Wystawa: Lubomir Tomaszewski. Odłamki

Twórca kultowych serwisów kawowych i figurek z Ćmielowa, ikona polskiego designu, jeden z najbardziej znanych polskich artystów XX wieku. Lubomir Tomaszewski powraca do Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury! Od 3 października do 3 listopada zapraszamy na wystawę „Odłamki” – prezentującą rzeźby, figurki i obrazy tego wyjątkowego twórcy!

Artysta po raz pierwszy gościł w Kordegardzie w 1964 roku, tuż po zdobyciu Złotego Medalu na I Międzynarodowej Wystawie Form Przemysłowych w Paryżu. Dziś, w rok po śmierci, jego twórczość wciąż zachwyca ukazując to, co charakterystyczne, zastanawiające, magiczne.

Nowa ekspozycja Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury skłania do refleksji nad artystyczną spuścizną Tomaszewskiego, która jest egzemplifikacją losów wielu polskich artystów, tworzących w czasach Polski Ludowej. Niejeden spośród tych, którzy nie zgadzali się z systemem politycznym obowiązującym w kraju po II wojnie światowej, skazany był na ugięcie się, kompromisy lub marginalizację. Niektórzy, nawet jeśli znaleźli przestrzeń na eksperymenty i wybicie się, często popadali w frustrację, zniechęcenie, a nawet decydowali się na dożywotnią emigrację. Taka też była droga Lubomira Tomaszewskiego.

Prace Tomaszewskiego eksponowane obecnie w Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kulturypochodzą z różnych etapów jego życia, ale w całej krasie odzwierciedlają kunszt artysty, jego wrażliwość na naturę i formę. Rzeźbiarz i malarz wykorzystywał autorską techniką malowania ogniem. Stworzył nurt artystyczny, zwany „emocjonalizmem” i międzynarodową grupę artystyczną „Emocjonaliści”, która kierowała się dewizą, że bez widza dzieło nie jest skończone.

Oprowadzanie kuratorskie:

2 listopada o godz. 12.00 i 14.00 oraz 3 listopada o godz. 12.00.

Wystawa: Lubomir Tomaszewski. Odłamki
Kuratorki: Anna Rudek-Śmiechowska, Katarzyna Rij
Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Art and Design Lubomir Tomaszewski (Ćmielow)
Projekt wystawy: Kama Schinwelska / Elipsy
Tłumaczenie: Anna Mirek / Lenguana

Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa

Wtorek–niedziela 11:00–19:00
Poniedziałek – zamknięte

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.