Żylaki – problem XXI wieku

Żylaki - problem XXI wieku
Żylaki to problem naszych czasów, który dotyczy setki tysięcy Polek i Polaków. Przyczyną tego stanu rzeczy jest zmieniający się styl życia, w którym coraz więcej czasu spędzają oni w pozycji stojącej lub siedzącej, a także ich mała aktywność fizyczna oraz coraz większa nadwaga i otyłość polskiego społeczeństwa. Dodatkowo powstawaniu żylaków sprzyja także palenie papierosów oraz niewłaściwa dieta prowadząca do zaparć.

Co to są żylaki?

Żylaki to nic innego niż trwale poszerzenie lub wydłużenie żył, które najczęściej zlokalizowanej jest w kończynach dolnych i jest efektem przewlekłej niewydolności żylnej. Większą tendencję do występowania żylaków mają kobiety, z których co trzecia już cierpi na to schorzenie. W przypadku mężczyzn częstotliwość występowania jest nieco mniejsza, bo dotyczy co piątego mężczyzny.

Problem jest znacznie poważniejszy niż tylko estetyczny defekt. Ma poważne konsekwencje fizjologiczne. Temu patologicznemu rozszerzeniu żył towarzyszą często owrzodzenia i przebarwienia. Wpływają one oczywiście w negatywny sposób na pewność siebie i niechęć do pokazywania nóg. Powstaje także poczucie obrzękniętych nóg, którym towarzyszy ciężkość i często wrażenia bólowe. Zostały odnotowane przypadki, w których pacjenci zgłaszają mrowienie, swędzenie, a czasem pieczenie. Do typowych objawów należą także skurcze mięśni, które występują najczęściej o porze nocnej. W negatywny sposób może to wpłynąć na sen.

Diagnostyka

Zwykle rozpoznanie żylaków nie wymaga wielkich umiejętności, aby zdiagnozować ten problem. Często można je samemu zauważyć, a w razie podejrzeń wystarczy udać się do lekarza, który wykona badanie fizykalne co pozwoli potwierdzić diagnozę. Stosuje się także badanie USG lub wykorzystując USG Doppler. Zarówno jedno jak i drugie badanie jest całkowicie bezpieczne i nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Dużym plusem jest też jego krótki czas przeprowadzenia oraz względnej niska cena.

W obu typach badania polega ono na przyłożeniu specjalnej głowicy do miejsca, w którym wystąpiło podejrzenie żylaków.

Przeciwdziałanie powstawaniu żylaków

Zapobieganie żylakom obejmuje klasyczne działania mające na celu poprawę ogólnego stanu układu naczyniowo- krążeniowego. Obejmuje to ćwiczenia fizyczne i odpowiednią dietę. Siedzący tryb życia zdecydowanie sprzyja powstawaniu żylaków, dlatego po powrocie z pracy warto zdecydować się na ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające mięśnie dolnych kończyn.

Doskonałym przykładem jest Yoga albo wyjście na rower. Odpowiednia dieta to taka, która zawiera dużo witaminy C aby ściany naczyń krwionośnych były odpowiednio zbudowane i działały optymalnie. Ogólnej poprawie pracy układu sercowo-naczyniowego sprzyja dieta z niską ilością kwasów tłuszczowych nasyconych czyli pochodzenia zwierzęcego. Takie działanie prewencyjne poprzedzające jeszcze wystąpienie żylaków z pewnością opóźnią ich pojawienie się lub całkowicie im zapobiegną. Dlatego warto zadbać o swoje zdrowie już dziś.

Sposoby leczenia żylaków

Ze względu na wiele przyczyn i skale występowania żylaków powstało kilka metody leczenia. Są to zarówno metody inwazyjne jak chirurgiczne ingerencja albo mniej inwazyjne. Powszechnie stosowana jest farmakoterapia z wykorzystaniem leków, które poprawiają kondycję naczyń krwionośnych, ale nie eliminują problemu. Umożliwiają one też zmniejszenie zapalnych stanów oraz przeciwdziałają ewentualnym zakrzepom.

Jedną z popularniejszych metod leczenia żylaków jest ich laserowe usuwanie. Charakteryzuje je przede wszystkim niskie ryzyko wystąpienia komplikacji po operacji i innych niepożądanych efektów ubocznych. Istnieje także metoda leczenia parą wodną, która jest nieinwazyjna.

Klasyczna operacja usuwania żylaków jest wykonywana już od blisko stu lat. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, ponieważ wykorzystuje się znieczulenie. Polega on na usunięciu średnicy żyły. Metoda ta jest inwazyjna oraz grozi rozległym uszkodzeniem naczynia krwionośnego. Cała procedura chirurgiczna jest niezwykle skuteczna, jednak wiąże się z powstaniem różnych komplikacji polegających na pojawieniu się siniaków, usunięciu lokalnych struktur czyli naczyń tętniczych, nerwów bądź węzłów chłonnych, oraz wystąpienie stanów patologicznych jak zakrzepica.

/artykuł sponsorowany/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.