Wystawa plenerowa: Sinfonia Varsovia w skali

Wystawa plenerowa: Sinfonia Varsovia w skali

Plenerowa wystawa Sinfonia Varsovia w skali będzie dostępna od 29 kwietnia do 28 maja na Placu Defilad w Warszawie. Odwiedzający dowiedzą się, co kryje się pod hasłem Sinfonia Varsovia, poznają historię instytucji oraz plany na przyszłość. Na wystawie udostępniona zostanie między innymi makieta akustyczna głównej sali koncertowej, części inwestycji realizowanej na warszawskim Kamionku.

Wystawa plenerowa „Sinfonia Varsovia w skali” przenosi się z Placu Defilad na Grochowską. Po otwarciu wystawy będzie ją można oglądać codziennie w godzinach 8–21 do 1 października. Wstęp wolny.

Grochowska 272 to nie tylko adres obecnej siedziby Sinfonii Varsovii, ale także miejsce, w którym za kilka lat zostanie otwarte wyjątkowe centrum muzyczne. Wystawa plenerowa daje przedsmak tego, czego przyszli słuchacze będą mogli spodziewać się, odwiedzając Pragę-Południe. Centralnym punktem eskpozycji jest połowa makiety, która powstała po to, by perfekcyjnie zaplanować akustykę przyszłej głównej sali koncertowej. Została ona wykonana w skali 1:10 i jest wiernym odzwierciedleniem wnętrza, które pomieści prawie 1900 osób. Jednak nie tylko tam słuchacze będą mogli doświadczyć muzyki na żywo, bo projekt obejmuje także adaptację budynków, już teraz znajdujących się na terenie siedziby instytucji. Kształt przyszłego centrum muzycznego Sinfonii Varsovii będzie można zobaczyć w formie eksponowanych wizualizacji.

Wystawa nie tylko prezentuje plany na przyszłość, ale także pokazuje wydarzenia i ludzi, którzy tworzyli historię orkiestry. Na kalendarium będzie można prześledzić wybór wydarzeń, które w oczach osób związanych z Sinfonią Varsovią od samego początku, wydały się szczególnie ważne. Na mapie świata natomiast będzie można odbyć metaforyczną podróż do wszystkich miejsc, które orkiestra odwiedziła. Pokazany zostanie również wybór najważniejszych wydawnictw płytowych, które wywindowały pozycję orkiestry na światowym rynku muzycznym, dzięki współpracy z takimi artystami jak Yehudi Menuhin, Krzysztof Penderecki, Martha Argerich czy Nigel Kennedy.

Na wystawie zostanie pokazana wielowymiarowa działalność Sinfonii Varsovii: jako organizatora festiwali (Szalone Dni Muzyki, Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu) i inicjatora działań edukacyjnych i popularyzujących muzykę (Poranki na Grochowskiej, Akademia Sinfonia Varsovia).  

Dalsze plany obejmują prezentowanie wystawy w innych lokalizacjach Warszawy, w tym w siedzibie Sinfonii Varsovii na Grochowskiej 272, gdzie będzie dostępna dla słuchaczy w czasie trwania letniego festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu.  

Otwarcie wystawy plenerowej 29 kwietnia o godz. 12.00. Do 6 czerwca wystawę będzie można obejrzeć bezpłatnie w godzinach 8.00 –20.00 od na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki, od strony ul. Marszałkowskiej.
  
Link do reportażu o powstawaniu makiety i Koncertach w skali na kanale YouTube

Organizator wystawy: Sinfonia Varsovia 
Partner wystawy: Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza
Projekt wystawy: Maciej Siuda Pracownia  
Zespół kuratorski: Marta Bacewicz, Jarosław Trybuś  
Projekt graficzny: Jakub de Barbaro  
Produkcja: Natalia Daca, Nina Dobaczewska, Joanna Trytek, Maciej Walczyna  
  
Wykonawca makiety i wystawy: Pracownia Tryktrak  
  
Materiały wideo:  
Lele Crossmedia Production (budowa makiety akustycznej)  
Grzegorz Mart Doc (Koncerty w skali)  
  
Projekt nowej siedziby Sinfonii Varsovii:   
Atelier Thomas Pucher ZT GmbH – główny projektant
Müller-BBM GmbH     
Buro Happold Polska Sp. z o.o.   
  
Projekt i budowę nowej siedziby Sinfonii Varsovii finansuje m.st. Warszawa w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku oraz zadania pn: Modernizacja zabytkowych obiektów oraz budowa sali koncertowej przy ul. Grochowskiej na potrzeby Sinfonii Varsovii.  

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.