Dyskusja: Ludzie z kryjówek. Ucieczki z getta

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

LUDZIE Z KRYJÓWEK. UCIECZKI Z GETTA

Profesor Paweł Śpiewak i Szczepan Twardoch, autor książki „Królestwo” będą rozmawiać o etosie nadziei, cierpieniu, wyborze wartości w rzeczywistości zastanej, przestrzeniach kryjówek, ucieczkach i powrotach do nich.

Punktem wyjścia dyskusji będzie kultowy już esej księdza Józefa Tischnera z 1978 roku „Ludzie z kryjówek” (z książki Myślenie według wartości).

Dyskusja odbędzie się w czwartek 14 marca 2019 r. o godz.19.00. Spotkanie poprowadzi prof. Andrzej Żbikowski.

Serdecznie zapraszamy!

Księgarnia na Tłomackiem, ul. Tłomackie 3/5,

UWAGA: Rezerwacja miejsc pod adresem: promocja@jhi.pl.
Liczba miejsc ograniczona!

Między doświadczeniem nadziei a doświadczeniem przestrzeni życia człowieka zachodzą głębokie powiązania. Ten, kto ma rzetelną nadzieję, widzi przed sobą przestrzeń otwartą, poprzecinaną drogami, zapraszającą do ruchu. (…)

Niekiedy coś niedobrego dzieje się z ludzką nadzieją. Nadzieja jakby malała w człowieku, a wraz z tym maleje również przestrzeń jego życia. Człowiek, zamiast kroczyć swoją drogą, czuje się zmuszony szukać gdzieś w przestrzeni kryjówki dla siebie. Przyszłość nie obiecuje człowiekowi nic wielkiego, pamięć przeszłości podsuwa mu przed oczy same doznane porażki, przestrzeń nie zaprasza do żadnego ruchu. Wprawdzie w kryjówce nadzieja nie znika bez reszty, tylko maleje, ale maleje do tego stopnia, że staje się jedynie nadzieją PRZETRWANIA. Człowiek w kryjówce wierzy, że nosi w sobie jakiś skarb. Skarb ten stara się schować głęboko. Sam staje przy schowku i waruje. Miejsce, na którym stoi, otacza ścianą lęku. Ku wszystkim ludziom zbliżającym się do kryjówki kieruje podejrzenie, że zbliżają się po to, by go okraść i zniszczyć.

(ks. Józef Tischner, Ludzie z kryjówek)

——————————————-

UWAGA: Rezerwacja miejsc pod adresem: promocja@jhi.pl.

Liczba miejsc ograniczona!

Przesyłając zgłoszenie mailem, zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu rezerwacji miejsca na wydarzenie 14.03.2019 r.

Polityka prywatności: https://www.jhi.pl/polityka-prywatnosci

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.