Dar Młodzieży drugi raz w swojej historii zacumował w Londynie

To już przedostatni port Rejsu Niepodległości. Dar Młodzieży drugi raz w swojej historii zacumował w Londynie.

Polska „Biała Fregata” wpłynęła do portu w Greenwich w niedzielę 17 marca i zostanie tam do środy 20 marca 2019 roku. Tak jak w każdym porcie odwiedzanym przez Rejs Niepodległości, tak również w Londynie, żaglowiec był otwarty dla zwiedzających. Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii oraz Londyńczycy tłumnie zjawili się już pierwszego dnia, by móc wejść na pokład Daru Młodzieży. Statek odwiedził także ambasador Polski w Zjednoczonym Królestwie.

W niedzielę w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym miał miejsce wernisaż wystawy malarskiej „Dar Młodzieży w portach Rejsu Niepodległości”. Z Polonią spotkał się autor obrazów Andrzej Filipowicz, który podzielił się swoimi odczuciami i motywacją do stworzenia obrazów z polską fregatą. W spotkaniu wzięli udział również uczestnicy rejsu, którzy opowiedzieli o idei Rejsu Niepodległości, Światowych Dniach Młodzieży w Panamie oraz o codzienniści życia na statku.

W poniedziałek Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej RP Marek Gróbarczyk spotkał się z Ministrem Transportu Zjednoczonego Królestwa i Irlandii Północnej Chrisem Graylingiem. Brytyjski minister powiedział, że niezależnie od Brexitu nasze państwa muszą pozostać przyjaciółmi.

Następnym przystankiem Rejsu Niepodległości będzie Gdynia, gdzie 28 marca zakończy się rejs dookoła świata Darem Młodzieży. Ideą Rejsu Niepodległości jest uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kulminacyjnym momentem były Światowe Dni Młodzieży w Panamie z papieżem Franciszkiem. W rejsie, poza stałą załogą i praktykantami, biorą udział młodzi ambasadorzy Polski – laureaci konkursu.

Rejs Niepodległości to promocja Polski na całym świecie. Organizatorami rejsu są: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni i Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Sponsorem głównym Rejsu Niepodległości jest PKN Orlen, sponsorem oficjalnym Tauron Polska Energia, sponsorami są: Fundacja Lotos i KGHM Polska Miedź, a partnerami: Polska Fundacja Narodowa i KBO ŚDM. Partnerem spotkań w Londynie była Polska Fundacja Kulturalna oraz Konsulat Generalny RP w Londynie.

źródło: materiały organizatora

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.