Wystawa fotografii „Re-Generation” w Żydowskim Instytucie Historycznym

Wystawa fotografii „Re-Generation” w Żydowskim Instytucie Historycznym.

„RE-GENERATION. Życie żydowskie w Polsce.” Wystawa czasowa fotografii Chucka Fishmana.

Ekspozycja składa się z 73 czarno-białych fotografii, autorskich odbitek srebrowych. Ich twórcą jest niezależny amerykański fotograf prasowy Chuck Fishman, znany m.in. z doskonałych, pełnych wyrazu portretów muzyków jazzowych. Artystę czterokrotnie nominowano do nagrody głównej World Press Photo. Wykonane przez niego fotografie wielokrotnie umieszczano na pierwszych stronach takich magazynów jak: Life, Newsweek, Time, Fortune. Swoimi pracami, Fishman w sposób zindywidualizowany i wysoce artystyczny, wpisuje się w etos artysty fotografa inicjującego dokumentowanie historii i życia Żydów w powojennej Polsce. 

Zdjęcia wybrane do wystawy „RE-GENERATION. Życie żydowskie w Polsce” powstawały w różnych okresach i dzielą się na dwie części. Te dawne pochodzące z lat 70., 80. ubiegłego stulecia, przedstawiają nielicznych członków gmin żydowskich w Krakowie, Przemyślu, Warszawie i Wrocławiu „walczących” o przetrwanie. 

Z kolei zdjęcia powstałe już po roku 2000 (ostatnie zostało wykonane w 2018 roku w ramach obchodów 75. rocznicy Powstania w Getcie) ukazują nowo powstałe gminy i organizacje żydowskie, w których młodzi, roześmiani ludzie z entuzjazmem i namysłem angażują się w odnowę żydowskiego życia religijnego i kulturalnego w kraju. 

Wystawa czasowa:
7.08–28.10.2018

Otwarcie:
7.08.2018, godz. 18:00

Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5

Kuratorzy:
Teresa Śmiechowska, Tomasz Strug

Partnerzy:
Żydowskie Muzeum Galicja
Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej

Mecenas:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

https://www.facebook.com/events/2061873037419512/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.