Wianki nad Wisłą: Warszawski Wianek Świętojański

W najbliższą sobotę 24 czerwca br., rękoma mieszkańców stolicy zostanie upleciony Warszawski Wianek Świętojański.

Pełen symboliki i magii Warszawski Wianek Świętojański powstanie w czasie Pikniku Świętojańskiego z kilku tysięcy żywych kwiatów. Wspólne dekorowanie rozpocznie się już o godz. 14.00 a wieczorem – zgodnie z tradycją – imponująca czterometrowa kwiatowa kompozycja zostanie zwodowana na Wiśle.

Rytuał tworzenia wianków z polnych kwiatów i puszczania ich na wodę był w dawnych czasach zarezerwowany jedynie dla panien i kawalerów, którzy w Noc Kupały wróżyli dla siebie rychłe zamążpójście. Ta piękna tradycja przetrwała do naszych czasów i ewoluowała, ponieważ podczas Wianków nad Wisłą każdy może wziąć udział w zabawie. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji kilka tysięcy żywych kwiatów, a wśród nich: różowe peonie, zielone santini, białe margerytki i słoneczniki.

Cały wianek będzie ważył około 180 kg. Aby mógł swobodnie utrzymać się na wodzie, zastosowaliśmy w nim aluminiową konstrukcję wypełnioną tworzywem zbliżonym do tego, z którego wykonuje się super lekkie modele latające – mówi Adam Sadowski z firmy Multidekor, która podjęła się przygotowania wianka.

Pieczę nad całością kompozycji obejmą dekoratorki, florystka i artysta plastyk, które będą służyć radą co do sposobu łączenia roślin i opowiedzą uczestnikom  pikniku o tradycji wianków, właściwościach i symbolice używanych w nich kwiatów.

Warszawski Wianek Świętojański około godziny 18:30 wśród akompaniamentu muzyki zostanie puszczony na wodę i tam zakotwiczony, by można go było podziwiać przez resztę nocy.

Czego jeszcze nie można przegapić podczas tegorocznej, największej miejskiej imprezy plenerowej?

W Multimedialnym Parku Fontann powstanie świętojańskie miasteczko, w którym każdy będzie mógł kreatywnie i relaksująco spędzić dzień i wziąć udział w tradycyjnych obrzędach Pikniku Świętojańskiego. Na karcelaku, placu zabaw z grami i zabawami naszych dziadków i pradziadków, w miasteczku rowerowym z cyklistami na bicyklach poczujemy atmosferę i poznamy fragment historii przedwojennej Warszawy. W popołudniowym programie przewidziana jest tradycyjna potańcówka na dechach oraz koncert zespołu Marii Pomianowskiej.

Podczas Wianków obchodzony będzie Rok Wisły i tutaj również nie zabraknie kuszących rozmaitością wodnych atrakcji. Z przystani przy Bulwarze Karskiego już od godziny 14:00 będzie można będzie wyruszyć w rejsy tradycyjnymi łodziami po Wiśle i w krótkie prezentacyjno-edukacyjne rejsy kajakami z instruktorem. Odbędzie się otwarcie i zwiedzanie e-barki – pływającego centrum promocji i informacji o Wiśle, a w trakcie jej cumowania będzie można posłuchać dwóch zespołów kameralnych. O 15:00 rozpoczną się rejsy łodziami pasażerskimi oraz pokazy wodnych sportów i akrobacji.

Wieczorem niebo rozbłyśnie fajerwerkami a na scenie pojawią się gwiazdy. Wystąpi specjalnie zaproszony na tę okazję do Polski DJ Afrojack, jeden z najbardziej nowatorskich i rozchwytywanych muzyków światowego formatu oraz artyści znad Wisły: Xxanaxx, T-Love, O.S.T.R. i Vavamuffin.

Program: 
20:00 Xxanaxx
20:40 Vavamuffin
21:30 T-Love
22:20 O.S.T.R.
23:10 DJ Afrojack

O północy niebo nad Wisłą rozświetli jeden z największych w Polsce pokazów sztucznych ogni, podczas którego na niebie pojawi się napis „I <3 Wisła”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorem imprezy jest Stołeczna Estrada, Instytucja Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.

22. edycja Wianków nad Wisłą odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.