Cykl sobotnich spacerów: „Czytanie Łazienek Królewskich”

„Czytanie Łazienek Królewskich”

Sobotnie spacery z cyklu „Czytanie Łazienek Królewskich”, przybliżą historię zabytków stworzonych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Pierwszy z nich odbędzie się 8 października 2016 roku,  o godz. 11.00 – zbiórka przed Pałacem na Wyspie.
Prof. Andrzej Pieńkos opowie o królewskiej koncepcji Łazienek, a także innych rezydencjach monarchów europejskich z XVII i XVIII wieku.

22 października 2016 roku, o godz. 11.00 –  spacer połączony z wykładem na temat historii królewskiego ogrodu. Barbara Werner, Główny Ogrodnik Łazienek Królewskich wyjaśni, jak w ciągu wielu lat zmieniała się przestrzeń otaczająca zabytki letniej rezydencji ostatniego polskiego władcy.

Jeśli Łazienki były intelektualno-zmysłowym rebusem, to jakimi sposobami możemy próbować go odczytywać? Czym różni się dzisiejszy odbiór łazienkowskiego zespołu od jego pojmowania w epoce, w której powstał? Do czego europejskiemu władcy w XVIII w. potrzebna była taka rezydencja? Czy historyczna wartość Łazienek polega na ich typowości, czy wyjątkowości w Europie? To tylko niektóre z pytań, na jakie prof. Pieńkos spróbuje odpowiedzieć podczas październikowego spaceru.

Wstęp wolny

Źródło

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.