9. edycja cyklu spotkań “Wszyscy Jesteśmy Fotografami”

UDOSTĘPNIJ

9. edycja cyklu spotkań “Wszyscy Jesteśmy Fotografami”.

26 mara 2018 roku odbędzie się pierwsze spotkanie dziewiątej edycji Wszyscy Jesteśmy fotografami. Gośćmi spotkania będą Tadeusz Rolke i Chris Niedenthal, tematem „Wczoraj i dziś, czyli dwa spojrzenia na Polskę”. 

Podczas spotkania opowiemy o Polsce widzianej i interpretowanej na dwa indywidualne sposoby. Chrisa, który związany jest głównie z dokumentowaniem ważnych wydarzeń i przemian społeczno-politycznych oraz Tadeusza, który do komentowania sytuacji w kraju posługuje się zarówno fotografią dokumentalną, jak i kreacyjną. Nawiążemy także do jednego wspólnego projektu pt. „Sąsiadka”, który zrealizowaliśmy w 2001 r., a który teraz wydaje się być wciąż aktualny. To spotkanie będzie także okazją do przyjrzenia się dzisiejszej Polsce poprzez filtr naszych zdjęć. 

Tadeusz Rolke
W swojej pracy bez trudu zmienia fotograficzne konwencje – był fotoreporterem prasowym, fotografem mody oraz twórcą fotografii kreacyjnej. Członek ZPAF. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 60. publikował w magazynach „Stolica”, „Świat”, „Polska”, „Ty i ja”. W latach 1970–1980 mieszkał w Niemczech i pracował dla czasopism, takich jak „Stern”, „Der Spiegel”, „Die Zeit”. Autor wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnik licznych wystaw zbiorowych w Polsce i na świecie. 

Chris Niedenthal
Fotoreporter i dokumentalista. Urodził się w polskiej rodzinie w Londynie, od 1973 r. mieszka w Polsce. Absolwent London College of Printing. Członek brytyjskiego National Union of Journalists i ZPAF. Obecnie fotograf niezależny, dawniej związany z największymi światowymi magazynami: „Newsweek”, „TIME Magazine” oraz „Der Spiegel”. Autor kilku albumów fotograficznych, m.in. „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty”, „13/12. Polska stanu wojennego”, jak również autobiografii „Zawód: fotograf”. Laureat drugiej nagrody w konkursie World Press Photo 1986 w kategorii People in the News. Autor licznych wystaw indywidualnych w Polsce i na świecie.

Chris Niedenthal i Tadeusz Rolke w 2001 r. wspólnie zrealizowali projekt „Sąsiadka” nawiązujący do książki Jana Tomasza Grossa i filmu Agnieszki Arnold o podobnym tytule.

Kolejne spotkania: 

  • 9 kwietnia, godz. 19.00: „Czy fotografia ma język, czyli o paradoksalnych związkach słowa i obrazu”. Prowadzenie: Iwo Zmyślony
  • 30 kwietnia, godz. 19.00: „Blisko, czyli o przemocy w sztuce”. Prowadzenie: Zuzanna Janin
  • 7 maja, godz. 19.00: „Życzenia i wyobrażenia, czyli o fotografii ślubnej”. Prowadzenie: Przemysław Pokrycki
  • 14 maja, godz. 19.30: „Przybyć, zobaczyć, zdobyć, czyli fotograf w obcym kraju”. Prowadzenie: Maciej Jeziorek
  • Spotkanie towarzyszące pokazowi filmu „Raghu Rai, portret niepozowany”, reż. Avani Rai, w ramach 15. Millennium Docs Against Gravity Film Festival.
  • 21 maja, godz. 19.00: „Punkty zwrotne, czyli o roli szczęśliwych przypadków”. Prowadzenie: Szymon Rogiński
  • 4 czerwca, godz. 19.00: „Przez książkę do zdjęcia, czyli po co fotografowi projektant”. Prowadzenie: Ania Nałęcka-Milach


Wstęp wolny

Miejsce: barStudio w Teatrze Studio, Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa


Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska

https://www.facebook.com/events/351510482000329/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.