Dzień Szabli 2017

Dzień Szabli 2017.

8 października 2017 roku w Muzeum Wojska Polskiego odbędzie się Dzień Szabli 2017.

W niedzielę 8 października 2017 r. będzie można przenieść się w czasy, gdy o honor i ojczyznę walczono szablą. Goście Dnia Szabli niemal wszystkimi zmysłami poznają tę tak ważną dla Polski i Węgier broń narodową i towarzyszącą jej tradycję: zobaczą, dotkną, posłuchają. Każdy będzie mógł chwycić za szablę, obejrzeć spektakularne pokazy czy wysłuchać wykładów o tematyce szermierczej. Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie z inicjatywy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą. Wstęp wolny.
Dzień Szabli odbędzie się już po raz czwarty. Za każdym razem gromadził rzesze ludzi, stając się nie tylko okazją do ciekawego spędzenia wolnego czasu w gronie rodziny i przyjaciół, ale także do poznania polskiej historii i oręża, które miało dla niej niebagatelne znaczenie – szabli.

PROGRAM DNIA SZABLI
14:00 – 14:15 Oficjalne otwarcie
14:15 – 14:45 POKAZ musztry konnej oraz posługiwania się szablą i lancą Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. J. H. Kozietulskiego (park Muzeum Wojska Polskiego)
14:45 – 15:30 WARSZTATY szermierki szablą – trening podstawowych technik szermierczych pod opieką instruktorów Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą (dziedziniec Muzeum Wojska Polskiego)
15:30 – 16:00 SPOTKANIE ze słynnymi rodzinami szermierczymi – potomkami Jerzego Pawłowskiego i Jánosa Keveya (namiot konferencyjny)
16:00 – 16:20 WYKŁAD „László Borsody, geniusz szermierki szablą oraz jego Węgierski Królewski Instytut Wojskowy Kształcenia Nauczycieli Szermierki i Sportu im. Miklósa Toldiego” – Norbert Máday (namiot konferencyjny)
16:20 – 16:50 PREMIERA FILMU dokumentalnego „Geniusz” przedstawiającego życiorys László Borsodyego,
fechmistrza wszech czasów, który wychował 18 mistrzów olimpijskich, 18 mistrzów świata i 15 mistrzów Europy (namiot konferencyjny)
16:50 – 18:00 POKAZY szermiercze i historyczne zaprezentowane przez Węgiersko-Polską Szkołę Szermierki Szablą i Węgierską Szkołę Szermierki (Magyar Szablyavívó Iskola) – namiot konferencyjny

DODATKOWE ATRAKCJE:
warsztaty szermierki szablą dla najmłodszych
kuchnia polska i węgierska
stoiska z literaturą historyczną

UWAGA: GODZINY MOGĄ ULEC ZMIANIE!

Dzień Szabli odbywa się po raz czwarty z inicjatywy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Magyar Szablyavívó Iskola. Patroni honorowi: Minister Obrony Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Obrony Narodowej Węgier, Ambasada Węgier w Warszawie, Akademia Sztuki Wojennej, Związek Strzelecki „Strzelec”. Patroni medialni: TVP 3 Warszawa, Radio dla Ciebie, Historykon.pl.

Wstęp wolny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.