Warszawa finansuje programy bezpłatnych szczepień przeciw grypie

Warszawa finansuje programy bezpłatnych szczepień przeciw grypie sezonowej dla mieszkańców powyżej 65 r.ż., kobiet w ciąży, małych dzieci oraz pracowników sektora oświaty i pomocy społecznej. Mimo trudności z dostępem do szczepionek, zaszczepiliśmy już ponad 5 tys. seniorów.

Apel do rządu – czekamy na więcej szczepionek

Z powodu epidemii w tym roku czeka nas współwystępowanie zachorowań na koronawirusa i na grypę, co przy podobnych objawach utrudni rozpoznanie choroby, szczególnie w początkowej fazie rozwoju infekcji. Jednoczesne zakażenie organizmu wirusem grypy i koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby i wystąpienia powikłań. Skutki dalszego rozwoju epidemii mogą złagodzić m.in. szeroki dostęp do testów w kierunku COVID-19 oraz powszechne szczepienia przeciwko grypie. Dlatego tak istotne jest, aby jak najwięcej osób zwiększyło swoją odporność i zaszczepiło się przeciwko grypie.

W związku ze zwiększoną liczbą zachorowań na COVID-19 wśród mieszkańców Warszawy, apelujemy do rządu o jak najszybsze sprowadzenie do kraju szczepionek przeciw grypie. Wysłaliśmy w tej sprawie pismo do Ministra Zdrowia, ponieważ jesteśmy zaniepokojeni obecną sytuacją, dotyczącą bardzo ograniczonej liczby dostępnych szczepionek lub ich brakiem na rynku – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Możemy zaszczepić ponad 100 tys. mieszkańców

Warszawa finansuje programy polityki zdrowotnej, w ramach których miasto płaci za wykonanie szczepień podmiotom leczniczym wybranym w konkursach ofert. Same szczepionki są kupowane przez te podmioty.

– Podkreślam, że w ramach miejskich programów zdrowotnych jesteśmy gotowi sfinansować szczepienia dla ponad 100 tys. osób najbardziej narażonych na zakażenie – seniorów, ciężarnych kobiet, małych dzieci, ale również pracowników miejskich szkół, przedszkoli, żłobków, domów pomocy społecznej. Chcemy również nie dopuścić do obciążenia przychodni oraz szpitali – dodaje prezydent.

Miejskie programy szczepień przeciwko grypie

Zaplanowane przez miasto bezpłatne szczepienia przeciwko grypie sezonowej obejmują grupy mieszkańców najbardziej narażone na zachorowanie, tj.:

– osoby powyżej 65 r.ż. W 2019 roku z programu „Grypa 65+” skorzystało blisko 50 tys. seniorów. Mimo trudności z zakupem szczepionek w hurtowniach, dostarczyliśmy przychodniom już ok. 40 proc. z ponad 50 tys. szczepionek z tegorocznego programu, a bezpłatnie zaszczepiło się ponad 5,8 tys. stołecznych seniorów.

– dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 r.ż. – planujemy zaszczepić ok. 10 tys. maluchów w sezonie 2020/2021;

– kobiety w ciąży – w tegorocznej edycji programu planujemy objąć szczepieniami ok. 3 tys. ciężarnych.

Co istotne, programy szczepień przeciw grypie dla seniorów, dzieci i kobiet w ciąży obejmują cały sezony grypowy, tj. okres od września do marca. Szczepienia będą też wykonywane dla pacjentów Stołecznego Centrum Opiekuńczo Leczniczego oraz podopiecznych noclegowni i schronisk.

 Bezpłatne szczepienia dla miejskiej oświaty i pomocy społecznej

W związku z epidemią koronawirusa w tym sezonie szczepieniami przeciwko grypie planujemy również objąć osoby pracujące w sektorach oświaty i pomocy społecznej, które są narażone na grypę i infekcje ze względu na dużą częstotliwość kontaktów społecznych. Chcemy, aby z finansowanych przez miasto szczepień mógł skorzystać każdy nauczyciel, pedagog, opiekun w żłobku, pracownik miejskich domów i ośrodków pomocy społecznej, jak również pracownik personelu administracyjnego i pomocniczego. W stołecznych placówkach oświatowych pracuje ponad 40 tys. osób, kolejnych blisko 7,5 tys. zatrudnionych jest w miejskich domach pomocy społecznej i żłobkach. Szczepionki dla pracowników miejskiej oświaty i pomocy społecznej zostaną kupione, jak tylko będą dostępne na rynku.

Listy przychodni wraz z adresami i numerami telefonów, które wykonują szczepienia w ramach miejskich programów bezpłatnych szczepień przeciwko grypie:

-szczepienia przeciw grypie dla seniorów:

https://www.um.warszawa.pl/dla-mieszkancow/zdrowie/programy-zdrowotne/program-szczepien-ochronnych-przeciwko-grypie-dla-osob-od;

-szczepienia przeciw grypie dla dzieci:

https://www.um.warszawa.pl/dla-mieszkancow/zdrowie/programy-zdrowotne/program-szczepie-przeciw-grypie-dla-dzieci;

-szczepienia przeciw grypie dla kobiet w ciąży:

https://www.um.warszawa.pl/dla-mieszkancow/zdrowie/programy-zdrowotne/program-szczepie-przeciw-grypie-dla-kobiet-w-ci-y.

 źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.