Wystawa: „Sceny święte i świeckie. Tkaniny Małgorzaty Pepłowskiej”

UDOSTĘPNIJ
  • 6
  •  
  •  
  •  

Wystawa: „Sceny święte i świeckie. Tkaniny Małgorzaty Pepłowskiej”.

Od 14 czerwca 2018 roku w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich prezentowana jest wystawa „Sceny święte i świeckie. Tkaniny Małgorzaty Pepłowskiej”. 

Autorka tkanin Pani Małgorzata Pepłowska, mieszkanka wsi Ruchna w powiecie węgrowskim, zaliczana jest do najbardziej znanych twórczyń ludowych Podlasia (na terenie województwa Mazowieckiego). Artystka jako jedna z nielicznych potrafi tkać ozdobne dywany dwuosnowowe, które to właśnie będą prezentowane na wystawie. Tkactwa nauczyła się w Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Węgrowie. Oprócz tego specjalizuje się w robieniu bożonarodzeniowych ozdób z kolorowych opłatków, wykonywaniem kwiatów z bibuły oraz wytwarzaniem rekwizytów obrzędowych takich np. jak palmy wielkanocne. Od niedawna pani Małgorzata podsiada własną pracownie obok domu, gdzie pracuje i prowadzi warsztaty.

Autorka bierze udział w licznych imprezach lokalnych i wojewódzkich, konkursach, uczestniczy w wystawach, a jej prace znajdują się w zbiorach muzeów w Polsce i zagranicą.

Twórczość Pani Małgorzaty Pepłowskiej nawiązuje do tradycyjnych dyscyplin regionalnej twórczości artystycznej, za co została uhonorowana takimi wyróżnieniami jak: Nagroda Marszałka Województwa mazowieckiego, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej”, nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Cykl tkanin przedstawiający sceny biblijne został zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawę można oglądać do 15 lipca w sali wystaw czasowych Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddział Muzeum Łazienki Królewskie.  

Wystawa organizowana jest przez Narodowe Centrum Kultury.

„Sceny święte i świeckie. Tkaniny Małgorzaty Pepłowskiej”
Wystawa czynna: 14 czerwca 2018 – 15 lipca 2018

Bilety:
Normalny: 10 zł
Ulgowy: 5 zł
Uczniowie i studenci do 26 lat: 1 zł

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.