Odkrycie londyńskiej sceny jazzowej – pianista Ashley Henry Quartet na Festiwalu Jazz na Starówce

Odkrycie londyńskiej sceny jazzowej – pianista Ashley Henry Quartet na Festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie.

W  Warszawie trwa 25. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. Festiwal jest w czołówce najpopularniejszych festiwali jazzowych w Polsce.  Wyróżnia się oryginalnym programem – zróżnicowanym stylistycznie , z uwzględnieniem najwartościowszych trendów polskich i międzynarodowych.

Międzynarodowe i polskie gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia, to od lat znaki rozpoznawcze  festiwalu.

W tę sobotę, 27 lipca na festiwalu wystąpi nowe odkrycie londyńskiej sceny jazzowej , pianista Ashley Henry Quartet.

Należy do  czołówki  nowej generacji londyńskiej sceny jazzowej.  Występował  i współpracował z takimi artystami jak Jason Marsalis, Terence Blanchard , Robert Glasper.  Mając zaledwie 25 lat, Ashley  został zatrudniony jako rezydent  w słynnym Ronnie Scotts Club w Londynie jako wschodzący artysta Fader Magazine . Został także nominowany do  nagrody Jazz FM w kategorii „Przełomowy artysta roku”.  Pod pływem swojego  jamajskiego dziedzictwa, a w szczególności karaibskich muzyków jazzowych  lat 50., w jego muzyce  pełno jest oryginalnych dźwięków  łączących jazz i muzykę  przesiąkniętą  dźwiękami takich mistrzów jak Hancock i Monk.

„ Wizjonerski umysł jednego z najbardziej kreatywnych młodych talentów Wielkiej Brytanii ”.

Ashley Henry urodził się i wychował w południowym Londynie, ukończył Royal Academy of Music w 2016 .

Jest pod wielkim wpływem jego jamajskiego dziedzictwa, a w szczególności fali karaibskich muzyków jazzowych z lat 50., w tym takich jak Joe Harriott, Harold McNair, Dizzy Reece, Harry Beckett i Wilton Gaynair. Pomimo tej eklektycznej gamy wpływów międzynarodowych, dźwięk Henry’ego pozostaje wyraźnie brytyjski, szalenie obecny w prawdziwej tradycji jazzu .

W 2016 roku Ashley Henry ukończył Royal Academy of Music, występował z Jasonem Marsalisem i współpracował z legendami Terence Blanchard i Jean Toussaint. Jest najmłodszym muzykiem, który zagrał na Międzynarodowym Festiwalu Trio Fortepianowego z Robertem Glasperem, i spełnił  marzenie z dzieciństwa o występie w finale Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Unisia w RPA.

Pianista ma na swoim koncie  wyśmienite albumy Jazz Re: freshed Ashley Henry’s 5ive,  oraz Easter EP, nagrane pod nazwą Ashley Henry & The Re:Ensemble, które ukazało się w wytwórni  Sony. Ashley Henry’s 5ive to klasyczna płyta nagrana na trio, w której własne kompozycje mieszają się z klasyką („Monk’s Dream” Theloniousa Monka).  Kolejne sześć płyt zostało napisanych, wyprodukowanych i wykonanych przez Ashley Henry + RE-Ensemble.

W  2017 r. – zaledwie w wieku 25 lat, Ashley Henry został zatrudniony  w Jazz Cafe i Ronnie Scotts w Londynie .

W tym samym roku  Fader Magazine uznał go za najlepiej zapowiadającego się artystę.

W marcu 2017 roku Ashley Henry został nominowany do  nagrody Jazz FM jako Przełomowy artysta roku i Live Experience of the Year.

Ashley jest najmłodszym muzykiem, który zagrał na Międzynarodowym Festiwalu Tria Fortepianowego z Robertem Glasperem i Geraldem Claytonem. Wystąpił w finale Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Unisia w RPA.

Koncertował  w Wielkiej Brytanii ( min.w  Royal Albert Hall,  na Manchester Jazz Festival)  i na całym świecie  z wieloma zespołami  występując w renomowanych miejscach.

W twórczości Henry’ego słychać bardzo nowoczesne podejście do jazzu. Pomimo  eklektycznej gamy wpływów międzynarodowych,  jego muzyka  czerpie z  tradycji jazzu .

https://www.ashleyhenrymusic.com

Program kolejnych koncertów tu – klik
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.