Czytanie performatywne: „Wykład profesora Mmaa”, S. Themerson

Czytanie performatywne: „Wykład profesora Mmaa”, S. Themerson.

Wykład Profesora MMAA Stefana Themersona skłania do refleksji nad cywilizacją człowieka. Istota podobna do małpy, na której ciąży obowiązek wyboru między prawą ręką do jedzenia a lewą do czyszczenia butów, w której głowie głosy przekrzykują się tworząc kolejne scenariusze przyszłości, która wplątana w dramat, swojej myśli nie ułagodzi szaleństwem.

Samotność aktora na scenie. Tego, który próbuje się wgryźć w życie takim jakie ono jest, a które oszukuje i kłamie co krok. Zatapianie się w rozdarcie, którego brzegi są ostre i chropowate i znów łapanie się w autoironicznym klinczu wobec widza. Teatr to przestrzeń, w którym jeden mówi a drugi słucha. Słowa wypowiadane, żeby prowadzić zaciekły bój ze śmiercią, opowiadać o euforiach i tragediach ludzkiego losu, żeby móc tworzyć życie nowe. Samotność aktora pogrążonego w teatrze własnych myśli. Próby podczas których aktor przeskakuje sam siebie aby odnaleźć zagubione po urodzeniu klucze rozumienia. Strzępy słów, rozrzuconych fragmentów w pamięci, zapisanych na kartkach własnych wrażeń – one wszystkie wpychają człowieka, aktora w krainę samni. Kto raz w nią wpadnie nigdy z niej nie wyjdzie. Wielu bowiem rzuca obojętne spojrzenia i krytykuje prosty gest rozedrganego pariasa, który wszedł na statek pijany razem z hulaszczym towarzystwem. Teraz w pustkowiu nocy zadaje sobie egoistyczne pytanie o to kim jest. Kierunek raj?

Tekstowisko, tak to nazwijmy. Przez odniesienie do słowa pastwisko. Scena to połeć ziemi porośnięta słowami. Postawmy w centrum nasze odbicie – publiczność. Zadajmy im pytania o to czym lub kim jest człowiek. W jakiej kondycji znajduje się dzisiaj? Dlaczego człowiek wiedzie prym w panowaniu nad światem – inteligencja, pycha?

A gdy w centrum jesteśmy my, ludzie, co o tym myśli termit? Termit to insekt, robak. Jak aktor, tułacz, wędrowiec, uchodźca, uciekinier, podglądacz…

Tekstowisko jest odpowiedzią na tekst Themersona. Próbujemy podjąć dialog z koncepcją sztuki, wypowiedzi scenicznej i rozumienia pojęć, które wytworzył człowiek. Themerson, pisarze, poeci, reformatorzy, rewolucjoniści. Być może nieudolne i nieskładne zdania, które jednak otwierają przestrzenie ludzkiej wrażliwości, stają się dla nas piętrem konstruowanym w czytaniu performatywnym tekstu Wykład Profesora MMAA.

Reżyseria: Michał Telega
Obsada: Oskar Rybaczek

// dyskusja wokół książki Scenariusz na miarę XXI wieku L. Aronson; goście: Agnieszka Kruk (scenarzystka filmowa), Weronika Murek (pisarka), Beniamin Bukowski (dramatopisarz)

NOWE FORMY TEATRU

Czytanie performatywne II, Wykład profesora Mmaa S. Themerson, reż. Michał Telega (AST Kraków)

Czytanie odbędzie się we wtorek, 5 listopada o godz. 19:00 w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury.
Wstęp wolny.

Więcej informacji:

Zdjęcie: Stefan Themerson na tle obrazu Franciszki, Londyn
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stefan_Themerson12.jpg

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.