Tadeusz Rolke i Chris Niedenthal – WJF VOL. 9.

Tadeusz Rolke i Chris Niedenthal – WJF VOL. 9.

26 mara 2018 roku odbędzie się pierwsze spotkanie dziewiątej edycji Wszyscy Jesteśmy fotografami. Gośćmi spotkania będą Tadeusz Rolke i Chris Niedenthal, tematem „Wczoraj i dziś, czyli dwa spojrzenia na Polskę”. 

Podczas spotkania opowiemy o Polsce widzianej i interpretowanej na dwa indywidualne sposoby. Chrisa, który związany jest głównie z dokumentowaniem ważnych wydarzeń i przemian społeczno-politycznych oraz Tadeusza, który do komentowania sytuacji w kraju posługuje się zarówno fotografią dokumentalną, jak i kreacyjną. Nawiążemy także do jednego wspólnego projektu pt. „Sąsiadka”, który zrealizowaliśmy w 2001 r., a który teraz wydaje się być wciąż aktualny. To spotkanie będzie także okazją do przyjrzenia się dzisiejszej Polsce poprzez filtr naszych zdjęć. 

Tadeusz Rolke
W swojej pracy bez trudu zmienia fotograficzne konwencje – był fotoreporterem prasowym, fotografem mody oraz twórcą fotografii kreacyjnej. Członek ZPAF. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 60. publikował w magazynach „Stolica”, „Świat”, „Polska”, „Ty i ja”. W latach 1970–1980 mieszkał w Niemczech i pracował dla czasopism, takich jak „Stern”, „Der Spiegel”, „Die Zeit”. Autor wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnik licznych wystaw zbiorowych w Polsce i na świecie. 

Chris Niedenthal
Fotoreporter i dokumentalista. Urodził się w polskiej rodzinie w Londynie, od 1973 r. mieszka w Polsce. Absolwent London College of Printing. Członek brytyjskiego National Union of Journalists i ZPAF. Obecnie fotograf niezależny, dawniej związany z największymi światowymi magazynami: „Newsweek”, „TIME Magazine” oraz „Der Spiegel”. Autor kilku albumów fotograficznych, m.in. „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty”, „13/12. Polska stanu wojennego”, jak również autobiografii „Zawód: fotograf”. Laureat drugiej nagrody w konkursie World Press Photo 1986 w kategorii People in the News. Autor licznych wystaw indywidualnych w Polsce i na świecie.

Chris Niedenthal i Tadeusz Rolke w 2001 r. wspólnie zrealizowali projekt „Sąsiadka” nawiązujący do książki Jana Tomasza Grossa i filmu Agnieszki Arnold o podobnym tytule.

Kolejne spotkania: 

Kolejne spotkania: 

  • 9 kwietnia, godz. 19.00: „Czy fotografia ma język, czyli o paradoksalnych związkach słowa i obrazu”. Prowadzenie: Iwo Zmyślony
  • 30 kwietnia, godz. 19.00: „Blisko, czyli o przemocy w sztuce”. Prowadzenie: Zuzanna Janin
  • 7 maja, godz. 19.00: „Życzenia i wyobrażenia, czyli o fotografii ślubnej”. Prowadzenie: Przemysław Pokrycki
  • 14 maja, godz. 19.30: „Przybyć, zobaczyć, zdobyć, czyli fotograf w obcym kraju”. Prowadzenie: Maciej Jeziorek
  • Spotkanie towarzyszące pokazowi filmu „Raghu Rai, portret niepozowany”, reż. Avani Rai, w ramach 15. Millennium Docs Against Gravity Film Festival.
  • 21 maja, godz. 19.00: „Punkty zwrotne, czyli o roli szczęśliwych przypadków”. Prowadzenie: Szymon Rogiński
  • 4 czerwca, godz. 19.00: „Przez książkę do zdjęcia, czyli po co fotografowi projektant”. Prowadzenie: Ania Nałęcka-Milach


WSTĘP WOLNY!

Miejsce: barStudio w Teatrze Studio, Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa

Start o godzinie 19:00
Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska

https://www.facebook.com/events/351510482000329/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.