W co inwestować w czasach galopującej inflacji?

Masz oszczędności i zastanawiasz się jak je chronić w dobie rosnącej inflacji która pożera siłę nabywczą twoich ciężko wypracowanych pieniędzy ?

Jednym z lepszych sposobów na przechowanie siły nabywczej pieniądza papierowego są nieruchomości, niestety sytuacja nie sprzyja inwestycji w nieruchomości ponieważ przez to że wszyscy którzy mają pieniądze się na nie rzucili ceny wzrosły tak że są one znacznie przeszacowane. Kolejną alternatywą jest złoto, mówią że złoto nie wypłaca dywidendy i jest to prawda, niemniej jednak nic tak jak złoto na przestrzeni tysięcy lat nie przechowywało siły nabywczej pieniądza, dziś tj sto lat temu za 12 uncji złota można kupić samochód, tymczasem gdybyś przechował ilość dolarów z tamtych lat za które 100 lat temu można było kupić nowy samochód, dziś co najwyżej kupiłbyś za to hamburgera tak spadła wartość papierowej waluty. Niestety minusem złota jest to że można trafić na fałszywki, jest problem z jego przechowywaniem, skarbce ,skrytki to coś co nie gwarantuje bezpieczeństwa i pełnego swobodnego dysponowania wkładem w sytuacji zagrożenia, a dom, nie jest najbezpieczniejszym miejscem z uwagi na złodziei.

Jest jeszcze jedna alternatywa, która potencjalnie może dać znacznie wyższą stopę zwrotu niż złoto i nieruchomości oraz akcje razem wzięte , choć nie musi, bo jest to najbardziej ryzykowny sposób inwestowania jaki istnieje – to kryptowaluty kurs kryptowalut możesz sprawdzić w wielu miejscach, najlepszym sposobem na to są giełdy kryptowalut których jest “kilka”. Możesz poobserwować jak dynamicznie zmieniają się tam ceny kryptowalut, prześledzić wykresy w dłuższym okresie.

Jesteśmy nadal w trakcie hossy która podobno ma się zakończyć w przyszłym kwartale, nie jestem pewien czy jest to dobry okres na inwestycje akurat w tym momencie ale warto już teraz nauczyć się czegoś aby móc inwestować w najlepszym możliwym okresie do inwestowania w kryptowaluty – bessie.

Kryptowaluty do niedawna opluwane przez największe banki inwestycyjne Świata dziś są wprowdzane do ich oferty, klienci największych banków mają już możłiwość kupowania poprzez ich serwisy transakcyjne kryptowalut ,dlatego że banki zauważyły jak duży potencjał drzemie w kryptowalutach i nie były w stanie wobec tego przejść obojętnie ponieważ dynamika wzrostu tzw market cap-ów poszczególnych kryptowalut jest rosnąca i nie wygląda na to aby coś się miało w tej materii zmienić. Coraz więcej ludzi na Świecie interesuje się kryptowalutami więc instytucje finansowe nie mogły tego zbagatelizować. Wiele krajów pracuje już nad własnymi cyfrowymi walutami, przed nami wielkie zmiany rzeczywistości finansowej którą znamy.

Tak, nie przesłyszałeś się, tzw. ulica inwestuje tylko w hossie widząc jak coś rośnie , inwestują wszyscy i to jest duży błąd, rekiny tego biznesu największe inwestycje robią w bessie gdy ceny spadają bo gdy ulica zacznie się interesować wzrostami cen kryptowalut wtedy jest już za późno na poważne inwestycje, aczkolwiek dalej są one możliwe dzięki czemuś takiemu jak zakup uśredniony.

Czym jest zakup uśredniony kryptowalut ?

To nic innego jak rozłożenie w czasie zakupu poszczególnych kryptowalut, po prostu dokonujesz stałych zakupów za określoną kwotę w równych odstępach czasu poszczególnych kryptowalut i robisz to przez dłuższy czas – jest to najbezpieczniejsza forma inwestowania w kryptowaluty ponieważ nie ryzykujesz że dokonasz zakupu za całą swoją gotówkę na górce która może doprowadzić cię do bankructwa, ale też jest duża szansa że możesz na tym nieźle zarobić bo będziesz też kupował blisko dołka. 

Uśrednienie zakupu nie spowoduje że zarobisz na tym 10 000 % czy 1000 % , być może zarobisz 100,200,300% ale szansa na to że stracisz wszystko jest znacznie mniejsza niż pojedyncze punktowe inwestycje w losowym terminie za losowe kwoty, pamiętaj o tym że kurs kryptowalut zmienia się bardzo dynamicznie.

Uśrednianie zakupu to termin ukuty w świecie akcji do tzw bezpiecznego inwestowania, dla ludzi którzy nie akceptują dużego ryzyka. Kryptowaluty to walory które charakteryzują się ogromną zmiennością, coś co w świecie akcji jest sufitem np. 50-100% wzrosty w świecie kryptowalut jest niczym. Musisz jednak pamiętać że w kryptowaluty nie wolno inwestować więcej niż jesteś w stanie stracić, nigdy nie wolno wkładać tzw. wszystkich jajek do jednego koszyka. Portfel inwestycyjny zawsze powinien być mocno zdywersyfikowany, jeśli dysponujesz pieniędzmi warto rozłożyć inwestycje na nieruchomości, złoto, być może akcje dużych spółek, i niewielką ich część w kryptowaluty.

Zdaję sobie sprawę że potencjalne zyski na poziomie 1000% lub więcej wyglądać mogą kusząco ale wiele osób straciło w ten sposób cały swój majątek, dlatego nigdy nie inwestuj więcej niż możesz stracić w te ryzykowne aktywa.

Nauka inwestowania w kryptowaluty małymi kwotami jest czymś co być może po jakimś czasie pozwoli ci relatywnie bezpiecznie inwestować w to większe kwoty, pamiętaj że ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną, to twoje pieniądze, inwestujesz na własne ryzyko, celem tego artykułu jest pokazanie ci alternatywy do tradycyjnych form inwestowania, więcej na temat kryptowalut możesz dowiedzieć się z różnych miejsc np. tj. blog o kryptowalutach, kursy kryptowalut możesz sprawdzić w setkach różnych miejsc, najlepiej tj pisałem robić to na giełdzie.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.