Zakończono prace na pierwszym odcinku bulwarów wiślanych

Zakończono prace na pierwszym odcinku bulwarów wiślanych.

Już niebawem warszawiacy zyskają kolejne atrakcje nad Wisłą. Wodny plac zabaw, plenerowa scena, plaża, tarasy osłonięte pergolami, nowa ścieżka rowerowa, to tylko niektóre z nich. Skanska właśnie zakończyła roboty budowlane na odcinku między mostem Świętokrzyskim a ul. Karową. Aktualnie trwają procedury odbiorowe. Prace na drugim fragmencie od ul. Karowej do mostu Śląsko-Dąbrowskiego są w toku. Udostępnienie mieszkańcom całego nowego odcinka planowane jest w okresie wakacyjnym.

Efektowna przestrzeń tętniąca życiem
– Ukończyliśmy prace na pierwszym odcinku bulwarów wiślanych. Atrakcji jest mnóstwo i każdy znajdzie tu coś dla siebie – zapewnia Marcin Michalak, kierownik budowy, Skanska. – W okresie letnim obleganym miejsce będzie z pewnością tzw. ambona śniegowa. Nazwa pochodzi z czasów PRL, kiedy zwożono tu białe pryzmy z ulic. To najszersze miejsce na zmodernizowanym przez nas odcinku, liczące ponad 30 m. Teraz jest tu miejska plaża piaskowa oraz tarasy z widokiem na rzekę i jej dziki brzeg po stronie praskiej. Niespodzianka, jaką przygotowaliśmy dla dzieci to wodny plac zabaw z figurami ryb. Najmłodsi zobaczą, a nawet dotkną takie gatunki jak sum, jesiotr czy boleń. Pomiędzy wodnymi stworzeniami zainstalowaliśmy „tańczące” fontanny, które w nocy będą dodatkowo podświetlone. W odnowionej części bulwarów, dla miłośników koncertów i plenerowych imprez wybudowaliśmy plac à la scena. W pobliżu znajdą się stanowiska wystawowe oraz przeszklone pawilony z tarasami przeznaczone na kawiarnie i restauracje. Pawilony te posadowiliśmy na specjalnych pływakach i przymocowaliśmy do masywnych pylonów. Dzięki temu będą bezpieczne w czasie bardzo wysokich stanów wody w Wiśle dodaje Marcin Michalak ze Skanska.

Nad Wisłą miejsc do kontemplacji będzie teraz wiele:

  • nadbrzeżne schody
  • kamienne ławki
  • pomosty nad brzegiem rzeki

Bulwary będzie można zwiedzać zarówno pieszo, jak i rowerem. Skanska wybudowała nową ścieżkę rowerową i zamontowała stojaki na jednoślady. Nabrzeże firma obsadziła m. in. lipą srebrzystą, grabami, wierzbami i berberysem. Postawiono także donice z zielenią.

 

Inwestycja, która może stać się wzorem do naśladowania

– Cieszy nas, że miasto realizuje inwestycję, która tworzy wspólną przestrzeń dla wszystkich mieszkańców, a my jako Skanska możemy w tym procesie uczestniczyć – podkreśla Tomasz Ostalczyk, menadżer projektu, Skanska. – Otwarcie kolejnego odcinka bulwarów i udostępnienie warszawiakom nowych nadwiślańskich atrakcji w Roku Rzeki Wisły to wymarzony moment – dodaje menadżer projektu. – Dla nas, jako firmy budującej dla ludzi, szczególnie ważne jest to, że powstaje unikalna przestrzeń publiczna, która pełniąc funkcje rekreacyjne, społeczne i reprezentacyjne, przywróci ścisłą relację miasta z Wisłą mówi Tomasz Ostalczyk ze Skanska.

O projekcie
Zagospodarowanie 1,2-kilometrowego odcinka od Centrum Nauki Kopernik do mostu Śląsko-Dąbrowskiego realizuje Skanska na zlecenie Zarządu Mienia m.st. Warszawy działającego w imieniu Miasta Stołecznego Warszawa. Wartość kontraktu wynosi ponad 65,8 mln zł brutto. Inwestycja jest dofinansowana z projektu „Warszawski Węzeł Wodno-Rowerowy „Pedałuj i płyń” (bike & sail) – etap I”, ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

W kwietniu generalny wykonawca zakończył roboty budowlane odcinka między mostem Świętokrzyskim a ul. Karową. Aktualnie trwają procedury odbiorowe. Prace na drugim fragmencie od ul. Karowej do mostu Śląsko-Dąbrowskiego są w toku. Udostępnienie mieszkańcom całego nowego odcinka planowane jest w okresie wakacyjnym

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.