„Wieczór z Józefem Czapskim w Instytucie Pamięci Narodowej

„Wieczór z Józefem Czapskim. W 25. rocznicę śmierci malarza, pisarza, żołnierza, więźnia Starobielska i Griazowca”.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie zaprasza na „Wieczór z Józefem Czapskim. W 25. rocznicę śmierci malarza, pisarza, żołnierza, więźnia Starobielska i Griazowca” z udziałem prof. Rafała Habielskiego, Andrzeja Mietkowskiego, dr. Piotra Kłoczowskiego i dr Małgorzaty Ptasińskiej.

Rozmowę o Józefie Czapskim poprowadzi Ewa Stocka-Kalinowska, redaktor Pogramu 2 Polskiego Radia.

W trakcie spotkania zostaną pokazane nieznane grafiki Józefa Czapskiego z prywatnej kolekcji.

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Dziedzictwo Drugiej Wielkiej Emigracji” Centralnego Projektu Badawczego IPN „Polska emigracja niepodległościowa 1945–1990”.

12 stycznia 2018 r. (piątek), godz. 17.00
Przystanek Historia
Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki
Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25

Wstęp wolny

Józef Czapski należał do najwybitniejszych polskich intelektualistów XX wieku, był świadkiem zbrodni katyńskiej, kierował Oddziałem Kultury i Prasy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, współtworzył Instytut Literacki w Paryżu. W 1944 roku wydał „Wspomnienia starobielskie”, a po wojnie m.in.: „Na nieludzkiej ziemi”. Należał do grupy kapistów, miał wiele wystaw, m.in. w Paryżu, Genewie, Londynie. Po zakończeniu II wojny światowej pozostał na emigracji. Posiadał rozległe kontakty w środowisku intelektualistów po obu stronach żelaznej kurtyny, które wykorzystywał na rzecz wolności Polski, był gorącym patriotą. Zmarł 12 stycznia 1993 roku w podparyskim Maisons-Laffitte.

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.