Wykład Joanny Rajkowskiej

Wykład Joanny Rajkowskiej.

Reklama
Reklama

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Joanny Rajkowskiej pt. „Oświecenie. Masoneria. Błąd i jego miejsce w systemie wiedzy” towarzyszący wystawie „Czym jest Oświecenie? 200 lat Gabinetu Rycin BUW”.

Wykład odbędzie sie 26 maja 2018 roku o godzinie 18:00 w Muzeum nad Wisłą.

Tematem mojego wykładu są wątpliwości co do funkcji i miejsca błędu w historii ludzkiej myśli. Jak radzą sobie z błędem idee oświeceniowe, zakładające że władza rozumu prowadzi do postępu, prawdy i doskonalenia ludzkości? Jednoznacznie negatywne konotacje, jakie Wiek Światła wyznaczył aberracjom prowadzi do wielu pytań, bo relacja racji i błędu była w XVIII wieku niezwykle problematyczna. Jedną z najbardziej fascynujących formacji intelektualnych tego czasu byli wolnomularze, łączący swobodnie zarówno oświeceniowe idee samodoskonalenia poprzez naukę, jak i alchemię czy okultyzm. Nie będąc filozofką idei opowiem o tym przedstawiając moje projekty poświęcone masonerii w paru europejskich krajach – w Wielkiej Brytanii, Danii, Austrii i w Polsce, projektach pod wspólnym tytułem „Światło Loży”.
Joanna Rajkowska

Reklama
Reklama

Joanna Rajkowska
(ur. 1968) jest autorką projektów publicznych, obiektów, filmów, instalacji oraz efemerycznych akcji i sytuacji realizowanych w przestrzeni pozagaleryjnej. Najbardziej znane prace artystki: „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”, czyli popularna palma na rondzie de Gaulle’a (2002 – do dziś) i „Dotleniacz” (istniejący w latach 2006–2007) przybrały formę rzeźb społecznych w przestrzeni publicznej Warszawy. Projekty Rajkowskiej opierają się zwykle na pracy nad specyficznym miejscem, obciążonym historycznie lub ideologicznie, naznaczonym brakiem tożsamości, traumą lub wyparciem.

Więcej o wystawie: oswiecenie.artmuseum.pl

 

Reklama
Reklama

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.