Warszawskie ZOO zbiera duże przedmioty z przeznaczeniem na zabawki dla zwierząt

Warszawskie ZOO kolejny raz liczy na wsparcie Warszawiaków i rozpoczyna zbiórkę zabawek dla zwierząt. Nie chodzi o zabawki dziecięce, które trafią do zwierząt, ale o przedmioty, które urozmaicą życie zwierząt w ZOO.

Zbieramy:

  • wiadra budowlane różnych wielkości; im większe, tym lepsze
  • beczki różnych rozmiarów 
  • separatory drogowe (w tym pachołki)
  • duże butelki po wodzie 
  • boje
  • wytrzymałe piłki
  • kosze wiklinowe (różnej wielkości)
  • węże ogrodowe
  • węże strażackie

Muszą one być czyste (bez żadnych smarów, zaschniętych betonów itp.) i nie mogą być po substancjach szkodliwych – trujących, żrących. Powinny być to rekwizyty solidne i trwałe, bo posłużą dużym i silnym zwierzętom: m.in.: niedźwiedziom polarnym, niedźwiedziom brunatnym, szympansom, gorylom, jaguarom, lwom i tygrysom.

Niektóre z tych przedmiotów zostaną użyte wprost jako zabawki (np. niedźwiedzie polarne uwielbiają bawić się bojami i beczkami), inne posłużą do stworzenia konstrukcji, po których można chodzić i ukrywać tam jedzenie.

Po co naszym zwierzętom zabawki?

Odpowiedzią jest termin enviromental enrichment czyli dosłownie: wzbogacanie środowiska, które jest niezbędne dla dobrostanu zwierząt będących pod opieką ludzi. W praktyce oznacza to dość szeroki wachlarz działań polegających na: organizowaniu przestrzeni wybiegów tak, aby zapewnić im bezpieczeństwo, wygodę, miejsca kryjówek, urozmaicenie wystroju, zorganizowanie czasu, a także w celu dostarczenia bodźców niezbędnych do zachowania dobrej formy fizycznej i psychicznej.

W naturze zwierzęta większość czasu spędzają na żerowaniu – roślinożercy szukają zasobów jedzenia, drapieżniki tropią ofiary, polują, jedzą, a nawet ukrywają pokarm na później. Muszą znaleźć i dotrzeć do źródeł wody. Pozostały czas przeznaczają na znalezienie miejsca kryjówki lub odpoczynku oraz sen. Niewiele czasu zostaje im na inne aktywności i nudę. W warunkach ogrodu zoologicznego wszystkie troski o żywność są nieaktualne – opiekunowie dbają nie tylko o to, by zwierzęta miały co jeść, ale też o to, by dieta była dobrze zbilansowana. Zostaje więc zwierzętom dużo czasu na ewentualne inne zajęcia i nudę. Dlatego ZOO organizuje swoim podopiecznym wzbogacenia np. jedzenie (zwłaszcza smakołyki) są ukrywane w różnych zakamarkach lub przedmiotach, rozpylane są zapachy lub rozsypywane aromatyczne zioła, konstruowane są zabawki wymuszające aktywność fizyczną i trening umysłowy.

Żeby wzbogacenia spełniły swoje zadanie w 100 % muszą być różnorodne i regularnie zmieniane. Boje zamieszczone na wybiegu niedźwiedzi polarnych będą wzbogaceniem przez kilka dni, pozostawione na stałe – staną się elementem wystroju.

Dlatego Warszawskie ZOO chętnie przyjmie ww. przedmioty, które posłużą jako urozmaicnie jesiennej codzienności swoich podopiecznych. Jak zawsze liczymy na hojne wsparcie warszawiaków. Zwierzęta będą zachwycone a opiekunowie wdzięczni!

Akcja rozpoczyna się 14 października 2017 roku.

Warszawskie ZOO jest czynne we wszystkie dni roku, zawsze od godziny 9.00.

Adres: ul. Ratuszowa 1/3, 03-461 Warszawa

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.