Wystawa Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918

Bezpłatny wstęp na wystawę Ramię przy ramieniu

Zapraszamy na darmowy miesiąc z wystawą czasową „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918″.

Z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, przez cały styczeń br., wystawę „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918” można oglądać bez kupowania biletu.

Zapraszamy do wizyty w ŻIH od poniedziałku do piątku oraz w niedziele.

To pierwsza wystawa, która w tak całościowy sposób analizuje udział Żydów w polskim ruchu niepodległościowym. Z tej rzadko prezentowanej perspektywy poznajemy na nowo historię powstania kościuszkowskiego, walk u boku Napoleona, powstania listopadowego i styczniowego oraz walk o odzyskanie niepodległości w 1918 r.

Na wystawie można zobaczyć 150 oryginalnych dzieł z epoki: ryciny, zdjęcia i obrazy. Najstarsze pochodzą z ok. 1800 r., najnowsze z lat 30. XX w. Przedstawiają konkretnych bohaterów walki zbrojnej. Jednym z nich jest Berek Joselewicz, który stał się symbolem zbratania polsko-żydowskiego i walki o niepodległość wspólnej Rzeczypospolitej. Wśród dzieł, które zwracają szczególną uwagę, jest wypożyczony z Muzeum Narodowego w Krakowie Pogrzeb pięciu poległych, oryginalny obraz Aleksandra Lessera, który przedstawia zbratanie i jedność polsko-żydowską z 1861 r. w czasie demonstracji antymoskiewskich.

– Opowiadamy historię, której silnym akcetem jest solidarność polsko-żydowska, która miała ogromne znaczenie w historii naszych narodowych zrywów. To właśnie między innymi ona napędzała opór jaki stawiano rosyjskiemu najeźdźcy. Chcemy by jak najwięcej osób poznało historię naszych dążeń niepodległościowych z innej, wartościowej perspektywy. Również po to by przekonać się, że mimo upływu lat, jedność i wspólnota są kluczem do odnoszenia sukcesów – mówi dyrektor ŻIH Monika Krawczyk.

Wystawa będzie szczególnie interesująca dla miłośników historii stolicy – większość przybliżanych wydarzeń jest związanych z Warszawą. Przedstawione zostały m.in. fotograficzne portrety Karola Beyera, pierwszego zawodowego fotografa w Warszawie. Wątki stołeczne mogą zachęcić nauczycieli do zorganizowania w przestrzeni wystawy lekcji muzealnych.  Oprowadzanie dla szkół po wystawie oferujemy bezpłatnie. Więcej informacji uzyskają Państwo kontaktując się z Działem Edukacji ŻIH edukacja@jhi.pl

Wystawa czasowa jest dostępna dla zwiedzających bezpłatnie do końca stycznia. Można ją oglądać w poniedziałki, środy i czwartki od 9 do 18, we wtorki od 9 do 20, piątki od 9 do 16 oraz w niedziele od 10 do 18. Nie trzeba wcześniej rezerwować wejściówek ani zgłaszać chęci przyjścia.

Zachęcamy także do zapoznania się z programem wydarzeń towarzyszących wystawie: https://www.jhi.pl/artykuly/ramie-przy-ramieniu-zydzi-w-polskich-dazeniach-niepodleglosciowych-1794-1918-zobacz-wydarzenia-towarzyszace,6357 

29 stycznia, niedziela, 11:00Oprowadzanie Obowiązują zapisy na rezerwacja@jhi.pl

 Zapraszamy do Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma przy ul. Tłomackie 3/5 w Warszawie.

Wystawa czasowa 13.11.2022-26.03.2023

Więcej informacji – klik


Przeczytaj też:

Magiczny Botaniczny 2022

Magiczny Botaniczny już otwarty – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik