Budżet Schroniska Na Paluchu w 2020

Schronisko Na Paluchu w ramach przyszłorocznego budżetu otrzyma co najmniej tyle samo pieniędzy, ile Warszawa przekazała na rok 2019. Błędne doniesienia medialne wynikają ze złej interpretacji danych. Blisko 1 mln zł placówka otrzymuje od ościennych gmin.

–  Budżet na rok 2019 podany na wczorajszym posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska to kwota, na którą składają się środki z budżetu miasta oraz przychody z umów z gminą Raszyn, Góra Kalwaria i Piaseczno. Na Paluchu opiekujemy się też bezdomnymi psami i kotami znalezionymi na ich terenie – wytłumaczyła Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy – Tegorocznych środków nie można porównywać z planem wydatków na rok 2020, który nie uwzględnia pieniędzy płynących od gmin ościennych – dodała.

Wstępny plan wydatków na działalność Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt otrzymali stołeczni radni. Propozycja budżetu na rok 2020 nie zawierała dochodów z umów Palucha z gminami. W związku z obniżeniem dochodów miasta z PIT w tym roku, na rok 2020 wszystkie miejskie biura i jednostki otrzymały propozycję obniżonego budżetu. Decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta stolicy, schronisku zostanie przekazane co najmniej tyle środków, ile w bieżącym roku.

Nikt nie obciął budżetu dla Palucha. Póki nie został on uchwalony, to trwają nad nim prace. Wczoraj dokładnie tłumaczyłem na Komisji Ochrony Środowiska, że na sumę 9 876 000 zł w 2019 r. złożyły się wpływy od miasta i te, które przekazały nam gminy. Ostateczną kwotę na przyszły rok poznamy, gdy podpiszemy porozumienie międzygminne o sumie dotacji – powiedział Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie.

Schronisko pracuje pełną mocą. Koszty, jakie ponosi placówka zależą od liczby zwierząt, które trafiają do Palucha – od dwóch lat jest to coroczne ok. 2600 psów i ok. 1400 kotów. Dzięki temu można dobrze oszacować wydatki na opiekę czworonogów w kolejnych latach.

Dziękuję Panu Premierowi Morawieckiemu za zaangażowanie, ale jeśli zależy mu na losie schroniska i naszych zwierząt, zachęcam do zmobilizowania Polskich Portów Lotniczych do wydania oświadczenia, że nie widzi przeszkód w dysponowaniu terenem Palucha w celu remontu schroniska przez Prezydenta m.st. Warszawy – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Schronisko sprawuje teraz opiekę nad zwierzętami, które trafiają z Warszawy, gminy Piaseczno i gminy Góra Kalwaria. Od 1 maja tego roku placówka współpracuje także z gminą Raszyn.

Na realizację tegorocznego Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt m. st. Warszawa przeznaczyła 14,9 mln zł.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.