22 kwietnia w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się 9. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy.
Festiwal jest miejscem do konfrontacji twórczości „Chopina polskiego jazzu” i „ikony muzycznej” oraz miejscem spotkań polskich i europejskich artystów, twórców – z różnych dyscyplin, których inspiruje Jego twórczość.
Specjalne koncerty i premiery z udziałem polskich i europejskich gwiazd jazzu i jazzowych odkryć, różnorodne wystawy, pokazy filmów z muzyką Komedy, to atrakcje festiwalu.
Krzysztof Komeda Trzciński. Najsłynniejszy polski kompozytor muzyki jazzowej i filmowej, którego utwory zyskały światowy rozgłos. Pianista, jeden z najwybitniejszych reprezentantów „ polskiej szkoły jazzu”. W ciągu zaledwie jedenastu lat stworzył muzykę do ponad 70 filmów polskich i zagranicznych. Wywarł duży wpływ na nowoczesną polską i europejska muzykę. Zmarł w Warszawie 23 kwietnia 1969 roku .
PROGRAM
Godz. 18:00.
Koncert Janusz Olejniczak & Atom String Quartet – „Komeda”
Janusz Olejniczak – fortepian
Atom String Quartet
Dawid Lubowicz – skrzypce
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Michał Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela
Po raz pierwszy w Warszawie, po raz drugi w Polsce, światowej sławy pianista Janusz Olejniczak przedstawi swoja wizję muzyki Krzysztofa Komedy. Wydarzenie bezprecedensowe zarówno w świecie muzyki klasycznej, jak i jazzu.
Mistrz fortepianu znany jako wybitny interpretator muzyki Chopina, zachwycił się kompozycjami Komedy i opracował je na sposób klasyczny, niczym dzieła największych romantycznych mistrzów.
Janusz Olejniczak. W kraju i za granicą znany jako wybitny interpretator muzyki Chopina. Występował w całej Europie, Japonii, Australii, obu Amerykach i na Kubie; grał pod batutą najwybitniejszych dyrygentów jak: Witold Rowicki, Kazimierz Kord, Jacek Kasprzyk, Jerzy Maksymiuk, Grzegorz Nowak, Charles Dutoit.
Laureat VI nagrody IX Konkursu Chopinowskiego w Warszawie; dwa lata później otrzymał IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Alfredo Caselli w Neapolu.
W latach 1971-1973 przebywał w Paryżu na studiach pianistycznych u Konstantego Schmaelinga i Witolda Małcużyńskiego. Po powrocie do kraju ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie prof. Barbary Hesse-Bukowskiej (1974). Studia podyplomowe odbył u Wiktora Mierżanowa w Warszawie i Paula Badury-Skody w Essen (1977-1978).
Pianista dokonał wielu nagrań dla rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych w Polsce, Francji, Słowacji i Japonii. Dla firm fonograficznych (Polskie Nagrania „Muza”, Wifon, Tonpress, Selene, Camerata, Pony Canyon, Opus 111, CD Accord) utrwalił dzieła Chopina, Schuberta, Mozarta, Liszta, Prokofiewa, Góreckiego, Kilara.
Grał w tak prestiżowych salach, jak Lincoln Center w Nowym Jorku, Suntory Hall w Tokio, Filharmonia Berlińska, Tonhalle w Düsseldorfie, Salle Pleyel w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Teatro Colóne w Buenos Aires.
Jako pedagog prowadził klasę fortepianu w krakowskiej Akademii Muzycznej oraz kursy mistrzowskie dla pianistów w Polsce, Kanadzie i Japonii, Chinach. Był jurorem krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych.
Jako aktor wystąpił w roli Chopina w filmie Andrzeja Żuławskiego Błękitna nuta ; nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu Chopin, pragnienie miłości Jerzego Antczaka oraz do filmu Pianista Romana Polańskiego.
Za swe zasługi dla kultury polskiej odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Gloria Artis.
Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. Muzycy wykonują głównie własne kompozycje, które dzięki zastosowaniu nietypowej dla muzyki jazzowej obsady wykonawczej, brzmią bardzo nowocześnie i oryginalnie. Kwartet nagrał trzy autorskie płyty: Fade In, Places oraz AtomSPHERE.
Znakomity kwartet zyskał rozgłos i uznanie, wśród niezliczonych nagród m.in.: Fryderyki 2012, 2013,2016, Grand Prix Jazz Melomani 2015, Mateusz radiowej Trójki.
Zespół stale gości na największych światowych festiwalach muzycznych m.in.: Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage, Festival Veranos de la Villa Madrid, Manchester Jazz Festival, Jazzycolors Festival Paris, Salzburger Festspiele.
Kwartet współpracował z takimi artystami jak : Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Vladislav „Adzik” Sendecki, Mino Cinelu, Leszek Możdżer, Jerzy Maksymiuk, Marek Moś , i inni.
Autorami aranżacji utworów Krzysztofa Komedy są: Miłosz Wośko, Krzysztof Lenczowski i Mateusz Smoczyński.
Godz. 20:00
Koncert Oleś Brothers & Christopher Dell – “Komeda Ahead” ( Polska, Niemcy)
Christopher Dell – wibrafon
Marcin Oleś – kontrabas
Bartłomiej Oleś – perkusja
„Komeda wciąż inspiruje. Bardzo oryginalną wizję odczytania jego kompozycji przedstawili bracia Marcin i Bartłomiej Olesiowie. Oryginalność nie polega tu jednak na ekscentrycznym czy efekciarskim pomyśle. Komeda według Olesiów jest– „anty-efekciarski”, to znaczy skupiony, niemal introwertyczny, liryczny i nastrojowy. Dzięki temu powstała płyta prawdziwie poruszająca” . Polskie Radio
Ahead Trio to projektów braci Olesiów, zrealizowany wspólnie z jednym z najwybitniejszych wibrafonistów Starego Kontynentu Christopherem Dellem. Powstał na zamówienie Berliner JazzFest .
Christopher Dell to jeden z najbardziej kreatywnych improwizatorów niemieckiej sceny muzycz nej. Wibrafonista jazzowy i kompozytor muzyki współ czesnej. Absolwent prestiżowych uczelni w Rotterdamie, Berklee i Kaiserslautern. Jest laureatem nagrody Gary Burtona, Deutche Schallplattenpreis i wielu innych. Współpracuje z legendami jazzu jak Benny Golson, Lee Konitz, Peter Erskine oraz z wybitnymi postaciami sceny europejskiej jak Tomasz Stanko ,Theo Jorgensmann, Lars Daniellson, Albert Mangelsdorf.
Bracia – Marcin Oleś kontrabasista, kompozytor i Bartłomiej Oleś perkusista, producent muzyczny . Muzyków okrzyknięto największym skarbem polskiego jazzu XXI. Kolegium JazzPRESS i Radia Jazz FM. uznali braci Olesiów za Polskiego Jazzowego Wykonawcę Roku 2016 .
Od ponad 10 lat tworzą au torską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów , towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung. Na liście ich współpracowników pojawiają się nazwiska Ken ny’ego Wernera, Davida Murraya, Roba Browna, Chrisa Speeda, Erika Friedlandera, Rudiego Mahalla, Williama Parkera i wielu innych.
Wiele z ich płyt uznano za najlepsze albumy jazzowe roku.
Marcin Oleś komponuje dla Teatru Narodowego w Warszawie, Teatru Telewizji, Teatru Słowackiego w Krakowie, Teatru Witkacego w Zakopanem, Teatru Współczesnego we Wrocławiu .
Muzycy występowali na festiwalach, m.in.na.: Montreux Jazz Festival w Szwajcarii, Jazz En Nord i Jazz D’OR we Francji.
– Wystawa Fotografii „Komeda w obiektywie” Marka Karewicza.
– Wystawa „Polski Plakat w jazzie” z kolekcji Muzeum Jazzu w Warszawie.
Marek Karewicz. Jeden z najbardziej znanych fotografików muzycznych. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSF w Łodzi, członek ZPAF odznaczony honorowym tytułem F.I.A.P. W jego archiwum liczącym ok. 2 milionów zdjęć, znajduje się niemal cała historia polskiego rocka, beatu oraz panteon największych gwiazd polskiej i światowej muzyki jazzowej. Autor ponad 1500 okładek płytowych, m.in. z serii „Polski Jazz”. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i zagranicą.
Muzeum Jazzu, jako trzecie w Europie i dwunaste na świecie, istnieje od 2011 roku przy Polskiej YMCA w Warszawie i mieści się przy ul. M. Konopnickiej, historycznym miejscu, gdzie mieszkał i tworzył Leopold Tyrmand i gdzie napisał „Dziennik 1954” i” Złego”. Ambasadorką muzeum jest Urszula Dudziak.
Wśród kolekcji Muzeum Jazzu w Warszawie , plakaty słynnej „polskiej szkoły plakatu” znakomitych grafików takich jak: Rafał Olbiński, Andrzej Pągowski, Radosław Szaybo, Jan Sawka, Jerzy Duda Gracz, Waldemar Świerzy, Andrzej Mleczko.
9. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy
22 kwietnia 2017, Warszawa, Sala Kameralna Filharmonii Narodowej
www.fmfkk.pl
Autor, Organizator – Fundacja Jazz Art
Partner Festiwalu – Filharmonia Narodowa
Bilety do nabycia w Filharmonii Narodowej.
źródło: informacja prasowa
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.