Usuń kopciucha – Dotacje bez wychodzenia z domu

Usuń kopciucha – Dotacje bez wychodzenia z domu

Ułatwiony proces udzielania miejskich dotacji do likwidacji tzw. kopciuchów przynosi efekty – na dofinansowanie wymiany starego kotła w 2020 r. złożono blisko 800 wniosków. Dzielnice, mimo stanu epidemicznego, również modernizują instalacje grzewcze.

Pomagamy warszawiakom, którzy mają obowiązek zlikwidować tzw. kopciuchy do końca 2022 r. Wiemy, że jest to inwestycja, dlatego dofinansowujemy instalację ekologicznych źródeł ogrzewania. Teraz mieszkańcy mogą uzyskać nawet do 100 procent pokrycia kosztów wymiany – mówi Justyna Glusman, dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Na rok 2019 warszawiacy złożyli 532 wnioski na wymianę tzw. kopciuchów w prywatnych lokalach, a na rok 2020 jest ich już prawie 800 i nabór wniosków cały czas trwa.W ciągu dwóch lat tylko w prywatnych domach stolica pomogła w likwidacji 814 kopciuchów, a w budynkach komunalnych wymieniła 992 kotły węglowe. Obecnie dzielnice już realizują tegoroczne inwestycje ze środków przekazanych podczas marcowej sesji posiedzenia Rady m.st. Warszawy.

Dotacje bez wychodzenia z domu

Mieszkańcy  cały czas mogą ubiegać się o finansowe wsparcie w ramach warszawskiego programu antysmogowego. Mimo ograniczeń związanych z epidemią, niezmiennie mają możliwość skorzystania z miejskich dotacji – cały proces formalności odbywa się teraz zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu.

Wnioski na wymianę kotłów, palenisk na paliwo stałe albo olej opałowy można przesłać do miejskiego Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (BOPiPK) na trzy sposoby:

•    mailowo – wypełniony formularz należy zeskanować i przesłać na adres bopipk@um.warszawa.pl,

•    telefonicznie – zadzwoń pod numer 22 325 96 06. Dyżurujący specjaliści w godz. 8.00-16.00 odpowiedzą na pytania i wypełnią papierowy wniosek na podstawie danych, które zostaną podyktowane. Wniosek będzie można uzupełnić i podpisać w późniejszym terminie.

•    korespondencyjnie – można przesłać wypełniony wniosek w wersji papierowej na adres: Urząd m.st. Warszawa, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, ul. Kredytowa 3, 00-056 Warszawa.

Ewentualne braki w przesłanym wniosku nie powodują jego odrzucenia. Będzie on procedowany. Wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione telefonicznie lub mailowo, a brakujące dane i oryginalne podpisy uzupełnione przed rozpoczęciem inwestycji, podczas spotkania z przedstawicielami urzędu. Wnioski będą przyjmowane w trybie zdalnym aż do odwołania.

Warszawa prowadzi kontrole inwestycji również w trybie zdalnym. Pracownicy najpierw kontaktują się z mieszkańcami telefonicznie, umawiają termin kontroli oraz instruują, w jaki sposób przeprowadzić ją przy pomocy smartfona. Następnie umowę o dotację dostarcza do mieszkańca kurier, a potem dokumenty trafiają do urzędu.

Zlikwiduj kopciucha z warszawską dotacją

Warszawiacy mogą otrzymać dotację na wymianę tzw. kopciucha i  instalację pompy ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej, montaż pieca gazowego lub ogrzewania elektrycznego. 

Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą również otrzymać środki na odnawialne źródła energii, tj. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.

Najbardziej atrakcyjne kwoty dotacji przewidziane są dla wniosków złożonych w 2020 r. – dofinansowanie może pokryć nawet 100% kosztów inwestycji. Później, w 2021 r. wysokość dotacji będzie zmniejszona do 90% kosztów inwestycji, a w roku 2022 – do 70%.

Oblicz ekodotację i złóż dokumenty

Zachęcamy również do skorzystania z internetowego kalkulatora dotacji, który umożliwia obliczenie online wysokości dotacji na wymianę „kopciucha”. Dokumenty przyjmowane są przez cały rok (do 31 grudnia 2022 r.). Formularz dotacji i więcej informacji o miejskim programie znajdują się na stronie zielona.um.warszawa.pl.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.