Warszawskie dorożki – Łukasz Lubryczyński i Karolina Gańko

20 marca 2017 roku odbędzie się wykład „Warszawskie dorożki”.

Dziewiętnastowieczni warszawscy dorożkarze i dorożki, czyli „gdyby nie złodzieje, hrabiowie i pindy – nie wyżyłby dryndziarz całkiem ze swej dryndy”

Dorożki stanowiły nieodłączny element XIX-wiecznej Warszawy. Uważny czytelnik ówczesnej literatury i prasy odnajdzie niejednokrotnie wzmianki o tych pojazdach, a zobaczy je na licznych obrazach, rycinach i fotografiach przedstawiających naszą stolicę. Dziś często nie uświadamiamy sobie, że przez większość okresu belle epoque dorożki, pomimo konkurencji tramwajów konnych i omnibusów, były głównym środkiem komunikacji miejskiej. Nasza wiedza na temat dorożek jest stosunkowo niewielka, gdyż dla XIX-wiecznego mieszkańca Warszawy były czymś tak powszednim, jak dla nas obecnie taksówki czy autobusy. W związku z tym nikt nie poświęcał im większej uwagi. A szkoda, bo dorożki z hałasem toczące się po brukowanych ulicach, powożone przez nie zawsze trzeźwych dryndziarzy stanowią wdzięczny temat do opowiadań. To właśnie ich urok docenił w latach 40. XX wieku Konstanty Ildefons Gałczyński pisząc swoją słynną „Zaczarowaną dorożkę”… chociaż przemierzającą ulice Krakowa. My pragniemy przybliżyć Państwu ten ciekawy, ale zapomniany świat warszawskich dorożkarzy. Świat utrwalony, m. in. w stołecznych balladach i satyrach. W trakcie spotkania nie zabraknie również wątków praskich dorożkarzy.

Karolina Wanda Gańko – absolwentka Instytutu Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Autorka książek Hrabia Marian Starzeński i jego rodzina w dobrach Ruda oraz Dzieje Gminy Dębe Wielkie od czasów prehistorycznych do 1831 roku. Badaczka i popularyzatorka historii regionalnej gminy Dębe Wielkie. Interesuje się historią społeczną Polski, a zwłaszcza tematyką ziemiańską. Potomkini XIX-wiecznego dorożkarza warszawskiego.

Łukasz Lubryczyński – absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz Instytutu Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na co dzień pracuje w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy. Pasjonat genealogii i historii społecznej. Warszawiak od pokoleń, który wśród przodków ma również dorożkarzy.


20 marca 2017, godz. 19:30
w To Się Wytnie, ul. Stalowa 46

Wydarzenie na stronach POSUL: http://www.posul.waw.pl/2017/03/warszawskie-dorozki-karolina-wanda.html

Program najbliższych wykładów: http://www.posul.waw.pl/p/nadchodzacewyklady.html

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.