu przygotowali wykład performatywny – opowieść na wiele głosów, z towarzyszeniem wizualizacji i z muzyką na żywo.
HACKING: PISARZE NA WYSTAWIE
godz. 15.00 – 19.00, wystawa stała, wstęp w cenie biletu na wystawę
Hacking – twórczy komentarz do wystawy stałej Muzeum POLIN. W tym roku zwiedzający wystawę spotkają pisarzy reprezentujących różne gatunki literackie – od literatury dziecięcej przez reportaż po prozę i dramat. Usłyszymy nowe historie, dla których początkiem będą cytaty z wystawy. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy: Justynę Bednarek (22.10), Mikołaja Grynberga (22.10), Marcina Kąckiego (22.10), Magdę Kupryjanowicz (23.10) i Andrzeja Stasiuka (23.10). Pisarzom towarzyszyć będą artyści różnych mediów m.in. improwizator i kompozytor Mikołaj Trzaska oraz rysownik i ilustrator Daniel de Latour.
WYMUSZAJĄC CUD – PERFORMANS JOANNY RAJKOWSKIEJ
godz. 17.30-20.00, wydarzenie plenerowe
Joanna Rajkowska stworzy przy budynku muzeum instalację odwołującą się do mistycyzmu żydowskiego. Za pomocą setek kadzideł i dźwięków, przestrzeń wokół muzeum zostanie odnaturalniona, wyrwana z czasu i kontekstu.
ZAMENHOF – KONCERT KAROLINY CICHEJ I WARSZAWSKIEJ ORKIESTRY SENTYMENTALNEJ
godz. 19.00, audytorium, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja
Karolina Cicha wraz z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną przeniosą nas na przedwojenną ulicę Zamenhofa, gdzie znajdowały się jidyszowe teatry i kina. Podczas muzycznej podróży odwiedzimy także wielokulturowy Białystok, z którego wywodził się Ludwik Zamenhof i z którego pochodzi również Karolina Cicha.
CHÓR POLIN – KONCERT
godz. 20.30, hol główny, wstęp wolny
Chór POLIN pod kierunkiem Seana Palmera wykona utwór
inspirowany językami ulicy Zamenhofa, polskim i jidysz oraz,
ze względu na postać samego Zamenhofa, esperanto. Występowi chóru będą towarzyszyły wizualizacje artysty multimedialnego Sylwestra Łuczaka.
ENVEE // DANIEL DRUMZ // IMPREZA TANECZNA
godz. 21.00, klubokawiarnia, wstęp wolny
Czołowi polscy DJ-e i producenci muzyczni Envee i Daniel Drumz przygotują wysmakowaną mieszankę brzmień, ujawniając często nieoczywiste związki polskiej i żydowskiej kultury muzycznej.
Sprowokują ciekawe muzyczne spotkania, wykorzystując sample znanych utworów retro oraz tych tworzonych współcześnie przez artystów pochodzenia żydowskiego.
NIEDZIELA, 23 PAŹDZIERNIKA 2016 (3. dzień)
SPACER INTYMNY – NIECODZIENNE WĘDRÓWKI PO MUZEUM POLIN
godz. 12.00 i 13.00, wystawa stała i budynek muzeum, wstęp wolny
Swoimi ulubionymi ścieżkami oprowadzą m.in.: przedstawiciel
dyrekcji, pracownik Biura Obsługi Klienta, pracownik ochrony,
kuratorzy, przewodnicy czy specjaliści ds. zbiorów. Spacery po muzeum będą okazją do spojrzenia na wystawę stałą i na budynek z innej perspektywy.
KOGEL – MOGEL // SPOTKANIE Z ROBERTEM MAKŁOWICZEM
pierwsza tura: godz. 14.00 – 15.30, druga tura: godz. 16.30 – 18.00, sala wystaw czasowych, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja
Czeka nas oddziałująca na wszystkie zmysły uczta dla ciała i ducha. Spotkanie przy wspólnym stole będzie okazją do przyjrzenia się wzajemnym zapożyczeniom kuchni polskiej i żydowskiej. Posłuchamy historii o chałce, karpiu i macy, a znane smaki odkryjemy na nowo. Naszym przewodnikiem będzie literatura i rodzinne opowieści, a mistrzem ceremonii – Robert Makłowicz. Spotkanie przygotowały Monika Kucia i Maryla Musidłowska.
MURANÓW_POLIFONIE – WYKŁAD PERFORMATYWNY
OSOBISTE HISTORIE MIESZKAŃCÓW
godz. 14.00, sala konferencyjna A, wstęp wolny
WARSZAWA OCZAMI MIGRANTÓW – SPACER MIĘDZYKULTUROWY
„Praga wielokulturowa: dawniej i dziś” – spacer międzykulturowy
23.10.2016, godz. 14.00-16.00, wstęp wolny
Spotykamy się o godzinie 14.00 przy głównym wejściu do Cerkwi Św. Marii Magdaleny (Al. Solidarności 52). Spacer potrwa do godziny 16.00 i zakończy się przy Zakładach LOTTE-WEDEL.
Muzeum POLIN i Centrum Wielokulturowe zapraszają na kolejny autorski spacer przygotowany przez uczestników kilkutygodniowego kursu dla przewodników miejskich i migrantów.
Tym razem zapraszamy na oprowadzanie po Pradze – dzielnicy z charakterem. Będzie to spacer, podczas którego opowiemy o wielokulturowym obliczu tej niezwykłej dzielnicy, dowiemy się kto przyczynił się do rozwoju tej części Warszawy, przywołamy ducha historii i zwrócimy uwagę na jej współczesne oblicze.
Prowadzący:
Agnieszka Dzik- mieszka w Warszawie od urodzenia, na co dzień pracuje w korporacji, ale jej pasją jej Warszawa – ludzie, historia, zabytki, ukończyła kurs przewodnika miejskiego
Artur Jakubowski- przewodnik miejski po Warszawie od roku 2007, miłośnik historii i zabytków Warszawy oraz zmian w niej zachodzących. Kontynuuje tradycje rodzinne w zakresie przewodnictwa miejskiego po Warszawie.
Izabela Kiedrowicz – pilotka wycieczek, przewodniczka po Warszawie, absolwentka archeologii UW
GOLEM – SŁUCHOWISKO
godz. 18.00, audytorium, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja
Golem – bohater masowej wyobraźni, według jednej z legend stworzony na wschodzie Polski przez rabina Eliasza z Chełma. Jego postacią inspirowali się Isaac Bashevis Singer, Terry Pratchett, Andrzej Sapkowski a także Gustav Meyrink – twórca fantastyki grozy i znawca kabały.
Na podstawie jego powieści Krzysztof Czeczot przygotował specjalnie na Made in POLIN spektakl–słuchowisko. W roli narratora wystąpi Jerzy Trela.
FESTIWAL MADE IN POLIN DLA RODZIN
Podczas całego festiwalu zapraszamy rodziny z dziećmi do miejsca edukacji rodzinnej „U króla Maciusia” w Muzeum Polin.
SOBOTA, 22 PAŹDZIERNIKA 2016
RODZINNA GRA TERENOWA
godz. 11.00 i 13.00, zbiórka w miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”, wstęp w cenie biletu na wystawę, obowiązuje rezerwacja
Naszą grę – muzealne podchody – rozegramy na wystawie stałej. Zapraszamy całe drużyny – opiekunów z dziećmi. Tego dnia spotkacie u nas nietypowych zwiedzających: żydowskiego podróżnika i kupca Ibrahima Ibn Jakuba, malarza Maurycego Gottlieba i poetę Juliana Tuwima. Otrzymacie od nich zadania do wykonania: będzie dużo klejenia, rysowania, zgadywania, a nawet wspólnych tańców. Na wytrwałych, którzy ukończą grę, czekają upominki.
PREMIERA FILMÓW ANIMOWANYCH O PRZEDWOJENNEJ ULICY ZAMENHOFA STWORZONYCH PRZEZ DZIECI
godz. 15.00, miejsce edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”, wstęp wolny
Zapraszamy małych i dużych na filmy inspirowane przedwojenną ulicą Zamenhofa, które powstały podczas warsztatów z animacji poklatkowej i rekonstrukcji dźwięków.
NIEDZIELA, 23 PAŹDZIERNIKA 2016
FILMY ANIMOWANE O PRZEDWOJENNEJ ULICY ZAMENHOFA STWORZONE PRZEZ DZIECI
godz. 11.00 – 18.00, miejsce edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”, wstęp wolny
WARSZTATOWO KOMIKSOWO
godz. 11.00, miejsce edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja
Lubicie czytać komiksy? A może chcielibyście stworzyć swój własny? Zapraszamy na aktywne i twórcze warsztaty. Do wyboru – rysowanie pod okiem autorów znanych komiksów, tworzenie animacji poklatkowej i zabawa w teatr. Inspiracje znajdzemy w legendach, których pełno jest na naszej wystawie stałej. Poszukamy słów, dźwięków, obrazów, obiektów i stworzymy z nich własne historie. Na wszystkich uczestników czekają niespodzianki oraz poczęstunek.
WYSTAWA OD 21 PAŹDZIERNIKA 2016
CZYTELNIA KRESKI – WYSTAWA PLANSZ KOMIKSOWYCH
Jak na relacje polsko-żydowskie patrzą współcześni twórcy komiksów? Pokażemy sygnowane plansze komiksowe i komiksy ze zbiorów Muzeum POLIN, m.in. autorstwa Rutu Modan, Jacka Michalskiego, Krzysztofa Gawronkiewicza czy Marka Raczkowskiego.
Spotkania z artystami oraz kuratorem wystawy odbędą się
22 i 23 października, godz. 11.00, 13.00, 15.00, 17.00 i 19.00
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.