Wycieczka po Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie

Wycieczka po Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie

Wielu warszawiaków nigdy nie była w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Budynek pozostaje dla nich niedostępny z różnych powodów. My wybraliśmy się na wycieczkę po kulisach teatru i chcemy się z Wami podzielić tym co można zobaczyć podczas 2 godzinnego zwiedzania.

Teatr Wielki pierwotnie zaprojektowany przez Antonia Corazziego, bardzo zniszczony podczas wojny, został przebudowany i zmodernizowany według projektu Bohdana Pniewskiego. Uroczyste otwarcie odbyło się 19 listopada 1965 roku. 

Zwiedzanie zaczyna się od wejścia przejściem służbowym na scenę teatru.

img_1977
Wejście na scenę
scena2Scena za kulisami
scenaScena za kulisami
img_1979
Scena za kulisami

Scena Opery Narodowej jest jedną z największych scen operowych świata – z łatwością mogłaby pomieścić 10-cio piętrowy blok mieszkalny. 

sala_max_1Widok na widownię ze sceny, zdjęcie ze strony http://teatrwielki.pl/
 

Na wyższych pietrach teatru, gdzie dostaliśmy się windą towarową, znajdują się: malarnia, szereg pracowni, sale konstruktorskie, magazyny, sale do ćwiczeń.

p1080533Przestrzeń montażu scenografii 
p1080544
Stolarnia
scenografiaElementy scenografii
p1080549Ślusarnia
p1080560
Korytarz przy salach Polskiego Baletu Narodowego
p1080573Magazyn Kostiumów, kostiumy do La Gitana, 1993 rok
p1080587Pracownia Krawiecka Męska

Podczas zwiedzania odwiedziliśmy następujące miejsca: Foyer, kulisy sceny, Scenę, magazyny scenografii, Malarnię, Salę Montażową, Stolarnię, Ślusarnię, Pracownię Artystyczną Modelarstwa i Rzeźby, korytarze Polskiego Baletu Narodowego, Magazyn Kostiumów, Pracownię Obuwniczą, Pracownię Krawiecką Męską oraz widownię Sali Moniuszki.

Wycieczki odbywają się po wcześniejszym uzgodnieniu daty zwiedzania u koordynatora za pośrednictwem wiadomości e-mail wysłanej na adres: wycieczki@teatrwielki.pl.

Ciekawostki: W teatrze znajduje się na stałe jednostka Staży Pożarnej. Codziennie w budynku przebywa około 1000 pracowników Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.