Wystawa „Cele bezpieki” w Ministerstwie Sprawiedliwości

Wystawa „Cele bezpieki” w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Od 2 marca 2018 roku będzie dostępna nowa ekspozycja Muzeum Powstania Warszawskiego w piwnicach dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie w latach 1945-1954 więzieni byli działacze podziemia niepodległościowego. W areszcie siedzieli m.in. gen. August Emil Fieldorf „Nil” i Jan Rodowicz „Anoda”.

Uroczyste otwarcie z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędzie się 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Do tej pory w budynku obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości zachowały się oryginale cele oraz karcery, w niektórych odkryto nawet zapiski osadzonych. Na powierzchni 600 m2 Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyło ekspozycję, gdzie pokazane zostały powojenne losy Powstańców – komunistyczne represje wobec młodych ludzi, którzy nie spodziewali się, 
że będą prześladowani i torturowani za walkę o niepodległość.

Ekipa konserwatorów z Muzeum przeprowadziła w piwnicach badania konserwatorskie i zabezpieczyła kilkadziesiąt śladów pozostawionych przez więźniów (rysunki, inicjały, sentencje itp.)w sześciu celach. Odnalezione rysunki nie są wyraźne, ale można odczytać np. fragmenty kalendarzy kreskowych, monogramy.

Na ekspozycji znalazły się także pamiątki osób przetrzymywanych m.in. w więzieniu przy Rakowieckiej,  także przy ul. 11 listopada, we Wronkach, w zakładzie karnym w Fordonie, czy więzieniu w Krakowie. Są to np. szachy z chleba, medalion z chleba, krzyżyk, haftowany ryngraf z orłem w koronie, cygarniczka, etui na ołówki, pierścionek z końskiego włosia i fragmentów szczoteczki do zębów, korale z rybich ości, pudełeczka w kształcie serca, fragment grzebienia. Przedmioty pochodzą ze zbiórki pamiątek, która była prowadzona od 2015 roku.

Do stanu historycznego udało się przywrócić trzy cele, gdzie będą prezentowane pamiątki od darczyńców. Głównym celem ekspozycji jest przeciwstawienie sobie dwóch systemów wartości poprzez ukazanie funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa i bohaterów podziemia antykomunistycznego. Nowa ekspozycja jest swoistym  tragicznym epilogiem ekspozycji prezentowanej w MPW – losy Powstańców prześladowanych po wojnie.

  • Godziny otwarcia: wtorek nieczynne, pozostałe dni tygodnia od 10:00 do 18:00
  • Wstęp bezpłatny w marcu; na miejscu dostępne publikacje do sprzedaży (książki, płyty, filmy) traktujące o temacie ofiar reżimu komunistycznego.
  • Adres: Ministerstwo Sprawiedliwości al. Ujazdowskie 11/wejście od ul. Św. Teresy

źródło: https://www.1944.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.