Autozapis do PPK od 2023 – dowiedz się więcej

Autozapis do PPK od 2023

Jesteś osobą zatrudnioną na umowę o pracę bądź umowę zlecenie? Jeśli tak, możesz należeć do programu PPK, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zastanawiasz się, czym jest ten program oraz czy warto wziąć w nim udział? Zanim podejmiesz decyzję, poznaj go bliżej i dowiedz się, jak z niego zrezygnować, jeśli to rozwiązanie wyda Ci się najrozsądniejsze.

Czym są PPK i autozapis?

Twój pracodawca zaproponował Ci zapisanie się do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych? Na początku dowiedz się, czym one tak naprawdę są. Jest to program, który ma na celu długoterminowe oszczędzanie na dodatkową emeryturę, których wysokość w obecnych czasach nie spotyka się z pozytywnymi prognozami. O ile wielu pracodawców pozostaje zobligowanych do uczestniczenia w PPK, to pracownicy mają możliwość wyboru – muszą jednak pamiętać o tzw. autozapisie. Zakłada on, że osoba zatrudniająca nie musi posiadać zgody zatrudnionego, by zapisać go do programu PPK. Tak więc jeśli pracownik nie złoży deklaracji, że rezygnuje z udziału w Pracowniczych Planach Kapitałowych, będzie zapisany do niego w sposób automatyczny. Według tej zasady niepodpisanie zgody o chęci dołączenia do programu nie determinuje zrezygnowania z niego.

Czy warto skorzystać z PPK?

Wiele osób świadczących obowiązek pracy na zasadach umowy o pracę lub umowy zlecenie zastanawia się, czy przystąpienie do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych jest dla nich opłacalnym rozwiązaniem. Przy niskich zarobkach odciąganie od wynagrodzenia kwoty na tzw. dodatkową emeryturę może okazać się niekorzystne. Jeżeli więc zamierzasz mieć dostęp do pełnej wypłaty, zamiast oszczędzać z PPK, nie zapominaj o autozapisie, który umożliwia zapisanie Cię do programu bez Twojej zgody. Jeżeli poszukujesz więcej informacji o Pracowniczych Planach Kapitałowych, skorzystaj z pomocy firmy CA STAFF i wejdź na stronę internetową https://ca-staff.eu/. Nie jesteś pewien, czy wiesz wszystko o PPK? Poradź się ekspertów i dokonaj odpowiedniego dla siebie wyboru.

/artykuł sponsorowany/