„Zwrot forensyczny” a sprawa ekshumacji w Jedwabnem

„Zwrot forensyczny” a sprawa ekshumacji w Jedwabnem – otwarty wykład prof. Ewy Domańskiej

W czwartek 26 stycznia 2017 roku w Centrum Kultury Jidysz odbędzie się wykład prof. Ewy Domańskiej. Spotkanie będzie zakończeniem zimowego semestru Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego, a jednocześnie okazją do poznania, spotkania studentów ŻUO oraz zapisania się na kolejny semestr.

W wystąpieniu rozważę zjawisko tzw. „zwrotu forensycznego”, który ujawnia się m. in. w normalizacji ekshumacji jako metody badania ludzkich szczątków na skalę masową – mówi prof. Ewa Domańska. – Idea „kości, które nigdy nie kłamią”, nadrzędności szczątków jako podstawowego dowodu materialnego, wobec innych typów źródeł i jako najbardziej wiarygodnego świadka oraz znajdującej się w ciele zmarłego prawdy obiektywnej, która weryfikuje wszystkie inne prawdy, staje się podstawowym sposobem społecznych zmagań z pamięcią o traumatycznej przeszłości. Zagadnienia te przedstawię analizując dyskusje na temat ekshumacji w Jedwabnem.

Ewa Domańska – profesor nauk humanistycznych w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz od 2002 visiting associate professor w Department of Anthropology, Stanford University. Zajmuje się współczesną teorią i historią historiografii oraz porównawczą teorią nauk humanistycznych. Autorka i redaktorka kilkunastu książek w tym ostatnio: Historia egzystencjalna (2012); Historia – dziś (red. z R. Stobieckim i T. Wiśliczem, 2014). Wkrótce ukaże się książka: Nekros: Wprowadzenie do ontologii martwego ciała (Warszawa: PWN, jesień 2017).

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone są przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zza granicy. Tematem przewodnim semestru zimowego 2016/2017 była Pamięć. Więcej informacji na stronie: http://jidyszland.pl/zuo/

Centrum Kultury Jidysz w Warszawie powstało z inicjatywy Gołdy Tencer i działa dziś w ramach Teatru Żydowskiego-Centrum Kultury Jidysz. CKJ to inicjatywa, której działania skupiają się przede wszystkim na kulturze i języku Żydów aszkenazyjskich. Twórcy CKJ chcą o nich mówić i uczyć w sposób ciekawy, współczesny – po to, by ta ogromna i bogata spuścizna miała szansę lepiej zaistnieć we współczesnej kulturze polskiej. Pragną pokazać, że kultura jidysz to coś więcej niż nostalgiczne obrazki sztetl – to żywe dziedzictwo, które trzeba podjąć, z którym trzeba się zmierzyć w różnych projektach społecznych i artystycznych oraz inicjatywach naukowych.

26 stycznia 2017, godz. 17:30

Centrum Kultury Jidysz ul. Andersa 15, 00-159 Warszawa

Oficjalna strona CKJ: http://www.jidyszland.pl/tel. 22 620 47 33, 409 91 00

Czynne od poniedziałku do piątku 9.00-17.00 (i w weekendy, kiedy są zajęcia)

źródło: informacja prasowa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.