Warszawa bezpłatnie przeszkoli osoby chętne do pracy w żłobkach

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

Warszawa bezpłatnie przeszkoli osoby chętne do pracy w żłobkach, klubach dziecięcych i na stanowisku dziennego opiekuna. Rusza właśnie kolejny cykl specjalistycznych szkoleń. Wszyscy uczestnicy po ukończeniu kursu i zdanym egzaminie będą mieli gwarancję zatrudnienia w miejskich żłobkach.

Tak jak obiecaliśmy, w ramach programu „Warszawa dla najmłodszych” zwiększamy liczbę miejsc w stołecznych żłobkach. Od września 2019 r. wszystkie miejsca w publicznych żłobkach oraz punktach dziennej opieki będą bezpłatne. Oprócz tego, chcemy wykupić w tym roku kilka tysięcy miejsc w placówkach prowadzonych przez podmioty prywatne. Dbamy również o odpowiednią opiekę nad małymi warszawiakami. Chcemy by więcej osób podejmowało pracę opiekunki, bo więcej opiekunek, to więcej miejsc w żłobkach – mówi Paweł Rabiej, wiceprezydent stolicy.

W ramach akcji „Zostań opiekunką w żłobku” Warszawa rozpoczyna działania, by pozyskać więcej wykwalifikowanych opiekunek dla żłobków. Opiekunką lub opiekunem w żłobku mogą zostać zarówno studenci jak i osoby, które nie są już aktywne zawodowo. Warunkiem jest ukończenie kursu przygotowawczego lub kierunkowych studiów (np. pedagogika wczesnoszkolna lub przedszkolna)

280 godzin bezpłatnego szkolenia

Miasto oferuje bezpłatnie 280 godzinne szkolenie na opiekuna dzieci do lat 3. Szkolenia odbywają się w systemie dziennym lub weekendowym. Najbliższa edycja rozpoczyna się 25 maja 2019 r.

Warszawa, w ramach umowy z firmą szkoleniową Widnokrąg i porozumienia z Krajowym Centrum Pracy, jeszcze w tym roku bezpłatnie przeszkoli ok. 130 osób, które będą mogły zaopiekować się około 1000 dzieci. Osoby, które ukończą specjalistyczny kurs zostaną zatrudnione w Zespole Żłobków m.st. Warszawy na umowę o pracę lub będą mogły założyć własną działalność gospodarczą i otworzyć punkt dziennego opiekuna, klub dziecięcy czy żłobek. Osoby chętne do udziału w szkoleniu mogą zgłaszać się mailowo: centrum@cpwidnokrag.pl lub telefonicznie: 789 249 162.
Więcej informacji tutaj.

Dodatkowo uruchamiamy kolejną ścieżkę wsparcia – własne centrum szkoleń w Centrum Wspierania Rodzin Rodzinna Warszawa. Będziemy prowadzić tam Akademię Opiekuna Małego Dziecka, w ramach której kwalifikacje do pracy na stanowisku opiekuna w żłobku uzyska blisko 200 osób (2020 r.). Urząd Pracy m.st. Warszawy także oferuje szkolenia dla kandydatów na opiekunów najmłodszych warszawiaków.

Więcej miejsc w żłobkach

Obecnie w Warszawie jest ok. 17 tys. miejsc w żłobkach miejskich i prywatnych, do końca 2023 r. miasto chce zwiększyć tę liczbę o co najmniej 11 tys. Powstanie 38 żłobków oraz wykupione zostaną miejsca w żłobkach prowadzonych przez przedsiębiorców. Jeszcze w tym roku oddane zostaną trzy nowe żłobki na łącznie ponad 360 miejsc w dzielnicach: Ursynów, Wesoła i Wola.

Od września 2019 r. wszystkie miejsca w publicznych żłobkach oraz punktach dziennej opieki będą bezpłatne. Taką uchwałę podjęli radni miejscy w lutym 2019 r.

Trwa konkurs dla przedsiębiorców

Od września 2019 r. zaczną działać kolejne, wykupione przez miasto w drodze konkursu, miejsca w standardzie miejskim w placówkach niepublicznych (żłobki, kluby dziecięce oraz punkty dziennej opieki). Rodzice nie zapłacą za nie, dokładnie tak jak w żłobku publicznym i publicznym punkcie dziennego opiekuna.

Przedsiębiorcy mają czas na składanie ofert w konkursie do środy, 15 maja. Z zasadami konkursu można zapoznać się tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.