Dzień Teatru Publicznego 2018. Bilety za 3 zł

Dzień Teatru Publicznego 2018.

W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za grosze” weźmie udział 100 teatrów publicznych z 39 polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach – rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą grane przez cały tydzień – aż do 19 maja.

Czwarty Dzień Teatru Publicznego obchodzić będziemy pod znakiem ekonomii. Cena tegorocznego biletu – 300 gr (3 zł) nawiązuje do wyników specjalnego badania, które w 2017 roku – jako pilotaż – przeprowadził dla Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego profesor Szkoły Głównej Handlowej Rafał Kasprzak. Za pomocą policzenia efektów bezpośrednich oddziaływania ekonomicznego stale działającej instytucji artystycznej, udowodnione zostało niezbicie, że teatr publiczny się opłaca! Jedna złotówka dotacji generuje przychód w wysokości średnio 3,36 zł dla regionu, w którym teatr stale działa. To bardzo ważna wiadomość dla organizatorów i wszelkich gremiów podejmujących decyzję o finansowaniu teatrów publicznych.

http://www.dzienteatrupublicznego.pl/#2018

Czy warto inwestować publiczne pieniądze w publiczne teatry? Tak, zdecydowanie tak, ponieważ poza bezcenną wartością artystyczną 1 złotówka dotacji samorządowej generuje aż 3,36 złotego przychodu dla gospodarki regionu, w którym teatr stale pracuje!!!

Teatr to oczywiście przede wszystkim miejsce działań i przeżyć artystycznych, w którym ważne dla społeczności i pojedynczego człowieka tematy/sprawy poddane zostają performatywnemu przetworzeniu. Wytwarzane w ten sposób wartości są trudno „wycenialne”, więc organizatorzy teatrów ograniczają się często do oceny wydatkowanych przez teatr publicznych dotacji wyłącznie według mierników ilościowych, które uzasadniają „poniesiony z budżetu koszt/wydatek”. Można jednak udowodnić, że teatr publiczny nie jest generatorem straty, ale wręcz przynosi zysk! Nie musi być „kłopotem” i „problemem”, ale może być prawdziwą „inwestycją”. [Rafał Kasprzak] 

Wyniki pilotażu, w którym brało udział osiem instytucji, razem z opisem metodologii i wynikami dla poszczególnych teatrów, zostały opublikowane w roczniku „Teatr w Polsce 2017”. W tym roku zapraszamy wszystkich zainteresowanych takim badaniem. Efekt ekonomiczny, obok wykazu premier, liczby widzów i zagranicy spektakli, może być stałą daną statystyczną do dyspozycji teatrów.

Symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta będzie, podobnie jak było to w latach ubiegłych, zaproszenie widzów do wspólnego teatralnego spacerowania w ramach projektu „Spacerowników teatralnych”, który swój początek miał także przed trzema laty z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Proponowane trasy spacerów mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii miast (więcej na www.spacerownikteatralny.pl). 

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.