Cykl pokazów i dyskusji w ramach „Found footage: ożywianie archiwów”

Już w ten weekend 14-15 października odbędzie się cykl pokazów i dyskusji w ramach „Found footage: ożywiania archiwów”. W jednym ze spotkań weźmie udział Maciej Drygas, który opowie m.in. o otwarciu archiwów Szkoły Filmowej w Łodzi online. Przyjdź na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37. Wstęp wolny!

W niedzielę 15 października – drugim dniu „Found footage: ożywiania archiwów” o godz. 16 pokaz filmu Billa Morrisona, jednego z najbardziej docenionych na świecie twórców found footage”. W „The Miners’ Hymns” za pomocą archiwalnych zdjęć i poruszającej muzyki Morrison stworzył bezcenny dokument, obrazujący ponad 100 lat historii górnictwa w północno-wschodniej Anglii.

Zwiastun filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=mYKAfpdpSy0

Jeden dzień w PRL i spotkanie z Maciejem Drygasem i Jakubem Mikurdą

Po filmie Morrisona zaplanowana jest projekcja filmu Macieja Drygasa „Jeden dzień w PRL”, najbardziej docenionego polskiego twórcy found footage oraz spotkanie z Maciejem Drygasem i Jakubem Mikurdą. Podczas spotkania zadamy m.in. pytanie o projekt otwarcia archiwów Szkoły Filmowej w Łodzi. Po raz pierwszy w niemal 70-letniej historii Szkoły zostaną udostępnione szerokiej publiczności szkolne filmy. Projekt inauguruje udostępnienie setki etiud dokumentalnych kręconych od początku istnienia łódzkiej uczelni do lat 60. Docelowo w Internecie mają się znaleźć wszystkie etiudy szkolne, czyli ponad 5000 filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i etiud operatorskich. Archiwum będzie miało swoją premierę 19 października, w czwartek, godz. 13.00, przy ul. Targowa 61/63 (wstęp wolny).

Wybrane filmy z projektu „Entuzjaści” i spotkanie z Łukaszem Rondudą i Leszkiem Boguszewskim

Także w niedzielę 15 października o godz. 13 projekcja wielokrotnie nagradzanego filmu Roberta A. Nakamury „Something Strong Within” , skompilowanego z rzadkich prywatnych zdjęć przymusowo przesiedlonych i internowanych Amerykanów japońskiego pochodzenia podczas II wojny światowej. Po tej projekcji zostaną pokazane wybrane filmy z projektu “Entuzjaści” Marysi Lewandowskiej i Neila Cummingsa, odkrywającego zapomnianą twórczość członków z Amatorskich Klubów Filmowych z okresu PRL-u. Po pokazach spotkanie z Łukaszem Rondudą, kuratorem Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, której zbiory filmów found footage będą pokazywane w ramach wydarzenia i Leszkiem Boguszewskim, autorem filmu „Przed zmierzchem” przezentowanego w ramach projektu „Entuzjaści”.

Pierwsze pokazy i dyskusje w sobotę 14 października

W sobotę 14 października o godz. 14 pokazy filmu „A Song of Air” Merilee Bennett – autobiograficznej opowieści przedstawiającej relacje reżyserki z ojcem oraz części projektu Zuzanny Janin „Majka from the Movie”. Po pokazie spotkanie z artystką i Małgorzatą Radkiewicz. A po nich pokaz filmów Richarda Funga “Sea In The Blood” – intymnej historii relacji z najbliższymi oraz Wilhelma Sasnala „Mojave” i „Kodachrome”, jak również spotkanie, w którym wezmą udział Paweł Mościcki i Dagmara Rode.

Na wszystkie projekcje i dyskusje wstęp jest wolny. Odbędą się na Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37.

Na 21-22 października 2017 roku zaplanowano kolejną część projektu „Found footage: ożywianie archiwów”. W programie m.in. warsztaty, których uczestnicy stworzą własne filmy found footage. Na warsztaty obowiązują zapisy (zapisać można się, wysyłając maila na: ozywianiearchiwow@gmail.com). Koszt udziału w warsztacie wynosi 35 zł. W niedzielę odbędzie się Home Movie Day. Jeśli masz amatorskie filmy na 8mm, SUPER8 i 16mm, przynieść je. Konserwatorzy taśmy sprawdzą ich stan techniczny i dokonają najpilniejszych napraw. Doradzą, jak prawidłowo o nie dbać. W programie także pokaz najnowszego filmu Pétera Forgácsa i projekcja amatorskich z muzyką na żywo Mirona Grzegorkiewicza i Mateusza Franczaka.

W projekcie „Found footage: ożywianie archiwów” zostały wykorzystane filmy polskich twórców udostępnione przez Filmotekę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – partnera projektu. Organizatorem projektu jest Fundacja Okonakino. Partnerami projektu są Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Against Gravity, Home Movie Day, Muzeum Warszawskiej Pragi i Kinoteka. 

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017.

Więcej informacji o projekcie:

https://www.ozywianiearchiwow.com/

https://homemoviedaywarsaw.com/

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.