Jazz na Starówce Warszawa 2019 [PROGRAM]

Jazz na Starówce Warszawa 2019.

6 lipca 2019 roku rusza  w Warszawie  jeden z najpopularniejszych festiwali jazzowych w kraju, 25. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. Potrwa do 31 sierpnia.

W  jubileuszowym, bardzo ciekawym programie wystąpią między innymi:  najsłynniejszy trębacz starego kontynentu Enrico Rava Special Edition,  młody wizjoner brytyjskiego fortepianu Ashley Henry Quartet , zaśpiewa gwiazda jazzu, muzyki soul i R&B China Moses Group, zagra ikona skandynawskiego jazzu Terje Rypdal Quartet z najnowszym projektem. Z premierowym projektem wystąpi Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin: Białoszewski Autoportrety.

Legenda saksofonu, jeden z najbardziej wpływowych  muzyków europejskich  Courtney Pine Group zagra na finał nagradzany House of  Legends.

Będą  świetne polskie akcenty: Adam Bałdych Quartet z Sacrum Profanum, Wojtek Mazolewski Quintet z Komedą  i Aga Zaryan Quartet z High & Low .

Festiwal wyróżnia się oryginalnym programem –  zróżnicowanym stylistycznie , z uwzględnieniem najwartościowszych zjawisk i trendów polskich i międzynarodowych.

Kreuje nowe fakty i jakości artystyczne. Międzynarodowe gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia, to od  wielu lat znaki rozpoznawcze festiwalu.

Polska publiczność miała okazję po raz pierwszy na festiwalu usłyszeć gigantów ery swingu jak: Scott Hamilton, Duffy Jackson, Dr. Lonnie Smith, poznać nowe, wielkie odkrycia amerykańskich estrad jak:  Alfredo Rodriguez, Grace Kelly, Avishai Cohen, Kyle Eastwood (syn Clinta Eastwooda), Hiromi, Cyrus Chesnut, John Pizzarelli, Daniel Jobim ( wnuk Antonio Carlosa Jobima).

Na festiwalu wystąpiła cała czołówka polskiego jazzu oraz legendy jazzu i międzynarodowe gwiazdy wśród których wymienić należy takie nazwiska jak: Archie Sheep, David Murray, Richard Galliano, Dino Saluzzi, Bill Evans, Chico Freeman, Bobo Stenson, Kenny Wheeler,  John Taylor, Tord Gustavsen, Fabrizio Bosso, Enrico Pieranunzi, Stefano Bollani, Marilyn Mazur, Jeff Lorber, Bill Evans, Mike Stern, Stanley Jordan, Palle Mikkelborg,  Roy Hargrove, Charnett Moffett, Birelli Lagrene, Ulf Wakenius, Jorge Pardo, Avishai Cohen, Greg Osby, Kyle Eastwood, Hiromi, Cyrus Chesnut, John Pizzarelli, Omar Sosa, Ernie Watts, Jacky Terrasson, Joey Calderazzo, Christian McBride, Nicholas Payton, James Carter.

Miejsce: Rynek Starego Miasta

Koncerty rozpoczynają się o godzinie 19:00

Wstęp wolny

PROGRAM

6 lipca – Enrico Rava Special Edition

Jego nazwisko od lat widnieje w rankingach najlepszych światowych trębaczy. Należy do najważniejszych twórców  europejskiego jazzu. Od lat jest związany z brzmieniem i projektami firmowanymi przez ECM Records.  Włoski trębacz jest jednym z słynniejszych jazzmanów starego kontynentu. Imponująca dyskografia i nagrania z tuzami jazzu jak : Gil Evans , Michel Petrucciani, John Abercrombie, Pat Metheny, Joe Lovano, Avishai Cohen, w tym z Tomaszem Stańko.
XI wiek to dla Enrico Ravy kolejne znakomite albumy,  koncerty, nagrania i zasłużona sława. To szczególny rok dla artysty. Z okazji 80. rocznicy urodzin  odbywa się światowa trasa koncertowa  trębacza. W specjalnej edycji koncertu towarzyszyć mu będzie  grupa niezwykłych muzyków z którymi współpracował w ostatnich latach: Giovanni Guidi, Gianluca Petrella, Francesco Diodati ,Gabriele Evangelista, Enrico Morello .

www.enricorava.com

13 lipca –  Simsa Fünf Quintet

Zzespół  założony rzez Sebastiana Simsę  wiedeńskiego perkusistę i kompozytora. Muzyczne korzenie kwintetu sięgają jazzu, muzyki improwizowanej, klasycznej, filmowej oraz muzyki ludowej.

Młodzi utalentowani muzycy wykształceni  według akademickich standardów, nie pozwalają odebrać sobie radości płynącej z nieklasycznej gry na  instrumentach  smyczkowych .  Ich oryginalne instrumentarium,  rozmaite odniesienia stylistyczne, oryginalne brzmienie zespołu , pomysłowość, w połączeniu z  intrygującymi kompozycjami Simsy, stanowią o oryginalności  tej grupy.

www.sebastiansimsa.com

20 lipca – China Moses Group

Nowa gwiazda jazzu, muzyki soul i R&B,  kompozytorka i autorka tekstów. Prezenterka francuskiej stacji MTV, aktorka i modelka. Córka legendarnej wokalistki jazzowej Dee Dee Bridgewater  i słynnego reżysera Gilberta Moses.  Po matce przejęła tembr głosu, nieprzeciętną dynamikę oraz ekspresję prezentacji. Ma na swoim koncie ma sześć albumów, ale to „This One’s for Dinah” , wydany przez Blue Note Records, podbił serca publiczności i  stał się  największą sensacją ostatnich lat. Sprawił, że jej głos uznano  za jeden z lepszych jazzowych wokali kobiecych. Dziś, jest  twarzą wydawnictwa Blue Note  i  wymieniania  jest obok takich gwiazd jak Cassandra Wilson i Norah Jones.

choć koncertuje okazjonalnie, jest atrakcją największych festiwali i prestiżowych estrad.

chinamoses.com

27 lipca – Ashley Henry Quartet

Premiera. 27 letni pianista  nazywany  „młodym wizjonerem fortepianu” należy do  czołówki  nowej generacji londyńskiej sceny jazzowej.  Występował  i współpracował z  wybitnymi  artystami jak Jason Marsalis, Terence Blanchard, Robert Glasper.  Mając zaledwie 25 lat, Ashley  został zatrudniony jako rezydent  w słynnym  Ronnie Scotts Club w Londynie jako wschodzący artysta Fader Magazine . Został także nominowany do  nagrody Jazz FM w kategorii „Przełomowy artysta roku”. 

Pod pływem swojego  jamajskiego dziedzictwa, a w szczególności karaibskich muzyków jazzowych  lat 50.,  w jego muzyce  pełno jest oryginalnych dźwięków  łączących jazz i muzykę  przesiąkniętą  dźwiękami takich mistrzów jak Hancock i Monk.

https://www.ashleyhenrymusic.com/

3 sierpnia – Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin: Białoszewski Autoportrety

Premiera. Znakomity projekt wybitnego amerykańsko – polskiego kompozytora i trębacza Gary Guthmana i charyzmatycznej wokalistki o polsko-rosyjsko- ukraińskich  korzeniach  Sashy Strunin .

Najnowszy projekt składa się z utworów jazzowych skomponowanych do poezji Mirona Białoszewskiego – poety warszawskiego, który mówił o sobie jako „nocnym stróżu” „opisując relacje części rzeczywistości w jego wierszach. Zachwycili  się twórczością Białoszewskiego, która jest surrealistycznie nierealistyczna ale niesamowicie rytmiczna. Autorem muzyki jest Gary Guthman. Wybitny trębacz , intymne trio Filipa Wojciechowskiego,  pięknie współgra z subtelnym czarem warszawskiego poety. Dziewięć unikalnych, spójnych kompozycji do wierszy jednego z kultowych twórców XX wieku – Mirona Białoszewskiego.

Gary Guthman jako solista  występował z Gulf Coast Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra,  Hamilton Philharmonic Orchestra, New York Pops Orchestra w Carnegie Hall . Współpracował z gwiazdami jazzu i estrady, m.in. z Tonym Bennettem, Arethą Franklin, Dionne Warwick, Tomem Jonesem.  Największą popularność przyniosły mu koncerty z New Swing Orchestra i Gary Guthman Quartet.

www.garyguthman.com

www.sashastrunin.com

3 sierpnia – Wojtek Mazolewski Quintet: Komeda

Usłyszymy najnowszy projekt poświęcony  i stworzony w hołdzie dla legendy polskiego jazzu.

(Rok 2019. to obchodzona pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO  50 rocznica śmierci K. Komedy).

Analogowe brzmienie kwintetu Wojtka nawiązujące do mistrzów jazzu łączy się z elektroniką i współczesnymi  dzwiękami . Projekt został entuzjastycznie przyjęty przez fanów i krytyków.

Wojtek Mazolewski, basista, kompozytor, producent, to jeden z najpopularniejszych  muzyków jazzowych , który prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu ,wprowadził go na listy przebojów, telewizyjne ekrany oraz łamy prasy popularnej.

Założyciel i lider Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet , jeden z współtwórców yassu. Autor muzyki filmowej i teatralnej.

https://www.youtube.com/watch?v=C83HDj6s3kQ&list=RDC83HDj6s3kQ&index=1

10 sierpnia – Adam Bałdych Quartet: Sacrum Profanum

To najnowszy projekt  wizjonera skrzypiec, Adama Bałdycha i jego kwartetu, nagrany dla prestiżowej niemieckiej oficyny wydawniczej ACT MUSIC.

Jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata – jego bogactwa brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. Po niezwykle udanych projektach „The New Tradition” z Yaronem Hermanem, „Antiphona – Psalmy Syryjskie” czy ostatnio „Brothers” z norweskim Helge Lien Trio,  tym razem proponuje muzykę niezwykle uduchowioną, realizowaną w duchu nieskrępowanej improwizacji i przy użyciu współczesnych środków artystycznych.

Bałdych należy obecnie do  elity  międzynarodowej  skrzypków wirtuozów.  Od początku swojej kariery wyznacza nowe ścieżki dla wiolinistyki. Zaciera granice między jazzem, muzyką poważną i współczesnym światem dźwięków, który go  inspiruje.

adambaldych.com

17 sierpniaTerje Rypdal Quartet

Premiera. Terje Rypdal należy do najbardziej innowacyjnych i oryginalnych muzyków w historii europejskiego jazzu.  Jest ikoną skandynawskiego jazzu.   To innowator, legenda gitary. W latach 70. założył trio The Odyssey, które stanowiło o sile skandynawskiego jazzu. Jego płyty, wydane przez ECM w latach 70. i 80., były najważniejszymi dokonania  nordic jazzu. Dziś jego muzyka łączy elementy jazzu, fusion, new- age, rocka i muzyki klasycznej . Uznawany jest za jednego z najznakomitszych europejskich kompozytorów jazzowych, który odcisnął piętno na sposobie myślenia o gitarowej kompozycji i improwizacji.

Rypdal sam stał się inspiracją dla wielu muzyków  jak Bill Frisell, Jeff Beck, Andy Summers. Usłyszymy nowy materiał nagrywany dla wydawnictwa ECM Records. 

https://www.youtube.com/watch?v=Orw8IbeiGkM

24 sierpnia – Aga Zaryan Quintet: High & Low

Dama polskiego jazzu. Jest pierwszą i jedyną polską artystką, której płyty ukazały się w legendarnej wytwórni jazzowej Blue Note Records .

Jej płyty sprzedają się w rekordowych nakładach udowadniając, że ambicja i wysublimowany styl pozwalają dotrzeć do szerokiego grona słuchaczy.

Jest laureatką  wielu najważniejszych nagród w świecie muzycznym, m.in.: Fryderyka ( Jazzowy album roku,  Jazzowy artysta roku) , ośmiokrotna zwyciężczyni plebiscytu „Pierwsza Dama Polskiego Jazzu” według magazynu Jazz Forum.

Usłyszymy jej najnowszy, autorski  album  High & Low”, na którym zaskakuje  różnorodnym brzmieniem swojej muzyki, czerpiąc z tradycji r&b, funky, bossa novy i jazzu. 

https://www.youtube.com/watch?v=ShVA-g1ZL8E

31 sierpnia – Courtney Pine Group: House Of Legends

Legenda saksofonu, multiinstrumentalista, jeden z najbardziej wpływowych  i ekscytujących muzyków europejskich  końca XX wieku.

Wydał 16 albumów  i nadal koncertuje na całym świecie ze swoim nagradzanym zespołem grającym w salach koncertowych i festiwalach od  Fuji Rock, Montreux po Cape Town. Jego liczne występy telewizyjne i radiowe to między innymi „Mandela Living Legend” dla BBC oraz nagrodzony przez Sony oraz „Jazz Crusade” Courtney Pine dla BBC Radio2.

Za zasługi dla muzyki jazzowej został mianowany oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego. „House of Legends”, zawiera jazzowe interpretacje utworów skomponowanych przez Pine`a , a  inspiracja są korzenie brytyjskiej społeczności afro -karaibskiej – funky i reggae, rytmy calypso, soca, zouk.

courtney-pine.com


Strona Festiwalu: http://jazznastarowce.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.