Wykład specjalny prof. Andrzeja Turowskiego „Straż przednia versus pospolite ruszenie”

28 marca 2017 roku w Muzeum Narodowym odbędzie się wykład specjalny prof. Andrzeja Turowskiego „Straż przednia versus pospolite ruszenie”.

OPIS WYKŁADU:
Pewien francuski teoretyk w 1968 roku nazwał awangardę workiem bez dna, do którego wrzuca się wszystkie niesprecyzowane i trudne do zakwalifikowania nowości. Do dzisiaj jest to jednak kategoria przydatna i powszechnie stosowana w dziedzinie historii sztuki. Trudno przecież pisać historię sztuki nowoczesnej bez awangardy. Problemów natomiast przysparza zakres pojęciowy terminu „awangarda”, który – stosowany dziś w sposób niejednorodny – budzi gorące spory (postęp, nowość itp.). Wśród omawianych podczas wykładu zagadnień znajdzie się także związek awangardy z utopią i ideologią.

O PROFESORZE ANDRZEJU TUROWSKIM:
Mieszkający w Paryżu Profesor Andrzej Turowski jest wybitnym znawcą polskiej i rosyjskiej awangardy, autorem książek „W kręgu konstruktywizmu” (1979), „Awangardowe marginesy” (1998), „Budowniczowie świata. Z dziejów radykalnego modernizmu w sztuce polskiej” (2000), „Malewicz w Warszawie: rekonstrukcje i symulacje” (2005) i ponad 200 artykułów. Profesor Turowski ukończył prawo i historię sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do 1983 roku pracował w Instytucie Historii Sztuki UAM. W latach 70. Turowski współtworzył program artystyczny warszawskiej Galerii Foksal. Pracował też z teatrem Cricot 2 Tadeusza Kantora. W 1984 roku wyjechał na stałe do Francji, gdzie rozpoczął pracę w Ecole de l’Architecture de la Vilette w Paryżu. Rok później zdobył nominację profesorską w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Clermont Ferrand II. Następnie objął katedrę sztuki nowoczesnej na Uniwersytecie Burgundzkim w Dijon. W zeszłym roku przeszedł na emeryturę. Mieszka w Paryżu. Był współorganizatorem wielkich międzynarodowych ekspozycji, w tym światowej wystawy konstruktywizmu (1976), sztuki racjonalistycznej we Włoszech (1989), „Europa, Europa” we Niemczech (1994, z Ryszardem Stanisławskim) czy „Czasy skończone! Historii już nie ma” w Tulonie (lipiec – wrzesień 2004)

28 marca (wtorek), godz. 18.15
Muzeum Narodowe w Warszawie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.