Dzień Patrona Warszawy 2019

Dzień Patrona Warszawy.

W niedzielę, 22 września zapraszamy na Dzień Patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa, który odbędzie się w Kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa, na placu przed kościołem oraz w Parku przy Bażantarni.

PROGRAM WYDARZENIA

Kościół pw. bł. Władysława z Gielniowa:
godz. 12.00 msza święta w intencji Warszawy, władz miasta i jej mieszkańców, koncelebrowana przez Jego Ekscelencję Ks. Biskupa Romualda Kamińskiego biskupa diecezji warszawsko-praskiej.

Plac przed kościołem:
ok. godz. 13.30 (po mszy św.) złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. Władysława – Patrona Warszawy.

Scena plenerowa w Parku Przy Bażantarni:
godz. 14.20 koncert Chóru MILITARIA
godz. 15.10 koncert zespołu POWSINIANIE z Centrum Kultury Wilanów
godz. 16.00 koncert Heniek Małolepszy z Zespołem
godz. 16.40 potańcówka na dechach do której zagra Janusz Prusinowski Kompania
Od godz. 10.00 zapraszamy na Piknik Folklorystyczny, gdzie będzie można skosztować i nabyć produkty i przysmaki regionalne oraz wyroby rękodzieła ludowego.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

FB-klik

Informacje o artystach:

? Zespół Śpiewaczy Powsinianie funkcjonuje w ramach Pracowni Etnograficznej Centrum Kultury Wilanów. Jest to w przeważającej części grupa seniorów lubiących śpiewać i wspólnie się bawić. Zespół występuje w tradycyjnych strojach wilanowskich i wykonuje głównie pieśni ludowe. Istotną sferą działalności Zespołu jest także udział w staropolskich obrzędach ludowych organizowanych przez Centrum Kultury Wilanów przy współudziale Parafii Powsin. Należą do nich między innymi: dożynki, kiszenie kapusty, pierzawka czy zapusty.
W 2012 roku, z rąk Marszałka Woj. Mazowieckiego Adama Struzika, Zespół otrzymał nagrodę za całokształt działalności w ramach szerzenia kultury na Mazowszu.
Zespołowi towarzyszą muzycy w składzie
1. Grzegorz Toporowski – opieka artystyczna, akordeon
2. Piotr Sawicki – skrzypce
3. Grzegorz Gadziomski – skrzypce
4. Michał – Zuń Kontrabas
5. Piotr Ptak – Klarnet
6. Lubomir Jarosz – Trąbka
7.Adam Szuraj – inst. perkusyjne

? Heniek Małolepszy to bandżo, śpiew i aparycja. To warszawski fason, galant sznyt, niedawne szlagiery z krawężnika i z międzywojennej rewii. Urodzony w Szpitalu Praskim, wychowany w Śródmieściu, zamieszkały na Grochowie, aktualnie czynnie zakochany na Ursynowie. Uznany element lokalny – laureat I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Kapel Podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim.

? Janusz Prusinowski Kompania (wcześniej Trio) to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów i śpiewaczek, mistrzów improwizowanych mazurków i oberków a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu. Muzykę dopełniają tańcem, trasy koncertowe łączą z prowadzeniem warsztatów, znajomość dawnego muzykanckiego rzemiosła ze współczesną wrażliwością.
Na repertuar Kompanii składają się tańce i pieśni z Polski Centralnej, przede wszystkim mazurki – śpiewane, improwizowane, zawirowane, szalone. Istotnym dopełnieniem wiejskiego muzykowania jest taniec. Taniec czyni muzykę widzialną, dotykalną, zrozumiałą i dostępną. Kompania występowała w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA (m.in. Chicago Symphony Center, Kennedy Center, Carnegie Hall NY) i – przede wszystkim – w Polsce, grając setki koncertów, pokazujących bogactwo i siłę polskiej muzyki tradycyjnej. W 2008 roku zespół wydał entuzjastycznie przyjętą płytę „Mazurki”, w 2010 nagrodzoną Folkowym Fonogramem Roku 2010 w konkursie Polskiego Radia płytę „Serce”, w roku 2013 wyróżnioną drugim miejscem w konkursie Polskiego Radia płytę „Po kolana w Niebie”, a w grudniu 2018 ukazał się najnowszy album zespołu „Po śladach” (współwydawca: Buda Musique), który w maju 2019 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie Folkowy Fonogram Roku Polskiego Radia na najlepszą płytę folkową za rok 2018.

JANUSZ PRUSINOWSKI – skrzypek, śpiewak, lirnik, harmonista i organizator. Założyciel „Janusz Prusinowski Trio/Kompania”, wprowadzającą na powrót muzykę od wiejskich mistrzów w światowy obieg kultury.
PIOTR PISZCZATOWSKI – muzykant w Janusz Prusinowski Kompania, śpiewak Monodii Polskiej, współpracownik Adama Struga. Współtwórca festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, pomysłodawca Targowiska Instrumentów w jego ramach. Miłośnik i dokumentalista muzyki wiejskiej.
MICHAŁ ŻAK – muzyk i maratończyk. Gry na instrumentach dętych (flet drewniany, klarnet, bansuri, szałamaje) uczył się m.in. we Francji, Armenii, Indiach i pod Kielcami. Od dekady zajmuje się muzyką polskiej wsi, praktykując u ludowych muzykantów, z którymi tworzy sytuacje żywe i aktualne.
SZCZEPAN POSPIESZALSKI – kompozytor, trębacz, swobodnie porusza się w różnych nurtach muzycznych. Ukończył studia licencjackie w zakresie kompozycji na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu w Katowicach pod kierunkiem profesora Aleksandra Lasonia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.