Wystawa „Fortepiany Chopina”

Wystawa „Fortepiany Chopina”.

Jak brzmiały instrumenty, na których tworzył i koncertował Fryderyk Chopin? Gdy kilka lat temu w Krzemieńcu na Ukrainie odnaleziono jeden z nielicznych egzemplarzy Buchholtza – fortepianu, na którym komponował w Warszawie Fryderyk Chopin, odpowiedzi na to pytanie postanowił poszukać Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Ze względu na fakt, że do czasów nam współczesnych nie zachował się ani jeden instrument tej marki w kondycji koncertowej, odkrycie Buchholtza umożliwiło realizację wyjątkowego, acz bardzo trudnego projektu – odtworzenia warszawskiego fortepianu naszego kompozytora. Zbudowania kopii instrumentu podjął się Paul McNulty: osiadły w Czechach kanadyjski budowniczy fortepianów, prowadzący wnikliwe badania i odtwarzający techniki stosowane przez mistrzów w XIX wieku. To właśnie ten instrument zabrzmi 17 marca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej po raz pierwszy publicznie (http://bit.ly/2toM7Du) – dokładnie w rocznicę prawykonania przez Chopina jego „Koncertu f-moll” – na Buchholtzu właśnie.

Po koncercie wskrzeszony Buchholtz zawędruje do Sal Redutowych na wystawę „Fortepiany Chopina…”, gdzie dołączy do innych historycznych instrumentów znajdujących się w kolekcji NIFCu – oryginałów Pleyela, Erarda i Broadwooda oraz kopii Grafa.
Ekspozycję będzie można oglądać od wtorku do niedzieli, w godz. 11:00-19:30. Zwiedzający będą mogli nie tylko przyjrzeć się fortepianom z bliska, ale również wysłuchać utworu Pawła Mykietyna, skomponowanego specjalnie na tę okazję… na wszystkie prezentowane instrumenty.

Miejsce: Sale Redutowe w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
od wtorku do niedzieli w godz. 11:00-19:30
od 18 marca do 8 kwietnia 2018 roku
(dla widzów także w czasie przerw)

Wejście na wystawę wejściem nr 80 od strony Teatru Narodowego.

WSTĘP WOLNY!

Więcej informacji: http://bit.ly/2G2dPJ0
Współorganizatorem koncertu Warszawski fortepian Chopina oraz wystawy jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

fot. W. Grzędziński/NIFC

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.