Wakacyjne spacery z historią po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Wakacyjne spacery z historią po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie zaprasza na niezwykłe spacery po Powązkach Wojskowych.

Pierwsze wakacyjne spotkanie odbędzie się w sobotę 7 lipca 2018 r. o godzinie 11.00. Po jednej z najstarszych, warszawskich nekropolii oprowadzi dr Anna Maria Adamus z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. Uczestnicy będą mieli możliwość wysłuchania nietypowego wykładu o historii Polski po 1918 r. Zwiedzanie grobów i pomników będzie okazją do głębszego zrozumienia najważniejszych wydarzeń w naszych najnowszych dziejach.

Wszystkich zainteresowanych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w spacerze 7 lipca, zapraszamy na Wojskowe Powązki 29 lipca (niedziela) oraz 11 sierpnia (sobota) 2018 r. o godzinie 11.00.

Wstęp wolny

Do dziś dnia cmentarz ten kryje wiele tajemnic związanych z pochówkami żołnierzy niemieckich i rosyjskich z I wojny światowej, bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, konspiracji niepodległościowej z okresu II wojny światowej, Powstania Warszawskiego, ale także komunistów – zarówno pierwszych sekretarzy PZPR, jak i oprawców z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

W czasie II wojny światowej Niemcy w wydzielonej części cmentarza utworzyli cmentarz wojenny, na którym m.in. został pochowany jeden z największych katów Warszawy gen. SS Franz Kutschera. Komuniści, budując po wojnie panteon swoich bohaterów, przenieśli nie tylko najważniejszy symbol przedwojennych Powązek znajdujący się w Alei Głównej, czyli pomnik wojny polsko-bolszewickiej, lecz także grób jednego z najwybitniejszych piłsudczyków – Walerego Sławka.

Na cmentarzu znajdują się też liczne symboliczne groby, takie jak „Dolinka Katyńska”, i  miejsce potajemnych pochówków, czyli „Łączka”, związane z ofiarami reżimu komunistycznego zamordowanymi w ZSRS i w więzieniu mokotowskim w Warszawie w latach 1948–1956. Intensywne prace ekshumacyjne prowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka mają na celu m.in. odnalezienie szczątków rtm. Witolda Pileckiego oraz gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.

Grupy zorganizowane i osoby indywidualne zainteresowane bezpłatnymi spacerami po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach prosimy o kontakt:

dr Anna Maria Adamus; tel.: 022 860 70 51; e-mail: annamaria.adamus@ipn.gov.pl

https://warszawa.ipn.gov.pl/waw/aktualnosci/54985,Wakacyjne-spacery-z-historia-Cmentarz-Wojskowy-na-Powazkach-lipiecsierpien-2018.html

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.