W czwartej odsłonie festiwalu Jazz na Starówce wystąpi Maciej Obara Quartet

W tę sobotę, 21 lipca 2018 roku w czwartej odsłonie festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie o godz. 19.00 wystąpi wybitny saksofonista, kompozytor, laureat wielu nagród, Maciej Obara Quartet. Usłyszymy jego ostatni projekt Unloved, jeden z najważniejszych albumów roku.

Maciej Obara Quartet – Unloved

Wybitny saksofonista, kompozytor, improwizator, laureat wielu nagród, w tym Fryderyka. Od początku kariery konsekwentnie rozwija swój własny język muzyczny. Choć współpracował z wieloma artystami z Japonii, USA i Europy, to od lat jego priorytetowym projektem jest autorski kwartet, w skład którego wchodzą: znakomity pianista Dominik Wania, skandynawscy muzycy: kontrabasista Ole Morten Vågan oraz perkusista Gard Nilssen. Najnowsza płyta zespołu, „Unloved”,  to jeden z najważniejszych albumów roku , zarejestrowany został dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM. Płyta otrzymała nagrodę Fryderyka, a Maciej Obara został artystą roku.

Maciej Obara jest trzecim Polakiem, po Tomaszu Stańce i Marcinie Wasilewskim, który nagrał płytę dla słynnej monachijskiej wytwórni .

Maciej Obara Quartet

Maciej Obara- saksofon altowy

Dominik Wania- fortepian

Ole Morten Vågan – kontrabas

Gard Nilssen – perkusja

„Moi przyjaciele są niesamowitymi improwizatorami. Uwielbiam ich umiejętność swobodnego poruszania się po otwartych przestrzeniach. Uwielbiam sposób, w jaki nadają kształt i kolor pomysłom, które rodzą się w mojej głowie…”.  

Maciej Obara. Jeden z najaktywniejszych polskich muzyków  europejskiej sceny jazzowej który od początku kariery konsekwentnie rozwija swój własny język muzyczny. Już na studiach Obara zakłada autorskie trio, z udziałem Macieja Garbowskiego oraz Krzysztofa Gradziuka, z którymi koncertuje, wygrywa konkursy dla młodych zespołów oraz wydaje dwa albumy („Message from Ohayo”, „I can do it”). Mocny debiut przynosi  pochlebne recenzje w polskiej branży muzycznej.

W 2008 roku saksofonista otrzymuje zaproszenie do współpracy od legendy europejskiego jazzu – Tomasza Stańki. Razem koncertują w projekcie „New Balladyna Quartet” oraz nagrywają muzykę do spektaklu „Terminal 7”. W zespole Stańki Maciej Obara poznaje muzyczną bratnią duszę – wybitnego pianistę – Dominika Wanię. Przyjaźń istotnie wpływa na dalszą drogę muzyczną obu artystów. Początkowo inspiracje saksofonisty kierują jego uwagę ku współczesnemu jazzowi ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. W konsekwencji Obara zaprasza na trasę koncertową Antoine’a Rooneya, a następnie udaje się do Nowego Jorku by zarejestrować nowy materiał wraz z muzykami związanymi ze środowiskiem artystyczno-pedagogicznym SIM. Efektem tego wyjazdu są dwie kolejne płyty dla wydawnictwa Ars Cameralis z Katowic, które ukazały się na polskim rynku fonograficznym. Pierwsza to rejestracja sesji z udziałem saksofonisty w towarzystwie Nasheeta Waitsa, Ralpha Alessiego oraz Marka Eliasa, kolejna to owoc spotkania z Harveyem Sorgenem i Johnem Lindbergiem.

Po nowojorskich doświadczeniach Obara poszerza swój polski skład. Zaprasza do współpracy Dominika Wanię tworząc kwartet z którym wydaje piątą autorską płytę „Equilibrium”. W 2012 roku zostaje wytypowany do grona 10 muzyków ze Starego Kontynentu biorących udział w projekcie „Take Five Europe”.  W kolejnych latach kwartet koncertuje w prestiżowych salach najciekawszych festiwali na świecie. Dla  wytwórni ForTune wydaje trzy albumy („Live at Manggha”, „Komeda”, „Live in Minsk Mazowiecki”).

W 2011 r. otrzymał nominacje do Fryderyków w kategorii Jazzowy Muzyk Roku, w 2014 roku został podwójnym laureatem Fryderyka. W tym roku został uhonorowany otrzymał podwójną  nagrodę Fryderyka – Maciej Obara Quartet za album „Unloved oraz tytuł Artysty Roku.

Dominik Wania. Pianista, pedagog, muzyk sesyjny. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie i New England Conservatory of Music.

Współpracuje i występuje ze znakomitościami sceny jazzowej polskiej i zagranicznej; na liście jego współpracowników są: Tomasz Stańko, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Marcus Miller, Joey Baron, Lee Konitz, David Liebman, George Garzone, Eddie Henderson, Nguyen Le, Gary Thomas, Marilyn Mazur. Uczestniczy także w projektach z muzykami młodego pokolenia: Maciej Obara International Quartet, Noise Trio, New Bone. W dorobku ma nagrania dla Radia i Telewizji oraz płytowe. Koncertował w wielu krajach Europy w Azji oraz w USA.

W 2013 r. nakładem wydawnictwa ForTune, ukazał się pierwszy autorski album „Dominik Wania Trio”, prezentujący jazzowe opracowanie jednego z wybitnych dzieł fortepianowych Maurice Ravela „Miroirs”.

W 2014 r. Dominik Wania został uhonorowany nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury 2014” oraz dwiema nagrodami Fryderyk 2014 w kategoriach Jazzowy Album Roku i Debiut Roku.

Oprócz czynnej działalności koncertowej prowadzi także działalność dydaktyczną na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz jako wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Ole Morten Vagan. Norweski kontrabasista i kompozytor. Dyrektor artystyczny Trondheim Jazz Orchestra w latach 2017 – 2019. W roku 1999 r. stworzył jeden z najbardziej interesujących zespołów młodej generacji MOTIF z Mathiasem Eickiem. W roku 2000 prowadzony przez Vaagana zespół otrzymał nagrodę NOPA Composer Prize podczas festiwalu Moldejazz, a w roku 2001 nagrodę Young Nordic Jazzcomets na Festiwalu Jazzowym w Kopenhadze. Współpracował z takimi artystami jak: John Scofield, Terje Rypdal, Bobo Stenson, Jon Christensen, Jon Fält, czy Arve Henriksen.

Gard Nilssen. Jeden z najbardziej rozchwytywanych perkusistów w Europie. Założyciel dwóch progresywnych projektów współczesnej scenie free- jazzowej: tria Puma, który w 2010 r. został uznany przez magazyn Downbeat i  Molde Jazz Festival za jeden z najbardziej nowoczesnych zespołów muzyki improwizowanej oraz free- jazzowo-rockowej grupy Bushman’s Revenge,

Współpracował z wieloma wybitnymi artystami ze świata jazzu.

www.maciejobara.com

21 lipca 2018, godz. 19:00
Rynek Starego Miasta w Warszawie
Wstęp wolny

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.